Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 czerwca 202317:21

Rolnicy czekają na ziemię, a Agromax ma postanowienie

Rolnicy czekają na ziemię, a Agromax ma postanowienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na wniosek Agromaxu sąd wydał postanowienie o rocznym zabezpieczeniu dzierżawy państwowych gruntów, którymi dziś włada spółka z Raciborza z główną bazą w Wojnowicach. Rolnicy czekają tymczasem na ziemię. Przetargi miały ruszyć jesienią.

Do podziału przeznaczono 2480 ha na terenie lewobrzeżnych, żyznych gmin Krzanowice, Krzyżanowice i Rudnik, całość tego, co dzierżawi teraz Agromax (spółka ma ok. 200 ha na własność, w tym siedzibę w Wojnowicach). Tak duży zasób zostanie poddany ponownej restrukturyzacji. Trwają już podziały na areały od 15 do 25 ha. Jesienią spodziewano się przetargów. Zaplanowano 106 postępowań ograniczonych ofertowych (punktowych). Jeden rolnik będzie mógł wygrać tylko w jednym przetargu. W przypadku gruntów zagospodarowanych przez ośrodki produkcji rolnej w Bojanowie (266 ha) i Tworkowie (116 ha) będą to przetargi nieograniczone. Tu mogą wystartować również firmy, takie jak Agromax.

Spółka nie może się pogodzić z utratą areału. Jej pracownicy protestowali niedawno w Częstochowie. Komunikat spółki, opublikowany przez Śląsko-Dąbrowską Solidarność i media (czytaj: Pracownicy Agromaxu protestowali w Częstochowie), sprowokował rolników z komitet "Państwowa Ziemia dla Rolników 2023" do przedstawienia swoich racjom mediom. Dziś, 14.06., na zamku z dziennikarzami spotkali się: radny powiatowy PiS Łukasz Mura, Łukasz Ryborz z Zabełkowa, Sebastian Jarosz z Ponięcic, Franciszek Piperek z Brzeźnicy, Krzysztof Kretek z Krzanowic i Jan Płaczek z Sudoła.

Ich zdaniem areał, który pozostanie w ręku Agromaxu, wystarczy spółce do kontynuowania działalności, reszta ziemi zgodnie z prawem powinna trafić na powiększenie rodzinnych gospodarstw, w tym młodych rolników, prezentujących nieraz lepsze wyniki w produkcji, a obecne problemy spółki są przez nią zawinione. Mogła w 2012 r. wydzielić część swoich zasobów, jak to uczyniły inne gospodarstwa, zyskując teraz prawo do zachowania dzierżawy pozostałej ziemi. Zapis konferencji poniżej.

Postanowienie sądu nie jest prawomocne. Jeśli jednak tak się stanie, proces przekazywania ziemi rolnikom opóźni się o ponad rok. W tym czasie dojdzie do wyborów parlamentarnych. Być może, jak domyślają się rolnicy, Agromax liczy na korzystne dla siebie zmiany w prawie. Zapowiadają, że nie chcą organizować protestów, ale będą wnioskować, by do podziału pomiędzy rolników przeznaczyć również grunty z opr-ów.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.