Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 lipca 202309:36

Ta atrakcja na Śląsku przyciąga teraz tłumy

Ta atrakcja na Śląsku przyciąga teraz tłumy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Planetarium Śląskie od otwarcia po modernizacji odwiedziło już ponad pół miliona zwiedzających. Przebudowany za 160 mln zł Śląski Park Nauki jest jedną z najnowocześniejszych takich placówek na świecie.

Planetarium Śląskie od 1955 roku jest jedną z głównych atrakcji formalnie znajdującego się w Chorzowie Parku Śląskiego. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później.

„Obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a wszyscy dobrze wiemy, że jak już coś jest w rejestrze zabytków to kosztuje. Gdybyśmy się zdecydowali na nowy obiekt on byłby tańszy, ale no jednak ta historia zobowiązuję nas do tego, żeby zadbać o tą wspaniałą lekcję historii. Unikalny charakter tego miejsca spowodował, że taka decyzja została podjęta, żeby te prace rewitalizacyjne zrealizować. Teraz stworzyliśmy tam nie tylko planetarium, ale Śląski Park Nauki”– powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Przebudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego kosztowały ok. 160 mln zł i zostały sfinansowane ze środków własnych Województwa Śląskiego oraz ponad 100 mln zł dofinansowania ze śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

„Ponieważ od początku planetarium zajmowało się trzema dziedzinami wiedzy – astronomią, sejsmologią i meteorologią, postanowiliśmy, że Śląski park nauki będzie dotyczył tych dziedzin. Budynek został poszerzony, zwiększono powierzchnię o prawie 3 tys. m2. Projekt został tak wykonany, żeby nie zaburzać architektury zabytkowego budynku planetarium - cała nowa powierzchnia znalazła się pod ziemią i stanowi cokół dla starej zabudowy. Nie zaburza bryły budynku znanego z kształtu Saturna z pierścieniem, a jednocześnie jest dosyć funkcjonalna” – wyjaśnił Stefan Janta, dyrektor Planetarium Śląskiego.

W dodatkowym budynku, znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji. Dziś na zwiedzających czeka tu wiele atrakcji: nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na największym w Polsce sferycznym ekranie ok. 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata; w okularach 3D można z bliska zobaczyć tu planetę Saturn wraz z pierścieniami; na specjalnej platformie wyglądającej jak pokój można przeżyć trzęsienie ziemi, które zarejestrowany sejsmometry planetarium; a w części poświęconej meteorologii można zobaczyć piorun czy tornado.

„Mamy też kapsuły, gdzie przy pomocy specjalnych symulatorów i gogli wirtualnej rzeczywistości możemy wysłać zwiedzającego w kosmos” – dodał dyrektor.

Po wejściu do specjalnych komór zwiedzający przenoszą się na chwilę w różne strefy klimatyczne, a stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwala na sprawdzenie, jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. Poza tym wiele innych atrakcji, takich np. ministudio telewizyjne, w którym można wcielić się w rolę prezentera pogody.

„Grupy, które zwiedzają Planetarium Śląskie, są 10 osobowe, każda z nich otrzymuje przewodnika i mamy kilka ścieżek. Śląski Park Nauki odwiedziło od otwarcia w czerwcu 2022 roku około pół miliona zwiedzających, symulatorami leciało około 17 tys. osób. To miejsce jakby swoją siłą grawitacji przyciąga ludzi chętnych poznawania wiedzy” – powiedział Jarosław Juszkiewicz, rzecznik prasowy Planetarium Śląskiego.

Dziś Śląski Park Nauki jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek na świecie - nie oznacza to, że skończyły się pomysły na nowe atrakcje obiektu.

„Otrzymaliśmy dofinansowanie na modernizację obserwatorium astronomicznego i jeszcze w tym roku spodziewamy się wymiany starego refraktora na nowy teleskop. Poza tym zamierzamy jeszcze w tym roku zainstalować mały radioteleskop w pobliżu planetarium. Chcielibyśmy, żeby młodzi ludzie mogli mieć dostęp zarówno do jednego, jak i drugiego instrumentu” – zaznaczył dyrektor planetarium.

Budynek Śląskiego Parku Nauki jest przystosowany do zwiedzania przez osoby z niepełnosprawnościami – m.in. zamiast schodów zainstalowano tu winy i wybudowano rampy, a eksponaty opisane są także w języku Braille’a. Obok kompleksu stanęła również nowa wieża widokowa.

Województwo śląskie jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Autor: Media Room/Serwis Samorządowy PAP, fot. UMWS/Tomasz Żak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
41
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.