Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 września 202317:05

Brzeska straż pożarna świętuje 145. urodziny [FOTO i WIDEO]

Brzeska straż pożarna świętuje 145. urodziny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

To jedna z najstarszych ochotniczych straży na Śląsku i w Polsce. Dziś OSP Brzezie świętowała 145. rocznicę powstania, odbierając czek na 100 tys. zł.

Obchody tak wspaniałej rocznicy były okazją do wręczenia medali i wyróżnień. Zanim to jednak nastąpiło, symboliczny czek na 100 tys. zł wręczył brzeskim druhom wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości przeznaczone są na zakup nowoczesnej łodzi. Strażacy z własnych środków zakupili dla niej dodatkowe wyposażenie, m.in. sonar. Posłuży do akcji na Odrze i pobliskim zbiorniku Racibórz. Obchody jubileuszu wsparło Miasto Racibórz. Prezydent Dariusz Polowy w imieniu samorządu wręczył strażakom kosz pełen słodkości.

Druh Stefan Kaptur, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, członek brzeskiej OSP, podkreślał wieloletnie zabiegi o wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości wiceministra Wosia. Jak dodał, wyposażenie jednostek w OSP w powiecie raciborskim dorównuje nieraz strażom zawodowym.

Uchwałą Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP złoty medal za zasługi dla pożarnictwa odebrali druhowie: Roman Botorek, Ireneusz Niestrój i Przemysław Gatnar.

Uchwałą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa odebrali druhowie: Marcin Jasita i Mateusz Wyrba. Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa odebrał druh Dawid Kapuścik.

Za poświęcenie w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz zaangażowanie w społeczną działalność wręczono odznaki „Strażak wzorowy”. Odebrali je: Monika Kapuścik, Grzegorz Cieślik, Julia Latocha i Joanna Glenc.

Rys historyczny brzeskiej OSP

Straż ogniowa – tak można nazwać pierwszych zapaleńców, którzy odważyli się zapobiegać pożarom. Właśnie tacy ludzie po pożarze w sąsiedniej Lubomi byli naszymi wzorcami. Nie byli pierwszymi, którzy wpadli na taki pomysł, bo w sąsiednim Raciborzu, według dokumentów ks. Wetzla, już w 1858 roku rozpoczęła działalność straż pożarowa. W Brzeziu inicjatorami według podań byli panowie Eliasz i Wiosna. Z okresu ich działalności niewiele wiadomo. Następnym bardzo ważnym wydarzeniem, dla naszych poprzedników był pożar młyna Parowego Domsa, w którym zginął strażak pan Chruszcz. Było to w 1919 roku, w miejscu gdzie znajdowała się Garbarnia. W tym czasie brzeska straż miała siedzibę nad potokiem, obok dzisiejszego pomnika. Jednakże brak miejsca i prężna działalność ówczesnego komendanta, kapitana Maksymiliana Proske, doprowadziła do tego, że w 1937 roku straż nabyła konną motopompę. Było to pierwsze urządzenie tego typu w ówczesnym powiecie rybnickim w Ochotniczych Strażach Pożarnych, dlatego też zmieniono siedzibę straży. Przeprowadzono się do stodoły, która mieściła się na posesji pana Proske.

Okres II wojny światowej był dla OSP latami chudymi. Reaktywacja nastąpiła dopiero w roku 1947. Na komendanta wybrano pana Ludwika Burka, którego zadaniem było przywrócenie straży do świetności. W roku 1953 decyzją Zarządu Wojewódzkiego OSP na stanowisko naczelnika powołano druha Alojzego Placka. Rok później Ochotnicza Straż Pożarna zakupiła motopompę z kompletem węży. W 1957 roku rozpoczęto przygotowania do budowy nowej remizy. W trakcie budowy strażnicy, jednostka brzeska otrzymała pierwszy samochód marki „Stchudebacker”, był to rok 1965. Rok później 22 maja oddano do użytku obecną remizę straży pożarnej. W roku 1977 wymieniono wysłużonego „Stchudebackera” na samochód pożarniczy STAR 25 GBM, natomiast w roku obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia OSP Racibórz Brzezie, Prezydent Miasta Racibórz ufundował nowy Sztandar. Następny samochód pożarniczy STAR 244 GBA 2,5/16 otrzymano dzięki pomocy Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu w 1988 roku. 18 marca 1992 roku spaliła się szkoła. Bardzo groźny pożar, w którym jednostka brała czynny udział. W sierpniu tego samego roku braliśmy udział, w jeszcze większym pożarze, były to płonące lasy Kuźni Raciborskiej.

W roku 1995 nasza jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Rok później z inicjatywy księdza proboszcza Alojzego Ostrowskiego został ufundowany obecny sztandar. Podczas powodzi stulecia, pomagaliśmy mieszkańcom Płoni. W roku 2000 pożegnaliśmy urzędującego drugą kadencję, prezesa druha Oswalda Klimka. Rok 2008 pamiętamy z okazji obchodzonego jubileuszu 130-lecia oraz pozyskania samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Jelcz GCBA 5/32 z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Kolejna zmiana pokolenia w strukturach jednostki, przyniosła długo wyczekiwane wyniki w zawodach sportowo pożarniczych. Nawiązując do świetnych tradycji w tym zakresie, drużyna męska w grupie A zdobyła pierwsze miejsce na zawodach gminnych, a następnie zwyciężyła w powiecie raciborskim na zwodach powiatowych w Górkach Śląskich w 2004 roku. Po tych sukcesach drużyna rywalizowała na szczeblu wojewódzkim w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

W roku 2011 przekazaliśmy do OSP Bluszczów średni samochód pożarniczy STAR 244. Natomiast rok 2012 rozpoczęliśmy od remontu placu do ćwiczeń za remizą – była to wycinka drzew i wyrównanie terenu oraz pozyskania samochodu terenowego Land Rover. Rok 2013 w naszej jednostce da się zapamiętać poprzez ukończenie remontu placu przed remizą, remontu pomieszczeń w środku remizy, a także poprzez udział naszej drużyny sportowo-pożarniczej na zawodach powiatowych w Kobyli. Dużym wyróżnieniem dla naszej jednostki a przede wszystkim dla naszego byłego prezesa Franciszka Demaneta było odznaczenie go Złotym Znakiem Związku. Niestety, w tym roku również pożegnaliśmy dwóch emerytowanych druhów - majora Alojzego Wyciska i druha Jana Fojcika. W roku 2014 przeprowadziliśmy przebudowę pomieszczeń na garaż oraz pozyskaliśmy nowy samochód ratowniczy Ford GLBA-Rt. W tym roku, po raz pierwszy od 1975, kiedy to Brzezie zostało przyłączone do Miasta Racibórz, odbyły się u nas Miejskie Dożynki, których głównym organizatorem była nasza OSP.

W roku 2015 w szeregi członków naszej jednostki wstąpił kapelan strażaków powiatu raciborskiego, ojciec Marceli Dębski, a także dołączyły pierwsze kobiety, które wykazują duże zaangażowanie do dziś. Od tego też roku rozpoczęliśmy udział w projekcie pod nazwą Budżet Obywatelski, z którego udaje nam się co roku pozyskać znaczne środki finansowe na realizację różnych zadań. 27.10.2016 roku w naszej dzielnicy, doszło do wybuchu jednego z największych pożarów w powiecie raciborskim – do pożaru jednej z hal byłego zakładu EMA-Brzezie, gdzie były składowane duże ilości materiałów. W akcji tej brało udział blisko 50 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, przybyłych zarówno z naszego powiatu jak i powiatu rybnickiego, wodzisławskiego, jastrzębskiego a nawet powiatu gliwickiego.

Rok 2018 obfitował w prace budowlane takie jak; wybrukowanie części placu za remizą oraz odnowienie elewacji budynków remizy. Jednocześnie trwające już od poprzedniego roku starania o pozyskanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego weszły w punkt kulminacyjny, co zakończyło się pełnym sukcesem w dniu 28 września, gdy to przed naszą remizą, do podziału bojowego zameldował się nowiutki samochód marki MAN GBA 4,5/30, zakupiony w roku 2018 ze środków Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. 26 lutego 2019 roku braliśmy udział w śląskim zjeździe samochodów pożarniczych w Mysłowicach. Natomiast w maju mogliśmy wypróbować nowy samochód, gdy dwa razy transportowaliśmy agregaty pompowe do Wilkowic oraz do Warszawy.

3 sierpnia 2019 roku braliśmy udział w międzynarodowych ćwiczeniach w czeskim Krawarzu, a w roku 2020 byliśmy organizatorem takich ćwiczeń dla polsko-czeskich jednostek miasta Racibórz oraz gości z Krawarza pod hasłem „poszukiwania osób w lesie Widok”. W tym roku również uczestniczyliśmy w pokazach strażackich na festynie parafialnym w Płoni – dzielnicy Raciborza. W 2020 roku wykonaliśmy nowe ogrodzenie oraz utwardziliśmy przejście obok remizy na plac ćwiczeń. W ostatnim okresie nasza jednostka została doposażona w sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz umundurowanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Miasta Racibórz, KRSG oraz WFOŚiGW. Nasza jednostka brała czynny udział w niesieniu pomocy poszkodowanym w wyniku pandemii Covid-19 oraz poszkodowanym w wojnie na Ukrainie, poprzez przygotowanie miejsc noclegowych i przekazanie sprzętu. W ostatnich latach na wieczną służbę odeszli Kapuścik Emil w 2019 roku oraz Polak Rudolf.

W tym roku byliśmy organizatorem zawodów sportowo-pożarniczych Miasta Racibórz, a obecnie finalizujemy sprawę zakupu łodzi przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz w najbliższym czasie wykonanie klimatyzacji i wentylacji na sali szkoleniowej i kuchni ze środków pochodzących z Urzędu Miasta Racibórz. W tym roku przypada również jubileusz 145-lecia naszej jednostki i z tej okazji odbędzie się dzisiaj festyn dla mieszkańców naszej dzielnicy. 

Autor: g.waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 października 202318:26

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Emocji na boiskach w trakcie weekendu nie brakowało. Postarali się o nie przede wszystkim piłkarze od III ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sezon 2023/2024 zainaugurowano w Zoo-Mar JP Telebin RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności30 września 202319:16

Kwiatkowski, Franica, Piasecki i DOX. ProZdro na bis!

Kwiatkowski, Franica, Piasecki i DOX. ProZdro na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
fot. UM, Simply Media/Samuel Kurek
Aktualności30 września 202323:47

Finał lata i zbiórka dla Tomka. Pomoc musi trwać [FOTO i WIDEO]

Finał lata i zbiórka dla Tomka. Pomoc musi trwać [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Silesian Jazz Daughters oraz Long & Junior – polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza disco polo i dance to gwiazdy dzisiejszej, 30.09., imprezy zorganizowanej przez Przystań Cocktail Bar & Grill.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności1 października 202321:13

Krowiarki: słoneczne dźwięki w starym pałacu [FOTO i WIDEO]

Krowiarki: słoneczne dźwięki w starym pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Jazzowo-swingowy koncert The Sunny Side odbył się dziś, 1.10., w pałacu w Krowiarkach. To kolejne muzyczne wydarzenie na 800. urodziny miejscowości.

red.
Aktualności30 września 202323:46

Darz bór! Śląska brać myśliwska zjechała do Tworkowa [FOTO i WIDEO]

Darz bór! Śląska brać myśliwska zjechała do Tworkowa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Zamek w Tworkowie był dziś, 30.09., miejscem Okręgowych Obchodów dnia św. Huberta, organizowanych przez Gminę Krzyżanowice oraz Polski Związek Łowiecki - Zarząd Okręgowy Katowice.

fot. UG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności30 września 202323:46

Dziadek Teodor ozdobą zlotu oldtimerów w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Dziadek Teodor ozdobą zlotu oldtimerów w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Dzisiejsza (30.09.) impreza zamyka sezon spotkań miłośników starych pojazdów. Kolejna wiosną.

fot. UG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 października 202310:07

Zabełkowski klub obchodzi 115. urodziny

Zabełkowski klub obchodzi 115. urodziny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. UG Krzyżanowice
Aktualności1 października 202322:18

Tych lat nie odda nikt. Rewia przebojów w RCK [FOTO i WIDEO]

Tych lat nie odda nikt. Rewia przebojów w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To było spotkanie z klasyką polskiej piosenki, wypełnione czułością dźwięków, nieprzemijającym urokiem i szczerymi emocjami, z których zrodziły się najwspanialsze kompozycje lat 60 i 70. Gwiazdą był Jacek Wójcicki.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport30 września 202321:56

Wyrównane spotkanie przy Tuwima. Ocice górą [FOTO]

Wyrównane spotkanie przy Tuwima. Ocice górą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzy punkty i pięć miejsc w tabeli. Taka była przewaga Górek Śląskich nad zespołem z Ocic. Gracze z Gminy Nędza mogli pochwalić się dorobkiem dwunastu oczek, natomiast raciborzanie dziewięcioma punktami. Zapowiadało się więc ciekawe spotkanie.

(greh)
Reklama
Aktualności30 września 202323:47

Ivo Ciszek & VOLTAGE. Koncert Dobroczynny w RCK

Ivo Ciszek & VOLTAGE. Koncert Dobroczynny w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie zorganizowano w celu zebrania środków na leczenie, rehabilitację oraz zakup sprzętu dla Ivona i Nathana Ciszków - młodych chłopaków, zmagających się z genetyczną i nieuleczalną chorobą - dystrofią kończynowo-obręczową, powodującą stopniowy zanik mięśni.

Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport2 października 202309:24

BMW Berlin Marathon. Raciborzanin wspomina swój udział

BMW Berlin Marathon. Raciborzanin wspomina swój udział - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport2 października 202311:37

Turniejowy wrzesień koszykarek Minibasketball Racibórz

Turniejowy wrzesień koszykarek Minibasketball Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. KS Minibasketball Racibórz
Aktualności2 października 202308:17

Chór Canticum Novum zaśpiewa w starym opactwie

Chór Canticum Novum zaśpiewa w starym opactwie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.