Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lipca 202321:20

Zmodernizowana droga Pietrowice Wielkie - Kietrz oficjalnie otwarta [FOTO]

Zmodernizowana droga Pietrowice Wielkie - Kietrz oficjalnie otwarta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Cała inwestycja kosztowała 38 milionów złotych. To główne połączenie województwa opolskiego z województwem śląskim. Mieszkańcy Kietrza na tę inwestycję czekali wiele lat. Poprawia ona bezpieczeństwo, komfort przemieszczania się, który doceniają również przedsiębiorcy - informuje Opolski Urząd Marszałkowski.

Przypomnijmy, że przebudowa drogi odbywała się częściowo poza terenem zabudowanym i na terenie ścisłej zabudowy miejskiej. Bezpośrednia bliskość budynków, sklepów oraz firm wymagała zachowania ścisłych harmonogramów prac i współpracy między wykonawcami, lokalnymi władzami i mieszkańcami. Skoordynowanie prac drogowych i zadań wykonywanych przez gminę Kietrz, pozwoliło zrealizować kompleksową przebudowę drogi razem ze zmodernizowaniem infrastruktury technicznej znajdującej się pod nią. Dzięki tak szerokiemu zakresowi prac mieszkańcy zyskali nie tylko nową nawierzchnię, ale oczekiwaną sieć sanitarną.

Szymon Ogłaza członek zarządu województwa opolskiego podkreśla, że wyjątkowość inwestycji polega na jej długości i koordynacji z samorządem Kietrza. – Wybudowaliśmy drogę, chodnik, rondo, zatoki. Obok części drogowej za 4 miliony złotych przebudowano kanalizację. Wszystko odbywało się jednocześnie i było ze sobą powiązane. Kolejna rzecz, która łączy te inwestycje, to unijne dofinansowanie. To jedna z ważniejszych inwestycji w naszym województwie w ostatnich latach. Wszystko zakończono bez przedłużeń i najlepszym wykonaniu – mówi Szymon Ogłaza.

Droga ma długość 4,17 km, z czego około 2,2 km znajduje się w obszarze miejskim, a 1,97 km poza miastem. Inwestycja kończy się na granicy z województwem śląskim. W ramach budowy drogi zbudowano m.in. rondo czterowlotowe z ul. Długą i Traugutta, ponad 2 kilometry chodników, zatoki autobusowe, a całość dostosowana jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne (płyty integracyjne).

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zauważa, że województwo opolskie realizuje wiele drogowych inwestycji nie tylko w Kietrzu. – To jest jedna z wielu i największa z przebudów sieci dróg. Obecnie mamy 10 budów, a 6 z nich zostanie oddana jeszcze w tym roku. W 14 przypadkach jesteśmy na etapie projektowym. Jeżeli znajdziemy kolejne dofinansowania do tego możemy doliczyć dodatkowe 4 przebudowy. Mamy ogłoszonych 7 przetargów, a kolejne 7 planowanych w przypadku zagospodarowania oszczędności. Te inwestycje oszacowaliśmy na kwotę 500 milionów złotych. Będąc odpowiedzialnymi za drogi wojewódzkie, remontujemy je w wielu miejscach naszego województwa – mówi Andrzej Buła.

Piotr Soczyński starosta głubczycki zwraca uwagę na znaczenie drogi dla transportu z największych firm w tej części województwa. – Nasz powiat jest głównie rolniczy. Droga 416, która przebiega głównie przez gminę Kietrz ma znaczenie dla transportu krajowego. Część rolników przewozi swoje towary. W naszej okolicy jest kilka ważnych przedsiębiorstw, które stawiają na realizowanie wspólnego biznesu z Czechami – zaznacza Piotr Soczyński.

Burmistrz Kietrza Dorota Przysiężna-Bator zauważa, że nowoczesne drogi, to walka z wykluczeniem. – Ma to kolosalne znaczenie dla mieszkańców, względów społecznych i estetyki. Nasze województwo dba również o to, żeby niwelować dysproporcje w różnych częściach regionu – mówi Dorota Przysiężna-Bator.

Zbigniew Ziółko radny województwa przewodniczący komisji finansów podkreśla, że inwestycje drogowe mają przeważnie poparcie wszystkich radnych. – Tutaj powinna być jednogłośność – mówi Zbigniew Ziółko.

Przedsiębiorca Maciej Kozina z Kietrza podkreśla, że nowy trakt komunikacyjny jest istotny dla biznesu oraz spółek zajmujących się utrzymaniem miasta. – Jest to obecnie miejsce bardzo bezpieczne, dające komfort dla wszystkich – mówi Maciej Kozina.

Autor: opolskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.