Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 lipca 202309:36

Ta atrakcja na Śląsku przyciąga teraz tłumy

Ta atrakcja na Śląsku przyciąga teraz tłumy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Planetarium Śląskie od otwarcia po modernizacji odwiedziło już ponad pół miliona zwiedzających. Przebudowany za 160 mln zł Śląski Park Nauki jest jedną z najnowocześniejszych takich placówek na świecie.

Planetarium Śląskie od 1955 roku jest jedną z głównych atrakcji formalnie znajdującego się w Chorzowie Parku Śląskiego. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później.

„Obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a wszyscy dobrze wiemy, że jak już coś jest w rejestrze zabytków to kosztuje. Gdybyśmy się zdecydowali na nowy obiekt on byłby tańszy, ale no jednak ta historia zobowiązuję nas do tego, żeby zadbać o tą wspaniałą lekcję historii. Unikalny charakter tego miejsca spowodował, że taka decyzja została podjęta, żeby te prace rewitalizacyjne zrealizować. Teraz stworzyliśmy tam nie tylko planetarium, ale Śląski Park Nauki”– powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Przebudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego kosztowały ok. 160 mln zł i zostały sfinansowane ze środków własnych Województwa Śląskiego oraz ponad 100 mln zł dofinansowania ze śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

„Ponieważ od początku planetarium zajmowało się trzema dziedzinami wiedzy – astronomią, sejsmologią i meteorologią, postanowiliśmy, że Śląski park nauki będzie dotyczył tych dziedzin. Budynek został poszerzony, zwiększono powierzchnię o prawie 3 tys. m2. Projekt został tak wykonany, żeby nie zaburzać architektury zabytkowego budynku planetarium - cała nowa powierzchnia znalazła się pod ziemią i stanowi cokół dla starej zabudowy. Nie zaburza bryły budynku znanego z kształtu Saturna z pierścieniem, a jednocześnie jest dosyć funkcjonalna” – wyjaśnił Stefan Janta, dyrektor Planetarium Śląskiego.

W dodatkowym budynku, znalazło się miejsce dla interaktywnych ekspozycji. Dziś na zwiedzających czeka tu wiele atrakcji: nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na największym w Polsce sferycznym ekranie ok. 100 milionów gwiazd i zabrać widzów w najdalsze zakątki Wszechświata; w okularach 3D można z bliska zobaczyć tu planetę Saturn wraz z pierścieniami; na specjalnej platformie wyglądającej jak pokój można przeżyć trzęsienie ziemi, które zarejestrowany sejsmometry planetarium; a w części poświęconej meteorologii można zobaczyć piorun czy tornado.

„Mamy też kapsuły, gdzie przy pomocy specjalnych symulatorów i gogli wirtualnej rzeczywistości możemy wysłać zwiedzającego w kosmos” – dodał dyrektor.

Po wejściu do specjalnych komór zwiedzający przenoszą się na chwilę w różne strefy klimatyczne, a stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwala na sprawdzenie, jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. Poza tym wiele innych atrakcji, takich np. ministudio telewizyjne, w którym można wcielić się w rolę prezentera pogody.

„Grupy, które zwiedzają Planetarium Śląskie, są 10 osobowe, każda z nich otrzymuje przewodnika i mamy kilka ścieżek. Śląski Park Nauki odwiedziło od otwarcia w czerwcu 2022 roku około pół miliona zwiedzających, symulatorami leciało około 17 tys. osób. To miejsce jakby swoją siłą grawitacji przyciąga ludzi chętnych poznawania wiedzy” – powiedział Jarosław Juszkiewicz, rzecznik prasowy Planetarium Śląskiego.

Dziś Śląski Park Nauki jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek na świecie - nie oznacza to, że skończyły się pomysły na nowe atrakcje obiektu.

„Otrzymaliśmy dofinansowanie na modernizację obserwatorium astronomicznego i jeszcze w tym roku spodziewamy się wymiany starego refraktora na nowy teleskop. Poza tym zamierzamy jeszcze w tym roku zainstalować mały radioteleskop w pobliżu planetarium. Chcielibyśmy, żeby młodzi ludzie mogli mieć dostęp zarówno do jednego, jak i drugiego instrumentu” – zaznaczył dyrektor planetarium.

Budynek Śląskiego Parku Nauki jest przystosowany do zwiedzania przez osoby z niepełnosprawnościami – m.in. zamiast schodów zainstalowano tu winy i wybudowano rampy, a eksponaty opisane są także w języku Braille’a. Obok kompleksu stanęła również nowa wieża widokowa.

Województwo śląskie jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Autor: Media Room/Serwis Samorządowy PAP, fot. UMWS/Tomasz Żak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
60
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.