Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 lipca 202316:28

Rząd zdecydował o wsparciu budowy mostów, w tym Łubowice-Zawada Książęca

Rząd zdecydował o wsparciu budowy mostów, w tym Łubowice-Zawada Książęca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Nowa przeprawa zastąpi prom Ciechowice-Grzegorzowice. Ma kosztować blisko 400 mln zł. Zobaczcie, gdzie dokładnie została zlokalizowana.

- Minister Infrastruktury zatwierdził listę zadań mostowych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W naborze ogłoszonym w 2023 roku łączna wysokość wsparcia dla 8 zadań mostowych realizowanych przez samorządy wyniosła 967 mln zł. Dofinansowanie zatwierdzone przez MI obejmuje 80 proc. kosztów realizacji zadań o całkowitej wartości ponad 1,2 mld zł. Dofinansowanie ze środków RFRD otrzymują zadania, dla których dokumentacja projektowa została opracowana przy wsparciu z Programu Mosty dla Regionów - informuje ministerstwo infrastruktury.

- Budowa mostów to podstawowe działanie mające na celu łączenie i integrowanie regionów. Zależy nam na tym, aby samorządy korzystały ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę mostów, a także wygodnych i bezpiecznych tras dojazdowych do tych obiektów - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Na liście jest realizacja przeprawy mostowej na Odrze w ciągu projektowanej drogi wojewódzkiej 421 łączącej miejscowości Łubowice i Zawada Książęca. Wartość zadania wyniesie 338,2 mln zł. Zadanie realizowane przez władze samorządowe województwa śląskiego uzyskało wsparcie z RFRD w wysokości 270,5 mln zł. Okres realizacji inwestycji przypada na lata 2024-2027 - podał resort.

Łączna kwota dofinansowania wszystkich zadań mostowych zgłoszonych do dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w naborach przeprowadzonych w latach 2020-2023 to 1,35 mld zł. Na liście zadań mostowych znajduje się obecnie 13 inwestycji: 8 zgłoszonych w ramach tegorocznego naboru, 4 zadania w realizacji oraz 1 zakończone.

Powstanie też most nad Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą. Inwestycja w Kędzierzynie Koźlu będzie polegała na budowie łącznika obwodnicy północnej z ul. Przyjaźni/Strzelecką. Najważniejszą częścią zadania jest budowa mostu nad Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą. Łączna wartość inwestycji wyniesie 107,4 mln zł. Zadanie realizowane przez gminę Kędzierzyn-Koźle uzyskało wsparcie z RFRD w wysokości 85,9 mln zł. Okres realizacji inwestycji przypada na lata 2023-2025.

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada za organizację, przeprowadzenie naboru i weryfikację zadań dotyczących budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, dróg powiatowych lub dróg gminnych, tzw. zadań mostowych. Dofinansowanie ze środków RFRD może być przekazane wyłącznie na zadania mostowe, na które udzielono dofinansowania kosztów przygotowania inwestycji na podstawie programu Mosty dla Regionów. W ramach realizacji zadań mostowych dofinansowywane są zadania polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dojazdu do mostu. Ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg możliwe jest dofinansowanie zadania mostowego w wysokości 80 proc. kosztów realizacji tego zadania.

Celem programu Mosty dla Regionów jest wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w działaniach na rzecz opracowania dokumentacji projektowej dla przepraw mostowych. Za realizację Programu odpowiada minister właściwy do spraw rozwoju. Obecnie w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej procedowanych jest kolejnych 11 wniosków o wsparcie na przygotowanie dokumentacji technicznej dla inwestycji samorządowych.

Most Łubowice-Zawada Książęca

Nowy most wedle pierwotnych szacunków miał kosztować ok. 113 mln zł. Dotacja rządowa, przypomnijmy, pokryła 80 proc. kosztów dokumentacji. Resztę wyłożył samorząd wojewódzki. Wniosek w tej sprawie złożył ówczesny członek zarządu województwa a dziś wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Przedmiotem inwestycji będzie budowa mostu nad rzeką Odrą wraz z odcinkiem drogi łączącej ul. Młyńską w Grzegorzowicach z ul. Raciborską w Ciechowicach. Będzie więc zlokalizowany w innym miejscu niż ten przedwojenny, sąsiadujący z przeprawą promową. W ramach zadania planowana jest również budowa rond, chodników, ścieżek rowerowych oraz dróg lokalnych, stanowiących dojazd do pól.

Rondo ze zjazdem w kierunku mostu będzie tuż za Łubowicami 

most1


most2

most3

Pliki do pobrania (ponad 11 MB)

Mapa 1

Mapa 2

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.