Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 czerwca 202318:46

Gospodynie i tancerze. Niecodzienny koncert w Strzesze

Gospodynie i tancerze. Niecodzienny koncert w Strzesze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Mała Strzecha, Strzecha Seniorzy, Grupa MARE oraz Rudnickie Jabłonki wystąpiły na jednej scenie podczas koncertu na zakończenie sezonu artystycznego ZPiT „Strzecha”.

W miniony piątek Raciborskie Centrum Kultury podsumowało rok artystyczny 2022/2023 Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy. Dwie grupy zespołu oraz zaproszeni goście występowali na scenie Domu Kultury „Strzecha” naprzemiennie, tworząc w ten sposób różnorodne i barwne widowisko.

„Mała Strzecha” oraz „Strzecha Seniorzy” prezentowały się w wiązance tańców śląskich, łowickich i cieszyńskich. Akompaniował im na akordeonie Henryk Malon. Prowadząca koncert dyrektor RCK Joanna Maksym-Benczew przypomniała ostatnie sukcesy obu grup, czyli: I miejsce „Małej Strzechy” w XIII Powiatowym Festiwalu Twórczości Artystycznej w kategorii taniec ludowy oraz II miejsce tej grupy w kategorii folklor na XIX Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym Ballo Arena w Żorach, a także wygraną grupy „Strzecha Seniorzy” w Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza w Koszęcinie.

Wydarzenie uświetniła grupa MARE Marzeny Kurakiewicz z gościnnym udziałem „Rudnickich Jabłonek” czyli członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Rudnika. Panie zaprezentowały efekty zajęć „Tańce w kręgu”, które regularnie odbywają się w RCK oraz miały miejsce w formie warsztatów w Rudniku. Podczas piątkowego koncertu można było podziwiać tańce rumuńskie, południowoamerykańskie, szkockie, a nawet polskie.

Na zakończenie koncertu dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanna Maksym-Benczew podziękowała wszystkim wykonawcom oraz zaprosiła na scenę instruktorów grup. Kwiaty oraz specjalne podziękowania otrzymali: choreograf ZPiT „Strzecha” Tomasz Dworak, instruktorzy śpiewu Alicja Ploch-Burda (Mała Strzecha) oraz Zbigniew Mużelak (Strzecha Saniorzy), niezmiennie akompaniujący zespołowi Henryk Malon oraz prowadząca „Tańce w kręgu” Marzena Kurakiewicz.

Po występach uczestnicy wraz z ich rodzinami wzięli udział w pikniku w ogrodzie Strzechy, podczas którego był czas na luźne rozmowy przy grillu, a także na urodzinowe gratulacje dla jednej z tancerek grupy „Strzecha Seniorzy” - pani Basi. Piknik był również okazją do omówienia planów na przyszły rok artystyczny. A w 2024 roku ZPiT Strzecha będzie obchodzić swoje 70-lecie. Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” prowadzi nabór uczestników do wszystkich grup wiekowych. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 32 412 32 40.

Autor: RCK, fot. M. Wiecha, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
60
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202414:53

Strażacy wezwani do palącego się znicza

Strażacy wezwani do palącego się znicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. OSP Nędza
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.