Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 sierpnia 202316:11

Radni poznali raport z RCK-u. 600 wydarzeń, 140 tys. widzów

Radni poznali raport z RCK-u. 600 wydarzeń, 140 tys. widzów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pod obrady komisji oświaty Rady Miasta trafiło sprawozdanie z działalności Raciborskiego Centrum Kultury za 2022 r., obejmujące też bieżące działania w 2023 r.

Nakreśleniem zagadnienia zajęła się dyrektor placówki z Chopina, Joanna Maksym-Benczew (na zdj. podczas obrad). W trakcie prezentacji dyrektor RCK wyliczyła, jakimi budynkami, salami i atrakcjami dysponuje kierowana przez nią placówka. Przedstawiony został również stan zatrudnienia. Dyrektor zwróciła przede wszystkim uwagę na nowości ofercie i sukcesy minionego sezonu. W całym okresie, którego dotyczyło sprawozdanie, odbyło się ponad 600 wydarzeń, a w samym roku 2022 uczestniczyło w nich ponad 140 000 widzów. Mówiąc o amatorskim ruchu artystycznym podkreśliła dużą liczbę zarówno samych zajęć, jak i ilość uczestników.

Dyrektor RCK wspomniała również o nadchodzącym jubileuszu ZPiT Strzecha im. Joli Rymszy, który już w przyszłym roku świętować będzie 70-lecie. - Zespół ten jest tylko o rok młodszy od Śląska – powiedziała, a w minionym sezonie może się pochwalić sukcesami w kilku konkursach folklorystycznych.

Nie mogło zabraknąć perełki w portfolio RCK, czyli Skazy. - To nasz najbardziej znany nie tylko w Raciborzu i okolicy zespół. Bardzo utytułowany, a jego występy niejednokrotnie przepełnione są dużą dawką energii – powiedziała sterniczka placówki z Chopina.

Joanna Maksym-Benczew pochwaliła się także zespołem Silesian Jazz Daughters. - To nasz najmłodszy, ale już nagradzany zespół. Na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego zrobiły furorę, choć bezpośrednio przed nimi występowała utalentowana i utytułowana artystka Ewa Uryga. Można powiedzieć, że była ona supportem dla naszego zespołu – stwierdziła z uśmiechem szefowa RCK.

Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Michał Kuliga. - W pani głosie było słychać dumę z możliwości kierowania taką placówką. Na słowa uznania zasługują także pani pracownicy. W tym miejscu składamy im serdeczne gratulacje – powiedział.

Do dyskusji dołączyła radna Ludmiła Nowacka. - Co jest waszym największym problemem? - pytała. – budynek DK Strzecha. Był składany wniosek do Polskiego Ładu, ale nie przeszedł. Nie poddajemy się jednak i będziemy składać kolejne. Konieczne jest osuszenie piwnic, remont toalet z przystosowaniem ich dla osób z niepełnosprawnościami – wyliczała J. Maksym-Benczew.

- Zawsze problemem był dach i ogród – stwierdziła Ludmiła Nowacka. - Dach jest zrobiony, nie ma z nim już problemów. Rewitalizacji chcielibyśmy poddać teren przy Strzesze. Obecnie obszar zielony jest zagospodarowany przez nas i w tzw. Ogrodzie Kultury odbywają się tu wydarzenia artystyczne. Na pewno priorytetem są piwnice i toalety – odparła szefowa RCK.

Głos zabrała radna Magdalena Kusy. - Gdy czytałam sprawozdanie, to im bardziej się wgłębiałam w tekst, tym większy uśmiech się u mnie pojawiał. Widać w tym dokumencie, że pisali ludzie kultury, bo było w nim wiele emocji – powiedziała radna.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Reklama
Kultura i edukacja29 września 202309:19

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
naukawpolsce.pl, fot. za zgodą prof. Andrzej Wiśniewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.