Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 lipca 202309:47

Galopem nad morze. Drogowcy wskazują newralgiczne godziny

Galopem nad morze. Drogowcy wskazują newralgiczne godziny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Przed nami jeszcze ponad miesiąc wakacyjnych podróży nad Bałtyk. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o dużym natężeniu ruchu i godzinach, których lepiej unikać.

- Zamierzasz odpocząć nad morzem i nie chcesz tracić czasu na dojazd? Zaplanuj podróż i wybierz odpowiednią porę wyjazdu, a unikniesz spowolnień i zatorów, które tworzą się na drogach dojazdowych w szczytowych godzinach wakacyjnego ruchu. Prowadząc pojazd zachowaj ostrożność i skupienie. Warto też przyswoić sobie zasady dotyczące bezpieczeństwa - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ruch wakacyjny na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim

Do pasa nadmorskiego z południa i centrum kraju dojedziemy w województwie zachodniopomorskim drogą ekspresową S3 i DK11, a w województwie pomorskim autostradą A1 i drogą S7. Ruch po pasie nadmorskim rozprowadza droga krajowa nr 6, która jest już na około połowy swojej długości drogą ekspresową. Trasy te w pasie nadmorskim cechują się znaczną sezonowością ruchu.

Na S3 w rejonie Goleniowa pomiar z ostatniej soboty pokazał 65 tysięcy pojazdów na dobę, podczas gdy w okresie jesienno-zimowym ruch waha się w przedziale 25-30 tys. pojazdów. Podobne wzrosty natężeń ruchu wyglądają na autostradzie A1 na południe od Gdańska, gdzie wyniki pomiarów ze stacji ciągłego pomiaru ruchu z ubiegłego roku wykazywały ruch poza sezonem rzędu 20-30 tys. pojazdów na dobę, a w weekendy wakacyjne 46 tys. pojazdów. Oznacza to, że podczas wakacji na tych drogach jest nawet ponad dwukrotnie więcej pojazdów niż poza sezonem.

Wielu kierowców wybiera podróż trasą szybkiego ruchu, nawet jeżeli mają nadłożyć drogi. Dlatego bardzo ważna dla odciążenia dróg prowadzących do pasa nadmorskiego będzie powstanie całej drogi ekspresowej S11, która przejmie znaczącą część ruchu z Wielkopolski, Dolnego i Górnego Śląska nad morze.

Województwo pomorskie - trasy i newralgiczne punkty

Godziny poranne (7-9) i popołudniowe (15-18) to najbardziej newralgiczne pory dnia. W przypadku wjazdu do stolicy Trójmiasta zwracamy uwagę na przebudowę węzła Gdańsk Południe (w związku z budową Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej). W przypadku węzłów Gdańsk Osowa - Gdańsk Owczarnia utrudnienia występuję wyłącznie w dni robocze w godzinach nocnych (19-5), co jest spowodowane budową ekranów akustycznych. Poza tymi godzinami ruch odbywa się w normalnym przekroju 2x2 w każdym kierunku.

Województwo zachodniopomorskie - trasy i newralgiczne punkty

Najbardziej obciążona ruchem w regionie jest droga S3, zwłaszcza jej wspólny przebieg z drogą S6 od węzła Klucz do węzła Goleniów Północ. W weekendy tworzą się zatory i spowolnienia ruchu. Z taką sytuacją mamy do czynienia w drodze nad morze w godzinach popołudniowych w piątek oraz od godziny 10 do 15 w sobotę. W niedzielę jest czas powrotów i od godziny 11 do godziny 16 można również spodziewać się problemów z przejazdem. Jeżeli wybierzemy inną porę dnia, to będziemy mogli przez ten odcinek przejechać płynnie i bez większych problemów.

Podobnie wygląda kwestia przejazdu DK11 nad morze, tu newralgicznym punktem są Bobolice oraz przejazd przez Koszalin, gdzie również w weekendy tworzą się zatory. W przyszłym sezonie dojazd nad morze będzie już lepszy, ponieważ jeszcze w tym roku zostanie oddana do ruchu S11 Koszalin-Bobolice.

Na najbardziej północnym odcinku DK3 Świnoujście - Troszyn, trwa budowa ostatniego brakującego odcinka drogi ekspresowej S3. Występują utrudnienia związane z robotami i w wielu miejscach są tymczasowe organizacje ruchu. Kierowcy powinni zachować tu szczególną ostrożność. Organizacja ruchu na tym odcinku będzie się jeszcze wielokrotnie zmieniała.

Województwo wielkopolskie

Na wielkopolskiej sieci dróg krajowych w okresie letnim znaczący wzrost natężenia ruchu można dostrzec przede wszystkim na drodze krajowej nr 11. Ze spowolnieniem ruchu jak również lokalnymi zatorami trzeba się liczyć w obrębie większych miejscowości, zwłaszcza Oborniki Wielkopolskie, Ujście, Jastrowie oraz Szczecinek. Jadąc w kierunku północnym newralgicznym okresem jest piątek w godzinach popołudniowych, gdzie następuje kumulacja ruchu lokalnego i turystycznego. W relacji północ - południe z największych spowolnień należy spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Jazda samochodem przy znaczącym natężeniu ruchu wymaga szczególnej uwagi. Należy szczególnie uważać przy zmianie pasa ruchu, wcześniej sygnalizować manewr i upewnić się, czy pas, na który chcemy zjechać, jest wolny. Przy włączeniu się do ruchu na drodze ekspresowej wielu kierowców niestety nie wykorzystuje całej długości pasa włączenia, aby nabrać prędkości i w sposób płynny włączyć się do ruchu. Wielokrotnie dochodzi do bezpośredniego wjechania z łącznicy na pas ruchu, co może prowadzić do zdarzeń drogowych. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniego odstępu między pojazdami, zwłaszcza przy występujących przy dużym natężeniu spowolnieniach ruchu i zatorach. Trzeba być zawsze przygotowanym na to, że pojazd przed nami może zacząć hamować. Niestety wielokrotnie dochodzi do najechania na ostatnie pojazdy stojące w korku.

Każda kolizja czy wypadek w takiej sytuacji powoduje dalsze, drastyczne pogorszenie problemów z przejazdem i powstawanie wielokilometrowej długości zatorów. Przy takich sytuacjach dochodzi też do powstawania zatorów na przeciwległej jezdni. Bywa nawet, że kierowcy jadący z naprzeciwka gwałtownie zwalniają, żeby zrobić zdjęcie miejsca wypadku. Takie zachowania prowadzą czasami do powstania zdarzeń wtórych i sparaliżowania przejazdu w obu kierunkach.

Ważne jest również właściwe zachowanie w przypadku awarii pojazdu, należy stanąć na pasie awaryjnym jak najbliżej krawędzi jezdni. Wystawić trójkąt ostrzegawczy, ubrać kamizelkę odblaskową i oczekiwać na pomoc drogową poza jezdnią, najlepiej za barierą energochłonną. Należy bezwzględnie unikać obchodzenia samochodu od strony pasów ruchu.

Apelujemy do kierowców o jazdę zgodnie z oznakowaniem, w tym zwracanie szczególnej uwagi na tymczasowe organizacje ruchu i reagowanie na zmieniającą się sytuację w ruchu.

Planujesz wakacyjną podróż samochodem lub motocyklem po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Te i wiele innych informacji znajdziesz pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl. 

Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Autor: GDDKiA, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.