Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 lipca 202315:54

Fundacja KGHM przeznaczy rekordową sumę na wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej

Fundacja KGHM przeznaczy rekordową sumę na wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pięć milionów złotych to wartość ogłoszonego właśnie programu Fundacji KGHM Polska Miedź, adresowanego do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w całej Polsce. Do września mogą one aplikować o dofinansowanie na zakup sprzętu, dzięki któremu jeszcze skuteczniej będą chronić bezpieczeństwo Polaków - ich zdrowie, życie i mienie.

Ochotnicza Straż Pożarna to ewenement na skalę europejską, a nawet światową. Tysiące druhów oraz druhen w całym kraju, na zasadzie wolontariatu, codziennie służy swoim lokalnym społecznościom, wspomagając i uzupełniając działania państwowych służb ratowniczych. Pierwsze jednostki OSP powstawały ponad sto lat temu wraz z odradzaniem się polskiej niepodległości.

„Członkowie OSP są zawsze obecni tam, gdzie potrzebna jest pomoc: nie tylko przy gaszeniu pożarów, jak wskazywałaby nazwa, ale także w reagowaniu na wypadki losowe, klęski żywiołowe, wszelkie sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców Polski. Co więcej, to wokół jednostek OSP organizuje się życie społeczne i kulturalne, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach i na terenach wiejskich” - zauważył Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w zmodernizowanej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Okuniewie.

To właśnie w tej podwarszawskiej miejscowości, w obecności parlamentarzystów, samorządowców oraz zastępu OSP, KGHM ogłosiło nabór do pierwszej edycji wyjątkowego programu swojej Fundacji.

„Do września OSP z całego kraju mogą aplikować o dofinansowanie w kwocie 50, 25 lub 5 tys. złotych na zakup sprzętu: pomp, narzędzi, odzieży ochronnej, który poprawi bezpieczeństwo i efektywność ich pracy. W sumie do rozdysponowania jest 5 milionów złotych. To kolejna z wielu inicjatyw Fundacji KGHM Polska Miedź, która już od dwóch dekad aktywnie wspiera ochotnicze i państwowe jednostki straży pożarnej” - powiedział Tomasza Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Jak podkreślano podczas konferencji, program Fundacji wpisuje się w szerszą politykę wspierania przez spółki Skarbu Państwa unikalnej instytucji, jaką jest ogólnopolska sieć OSP. Często anonimowi bohaterowie, codziennie z poświęceniem niosący pomoc innym, zasługują za docenienie ich wysiłków i możliwość korzystania z najnowocześniejszego sprzętu oraz infrastruktury do wypełniania swej misji.

„W KGHM, z uwagi na specyfikę naszej pracy, doskonale rozumiemy, jak ważne dla każdego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że w razie wypadku zostanie mu udzielona błyskawiczna, fachowa pomoc. Tym bardziej doceniamy służbę wszystkich polskich strażaków” - dodał prezes Zdzikot.

Zwłaszcza w ostatnich latach, pełnych niespodziewanych i często dramatycznych kryzysów, odwaga oraz determinacja członków Ochotniczej Straży Pożarnej stanowiła fundament stabilności i bezpieczeństwa Polski.

„To OSP stawiły się na pierwszej linii frontu w walce z pandemią COVID-19, pomagając lokalnym społecznościom odnaleźć się w nowej, nieznanej rzeczywistości. Ich wsparcie okazało się również bezcenne w obliczu napaści Rosji na Ukrainę, kiedy to strażacy, od pierwszego dnia wojny, organizowali pomoc zarówno dla walczących na froncie żołnierzy, jak i uchodźców uciekających do naszego kraju” - przypomniał Adam Ciszkowski, burmistrza gminy Halinów, w obrębie której znajduje się Okuniew.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest czołowym producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Fundacja KGHM Polska Miedź, która powstała w 2003 roku, wspiera inicjatywy w czterech obszarach - kultury i tradycji, sportu i rekreacji, nauki i edukacji oraz zdrowia i bezpieczeństwa. Tylko w 2022 roku Fundacja przekazała strażom pożarnym 43 darowizny finansowe na łączną kwotę blisko 2 mln zł.

Regulamin programu oraz instrukcję składania wniosków można znaleźć tutaj.

Autor: PAP MediaRoom, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.