Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 września 202310:21

W Katowicach pokazano, jak ma wyglądać nowa komenda raciborskiej straży pożarnej

W Katowicach pokazano, jak ma wyglądać nowa komenda raciborskiej straży pożarnej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wizualizacje pokazano na briefingu w komendzie wojewódzkiej. Przypomnijmy, raciborscy radni zgodzili się przekazać strażakom teren pod budowę. Znajduje się przy nowej wschodniej obwodnicy miasta.

13 września 2023 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach miał miejsce briefing prasowy wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Jacka Kleszczewskiego, na którym podsumowano stan realizacji inwestycji budowlanych Państwowej Straży Pożarnej w województwie śląskim. Zaproszony został również wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, poseł ziemi raciborskiej. Dzięki jego staraniom Fundusz Sprawiedliwości wsparł doposażenie raciborskich jednostek OSP, ostatnio zakupem łodzi dla Brzezia.

Briefing połączono z uroczystością symbolicznego przekazania partii samochodów ratowniczo – gaśniczych, zakupionych w bieżącym roku dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa śląskiego.

W swoim wystąpieniu Śląski Komendant Wojewódzki PSP omówił prace inwestycyjne, związane z budową nowych i modernizacją obecnie funkcjonujących obiektów Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto podsumował zakupy pojazdów i sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej poczynione w ostatnich latach. - To dla mnie bardzo podniosła chwila, kiedy możemy pochwalić się tym co dzieje się w PSP w woj. śląskim, otrzymujemy coraz więcej nowego sprzętu i inwestujemy w bezpieczeństwo - mówił.

Od 2017 roku na terenie województwa ukończono 3 inwestycje: modernizację obiektów Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz obiekty nowych strażnic w Bytomiu i Mysłowicach. Wartość tych inwestycji, finansowanych m in. z Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa wyniosła prawie 45 mln. zł.

Obecnie w procesie inwestycyjnym są obiekty o łącznej wartości ponad 171 mln zł. Są to: budynek na potrzeby stanowiska kierowania Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz obiekty strażnic w Cieszynie, Raciborzu, Tarnowskich Górach, Bieruniu oraz Zawierciu, ujęte na liście zadań finansowanych czy dofinansowanych z Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025.

Lokalizacja w Raciborzu (źródło: uchwała Rady Miasta Racibórz)


dziaka23072023

Wizualizacja (źródło KW PSP Katowice)

komenda1

 

komenda2

komenda3

Ponadto w roku bieżącym zakończona zostanie inwestycja obejmująca budowę nowej strażnicy w Rudzie Śląskiej, sfinansowana ze środków pochodzących z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Nowo budowane obiekty zastępują wysłużone strażnice, zapewniając właściwe warunki służby oraz pełną funkcjonalność obiektów dla służb Państwowej Straży Pożarnej.

Wojewoda Śląski w swoim wystąpieniu podkreślił, że największym potencjałem śląskiej straży pożarnej są ludzie. - Dzięki ustawom modernizacyjnym możliwy jest zakup sprzętu, który jest na poziomie światowym. Jednak cały sprzęt nie byłby użyteczny, gdyby nie wy Strażacy. Na ręce Pana Komendanta Wojewódzkiego pragnę złożyć ogromne gratulacje i proszę o przekazanie wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych podziękowania za profesjonalizm - przekonywał.

W latach 2016 – 2023 jednostki Państwowej Straży Pożarnej woj. śląskiego zakupiły 182 pojazdy specjalne i ratowniczo-gaśnicze za łączna kwotę ponad 131 mln zł., obejmującą m. in.: dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie ponad 37,5 mln. zł, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 15,8 mln zł, środki budżetu państwa i funduszy celowych w wysokości ponad 28 mln zł.

Ponadto ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej w latach 2017 - 2023 sfinansowano zakup 82 pojazdów oraz różnego rodzaju sprzętu specjalistycznego o łącznej wartości ponad 110 mln zł, w tym 10 samochodów z drabiną mechaniczną, mobilne laboratorium CBRNE oraz samochód do dekontaminacji przy zagrożeniach CBRNE. Zakupione pojazdy i sprzęt pozwalają jeszcze lepiej realizować wciąż powiększający się katalog zadań stawianych przed formacją, a nowe strażnice to poprawa zarówno warunków pełnienia służby, realizacji doskonalenia zawodowego, jak również warunków socjalno-bytowych strażaków.

Następnie na placu wewnętrznym Komendy Wojewódzkiej odbyło się symboliczne przekazanie partii pojazdów zakupionych w bieżącym roku. Komendanci powiatowy lub miejscy PSP w asyście dowódców i kierowców, przyjmowali symboliczne kluczyki. W uroczystości wzięło udział 13 z 19 samochodów ratowniczo – gaśniczych, zakupionych w 2023 roku dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa śląskiego. Pojazdy zakupione zostały ze środków unijnych Projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach. Etap - V” oraz ze środków pochodzących z budżetu państwa.

Wartość zakupionych samochodów to prawie 30 mln zł. W ramach Projektu zakupiono:
- 12 średnich samochodów ratowniczo gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego dla KW PSP w Katowicach, KM PSP w Bielsku-Białej, KM PSP w Bytomiu, KM PSP w Częstochowie, KM PSP w Gliwicach, KM PSP w Katowicach, KP PSP w Lublińcu, KM PSP w Piekarach Śląskich, KM PSP w Rybniku, KM PSP w Sosnowcu, KP PSP w Tarnowskich Górach, KM PSP w Tychach oraz
- 7 ciężkich samochodów ratowniczo gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego dla KW PSP w Katowicach, KP PSP w Cieszynie, KM PSP w Jaworznie, KP PSP w Mikołowie, KM PSP w Mysłowicach, KP PSP w Myszkowie, KP PSP w Zawierciu.

Uczestnicy uroczystości i zaproszeni goście mogli również zapoznać się z wizualizacjami budowanych obiektów i strażnic oraz porozmawiać z komendantami prowadzącymi te inwestycje.

Autor: KW PSP Katowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.