Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 lipca 202310:23

Babcia popsuła wnuczkowi wakacje

Babcia popsuła wnuczkowi wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

10-latek i jego babcia nie polecieli na wakacje do Tunezji. Paszport dziecka utracił ważność. Babcia nie sprawdziła tego przed wylotem.

2 lipca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na wyjazd z Polski młodemu obywatelowi naszego kraju. Około godziny 16:10 do kontroli granicznej, na kierunku wyjazdowym z RP do Enfidha (Tunezja) zgłosił się 10-letni mieszkaniec Lublina wraz ze swoją babcią. W wyniku podjętych czynności kontrolnych mundurowi stwierdzili, że jego paszport utracił ważność w grudniu 2022 r. Dokument został anulowany, a następnie zwrócony posiadaczowi. Młodemu podróżnemu nie zezwolono na dalszą podróż z uwagi na brak innego dokumentu, który uprawniałby go do przekroczenia granicy. Po zakończonych czynnościach służbowych chłopiec wraz z babcią opuścili pomieszczenia służbowe SG.

Kilkanaście minut później funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych PSG w Katowicach-Pyrzowicach podczas patrolu zauważyli bagaż pozostawiony bez opieki w terminalu A katowickiego lotniska. Przeprowadzono analizę zapisów monitoringu, jednak nie udało się ustalić właściciela szarej walizki. Wyznaczono strefę bezpieczeństwa, ewakuowano terminal A (ok. 300 osób), powołano sztab kryzysowy. W takcie ewakuacji ujawniono w terminalu A drugą walizkę koloru granatowego. Podjęto czynności rozpoznania minersko-pirotechnicznego w celu sprawdzenia bagażu. Bagaże sprawdzono manualnie pod katem niebezpiecznych przedmiotów, nie ujawniono materiałów ani urządzeń wybuchowych. W trakcie działań wykorzystano robot pirotechniczny, urządzenie rentgenowskie oraz pojazd pirotechniczny.

Na podstawie danych monitoringu oraz odprawy granicznej ustalono osobę, która pozostawiła drugi bagaż. Okazało się, że była to cudzoziemka, która w międzyczasie odleciała do Larnaki na Cyprze. Powyższe działania nie wpłynęły na opóźnienia w ruchu lotniczym.

Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dowód osobisty nie został unieważniony. Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony

Przebywając na terenie portu lotniczego należy również pamiętać o tym, aby zachowywać się rozważnie oraz wykonywać polecenia służb i pracowników obsługi, ponieważ naruszenie tych zasad może skutkować karą finansową lub usunięciem z listy pasażerów.

Jeśli udajesz się w podróż poza granice naszego kraju sprawdź nie tylko datę ważności dowodu osobistego lub paszportu, ale także czy dokument nie został unieważniony. Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego, naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa. Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy, nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.