Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lipca 202321:20

Zmodernizowana droga Pietrowice Wielkie - Kietrz oficjalnie otwarta [FOTO]

Zmodernizowana droga Pietrowice Wielkie - Kietrz oficjalnie otwarta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Cała inwestycja kosztowała 38 milionów złotych. To główne połączenie województwa opolskiego z województwem śląskim. Mieszkańcy Kietrza na tę inwestycję czekali wiele lat. Poprawia ona bezpieczeństwo, komfort przemieszczania się, który doceniają również przedsiębiorcy - informuje Opolski Urząd Marszałkowski.

Przypomnijmy, że przebudowa drogi odbywała się częściowo poza terenem zabudowanym i na terenie ścisłej zabudowy miejskiej. Bezpośrednia bliskość budynków, sklepów oraz firm wymagała zachowania ścisłych harmonogramów prac i współpracy między wykonawcami, lokalnymi władzami i mieszkańcami. Skoordynowanie prac drogowych i zadań wykonywanych przez gminę Kietrz, pozwoliło zrealizować kompleksową przebudowę drogi razem ze zmodernizowaniem infrastruktury technicznej znajdującej się pod nią. Dzięki tak szerokiemu zakresowi prac mieszkańcy zyskali nie tylko nową nawierzchnię, ale oczekiwaną sieć sanitarną.

Szymon Ogłaza członek zarządu województwa opolskiego podkreśla, że wyjątkowość inwestycji polega na jej długości i koordynacji z samorządem Kietrza. – Wybudowaliśmy drogę, chodnik, rondo, zatoki. Obok części drogowej za 4 miliony złotych przebudowano kanalizację. Wszystko odbywało się jednocześnie i było ze sobą powiązane. Kolejna rzecz, która łączy te inwestycje, to unijne dofinansowanie. To jedna z ważniejszych inwestycji w naszym województwie w ostatnich latach. Wszystko zakończono bez przedłużeń i najlepszym wykonaniu – mówi Szymon Ogłaza.

Droga ma długość 4,17 km, z czego około 2,2 km znajduje się w obszarze miejskim, a 1,97 km poza miastem. Inwestycja kończy się na granicy z województwem śląskim. W ramach budowy drogi zbudowano m.in. rondo czterowlotowe z ul. Długą i Traugutta, ponad 2 kilometry chodników, zatoki autobusowe, a całość dostosowana jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne (płyty integracyjne).

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zauważa, że województwo opolskie realizuje wiele drogowych inwestycji nie tylko w Kietrzu. – To jest jedna z wielu i największa z przebudów sieci dróg. Obecnie mamy 10 budów, a 6 z nich zostanie oddana jeszcze w tym roku. W 14 przypadkach jesteśmy na etapie projektowym. Jeżeli znajdziemy kolejne dofinansowania do tego możemy doliczyć dodatkowe 4 przebudowy. Mamy ogłoszonych 7 przetargów, a kolejne 7 planowanych w przypadku zagospodarowania oszczędności. Te inwestycje oszacowaliśmy na kwotę 500 milionów złotych. Będąc odpowiedzialnymi za drogi wojewódzkie, remontujemy je w wielu miejscach naszego województwa – mówi Andrzej Buła.

Piotr Soczyński starosta głubczycki zwraca uwagę na znaczenie drogi dla transportu z największych firm w tej części województwa. – Nasz powiat jest głównie rolniczy. Droga 416, która przebiega głównie przez gminę Kietrz ma znaczenie dla transportu krajowego. Część rolników przewozi swoje towary. W naszej okolicy jest kilka ważnych przedsiębiorstw, które stawiają na realizowanie wspólnego biznesu z Czechami – zaznacza Piotr Soczyński.

Burmistrz Kietrza Dorota Przysiężna-Bator zauważa, że nowoczesne drogi, to walka z wykluczeniem. – Ma to kolosalne znaczenie dla mieszkańców, względów społecznych i estetyki. Nasze województwo dba również o to, żeby niwelować dysproporcje w różnych częściach regionu – mówi Dorota Przysiężna-Bator.

Zbigniew Ziółko radny województwa przewodniczący komisji finansów podkreśla, że inwestycje drogowe mają przeważnie poparcie wszystkich radnych. – Tutaj powinna być jednogłośność – mówi Zbigniew Ziółko.

Przedsiębiorca Maciej Kozina z Kietrza podkreśla, że nowy trakt komunikacyjny jest istotny dla biznesu oraz spółek zajmujących się utrzymaniem miasta. – Jest to obecnie miejsce bardzo bezpieczne, dające komfort dla wszystkich – mówi Maciej Kozina.

Autor: opolskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
60
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202414:53

Strażacy wezwani do palącego się znicza

Strażacy wezwani do palącego się znicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. OSP Nędza
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.