Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 czerwca 202315:56

Racibórz kontynuuje badania wad postawy u dzieci

Racibórz kontynuuje badania wad postawy u dzieci - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Działania takie prowadzone są już od kilkunastu lat. - Kolejnych 970 pięcio- i sześciolatków zostało przebadanych przez firmę RehaControl z Gdańska – poinformował dziś Urząd Miasta. Ambasadorką akcji jest raciborska biegaczka, Justyna Święty-Ersetic.

- Miasto Racibórz przy wsparciu Akademii Nauk Stosowanych podejmuje działania mające na celu zwalczanie alarmujących wyników badań dotyczących wad postawy u dzieci. Akcja obejmuje kompleksowe badania postawy we wszystkich przedszkolach, których organem prowadzącym jest Miasto Racibórz. Statystyki wskazują, że nawet 60% dzieci w Polsce zmaga się z defektami postawy. Celem inicjatywy jest wcześniejsze wykrycie wad i podjęcie odpowiednich działań korygujących, aby zapewnić zdrowy rozwój najmłodszym mieszkańcom. Ambasadorką akcji jest raciborska mistrzyni sportowa Justyna Święty-Ersetic – informuje ratusz.

Statystyki dotyczące wad postawy wśród dzieci w Polsce są alarmujące. Najwyższa Izba Kontroli podaje, że zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan występują u co drugiego dziecka (niektóre raporty mówią nawet o 80% dzieci dotkniętych tym problemem). U 15% dzieci schorzenia te mają poważne i bolesne konsekwencje. Miasto przygotowało szeroko zakrojoną akcję, która przyczyni się do zniwelowania problemu.

- Za nami I etap, w ramach którego 970 pięcio- i sześciolatków zostało przebadanych przez firmę RehaControl z Gdańska. Do badania wykorzystano nowoczesne technologie, które są w stanie precyzyjnie wskazać zakres i stopień zaawansowania ewentualnych schorzeń u dziecka. Badanie polegało na zmierzeniu i zważeniu dziecka oraz zeskanowaniu jego sylwetki z trzech perspektyw (przód, tył i profil). Następnie skany przesyłane są do aplikacji, która nakłada je na modelową sylwetkę i precyzyjnie analizuje pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. O wynikach tych badać rodzice dzieci przebadanych zostaną poinformowani drogą elektroniczną – informowano dziś w urzędzie.

Planowane są inne działania, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat wad postawy oraz sposobów ich zapobiegania. W najbliższej przyszłości odbędą się m.in:

- Piknik dla zdrowia – wydarzenie, które promować będzie różnego rodzaju podmioty świadczące usługi w zakresie prozdrowotnym. Będą to gabinety lekarskie, stowarzyszenia i szkółki prowadzące działalność rekreacyjną lub sportową. Piknik planowany jest na ostatni weekend sierpnia.
- konkursy dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, mające na celu zwiększanie świadomości w zakresie prawidłowej sylwetki.
- warsztaty dla rodziców, które wskażą podstawowe błędy jakie nawet nieświadomie rodzic może popełniać opiekując się dzieckiem, a które mają znaczący wpływ na kształtowanie się sylwetki i ogólny rozwój. Dzięki warsztatom rodzice znajdą też odpowiedź jak radzić sobie w sytuacji stwierdzenia dysfunkcji u dziecka.

Celem akcji jest nie tylko identyfikacja wad postawy, ale także edukacja rodziców i nauczycieli na temat znaczenia właściwej postawy oraz sposobów, w jakie można ją wspierać u dzieci.

Ważne jest zrozumienie, że wady postawy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w późniejszym życiu. Nieleczona wada postawy może powodować bóle pleców, trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz ograniczenia w codziennych aktywnościach. Dlatego tak istotne jest wykrycie tych problemów jak najwcześniej, aby umożliwić skuteczną interwencję i zapobiec długoterminowym konsekwencjom.

Akcja prowadzona przez Miasto Racibórz wspierana jest merytorycznie przez Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia ANS, a ambasadorem akcji jest wielokrotna mistrzyni olimpijska Justyna Święty-Ersetic.

W poprzednich latach coroczne akcje badania wad postawy były prowadzone przez Międzyszkolny Ośrodek Sportu (tzw. Sokół) przy Klasztornej.

Autor: red., um, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.