Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 września 202308:53

Rowerzyści podążyli szlakiem raciborskich spichlerzy

Rowerzyści podążyli szlakiem raciborskich spichlerzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

10 września 2023 odbyła się wycieczka rowerowa szlakiem spichlerzy ziemi raciborskiej, zorganizowana przez Miasto Racibórz w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić cenne, unikatowe już relikty kultury chłopskiej Raciborszczyzny dzięki uprzejmości i gościnności właścicieli - w większości osób prywatnych, na których posesjach zachowały się lamusy. Wiele z tych osób to pasjonaci lokalnej historii, którzy doceniają wartość dziedzictwa wsi i regionu. Zbierają pamiątki z dawnych czasów i gromadzą je w spichlerzach. Niektórzy nadal używają spichlerzy jako miejsca do przechowywania małych maszyn, narzędzi czy rowerów.

Zwiedzono lamusy: przy ul. Mariańskiej i przy ul. Czynu Społecznego w Raciborzu, przy ul. Rostka w Wojnowicach, przy ul. Raciborskiej w Krzanowicach, dwa spichlerze przy ul. Mikołaja Kopernika w Borucinie, trzy spichlerze przy ul. Głównej w Bolesławiu oraz spichlerz przy ul. Pomnikowej w Bieńkowicach. Ponadto przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich zwiedzono starą kuźnię, piekarnię, młyn i salkę pamięci DFK w Bolesławiu, w której rowerzyści mogli usiąść do stołu i posilić się.

Nie do przecenienia były rozmowy z mieszkańcami odwiedzanych miejscowości - ich dbałość o zachowanie lokalnej pamięci jest imponująca.

Spichlerze chłopskie zwane lamusami to nieduże, kopulaste budynki gospodarcze drewniane lub drewniano murowane, czasem podpiwniczone, budowane w konstrukcji zrębowej, kryte dachem namiotowym. Były tynkowane od zewnątrz gliną z domieszką sieczki słomianej, bielone wapnem. Do krycia dachu pierwotnie używano najczęściej kamiennego łupka. Powstawały przy zagrodach wiejskich od XVIII w., zachowane obiekty pochodzą z przełomu XVIII i XIX w. lub z połowy XIX w. Do naszych czasów zachowało się ich kilkanaście na Raciborszczyźnie i w okolicach. Niestety ich liczba szybko się zmniejsza — niedawno zniknął spichlerz w Krzanowicach przy ul. Długiej, jakiś czas temu zawalił się spichlerz w Pietraszynie. Niektóre zostały przeniesione do skansenów, np. spichlerze kopulaste z końca XVIII w. z Pszowa i z Bojanowa znajdują się obecnie na terenie Chorzowskiego Parku Etnograficznego.

Miasto Racibórz w 2012 r. przejęło od prywatnych właścicieli spichlerz zlokalizowany przy ul. Czynu Społecznego 14 w Raciborzu-Sudole i prowadzi tam już 4 etap ratunkowych prac remontowych finansowanych z budżetu Miasta przy wsparciu w postaci dotacji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
59
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202414:53

Strażacy wezwani do palącego się znicza

Strażacy wezwani do palącego się znicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. OSP Nędza
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.