Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 sierpnia 202311:01

Zamiast wylotu powrót do domu. SG podaje powody, w tym jeden związany z kodem

Zamiast wylotu powrót do domu. SG podaje powody, w tym jeden związany z kodem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG z Raciborza nie zezwolili na opuszczenie naszego kraju 4 osobom.

7 sierpnia w godzinach wieczornych do kontroli granicznej na kierunku wyjazdowym do Turcji (Antalia) stawiło się dwóch obywateli Polski. W trakcie odprawy granicznej funkcjonariusze ustalili, że obaj podróżni posiadają zakaz opuszczania kraju. 45-latkowi, zakaz opuszczania kraju wydała Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu. Z kolei 24-latkowi opuszczać kraj zakazał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Obu osobom nie zezwolono na wylot z terytorium Polski.

Tego samego dnia funkcjonariusze PSG w Katowicach-Pyrzowicach podczas kontroli granicznej na kierunku wyjazdowym z RP do Leeds - Bradford (Wielka Brytania) nie zezwolili na przekroczenie granicy 43-letniej Polce, zamieszkałej na stałe w Wielkiej Brytanii. Kobieta do kontroli granicznej przedstawiła paszport wydany przez urząd konsularny, który w systemie figuruje jako przekazany kurierowi. Po tym, jak kobieta otrzymała paszport doręczony jej przez kuriera, była obowiązana dokonać jego aktywacji za pomocą specjalnego kodu, który również został jej udostępniony. Dopiero wtedy dokumentem mogłaby się posłużyć w pełni legalnie. Okazało się jednak, że kobieta tego nie uczyniła. Nie była też w stanie aktywować dokumentu mobilnie. Wobec powyższego, w związku z niedopełnieniem obowiązku wynikającego z art. 59 ust. 2 pkt. 2 ustawy o dokumentach paszportowych kobiecie nie zezwolono na opuszczenie terytorium RP.

8 sierpnia około godziny 2:20 do odprawy granicznej na kierunku wyjazdowym do Warny (Bułgaria) zgłosił się 39-letni obywatel Polski. Również jemu funkcjonariusze nie zezwolili na opuszczenie terytorium naszego kraju, ze względu na fakt, że okazany przez niego dowód osobisty został unieważniony. Unieważnienie nastąpiło w związku z wcześniejszym zgłoszeniem jego utraty. Po zakończonych czynnościach niedoszły pasażer opuścił pomieszczenia służbowe SG.

Pamiętaj!

Zgodnie z art. 59 Ustawy o dokumentach paszportowych „paszport lub paszport tymczasowy wydany przez konsula, w uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego, może zostać przesłany za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe w danym kraju”. Jednakże osoba odbierająca paszport jest obowiązana do „potwierdzenia odbioru paszportu lub paszportu tymczasowego przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji lub u konsula”.

W przypadku, gdy aktywacja nie zostanie dokonana, dokument paszportowy jest nieważny i nie uprawnia do przekraczania granicy. Tylko aktywacja w systemie może zmienić jego status na wydany_obywatelowi i tym samym uprawniać jego posiadacza do legalnego posługiwania się tym dokumentem.

Straż Graniczna apeluje także, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dowód osobisty lub inny dokument, którym się posługują, nie został unieważniony. Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji:

https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony 

Przebywając na terenie portu lotniczego należy również pamiętać o tym, aby zachowywać się rozważnie oraz wykonywać polecenia służb i pracowników obsługi, ponieważ naruszenie tych zasad może skutkować karą finansową lub usunięciem z listy pasażerów.

Jeśli udajesz się w podróż poza granice naszego kraju sprawdź nie tylko datę ważności dowodu osobistego lub paszportu, ale także czy dokument nie został unieważniony. Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego, naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa. Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy, nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Autor: SOSG Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
40
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności25 września 202317:51

Zielona Energia Fest. Ekologiczny projekt w ZSP 4

Zielona Energia Fest. Ekologiczny projekt w ZSP 4 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.