Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 czerwca 202314:23

Bezpieczne wakacje z ZUS

Bezpieczne wakacje z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Do czego służy karta EKUZ? Jakich grup krwi brakuje w bazie krwiodawstwa? Jak dbać o bezpieczeństwo e-dokumentów? Te oraz inne zagadnienia będą tematem spotkania pod hasłem „Bezpieczne wakacje z ZUS”. Akcja odbędzie się 20 czerwca 2023 r. w Oddziale ZUS w Rybniku, a partnerami tego działania są: policja, sanepid, NFZ, centrum krwiodawstwa oraz Pro feminae.

Z uwagi na zbliżający się sezon urlopowy, Oddział ZUS w Rybniku zaplanował działania informacyjne i prozdrowotne. W ramach akcji będzie można m.in.: oddać krew, poradzić się ekspertów, skonsultować opcję szczepień dzieci przeciwko HPV, wyrobić kartę EKUZ, a Panie będą mogły nauczyć się samobadania piersi pod okiem pielęgniarki i położnej z Pro feminae.

Każdego roku, kiedy krwiodawcy wyjeżdżają, pojawiają się braki niektórych grup krwi w centrach krwiodawstwa. Dlatego, aby uzupełnić te deficyty, mobilna stacja do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza zaparkuje przy ZUS, na parkingu u zbiegu ulic: Jankowickiej i Reymonta. Oddać krew będzie mogła każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca powyżej 50 kg. Osoba, która zechce oddać krew, powinna zjeść lekkostrawny posiłek, wypić dużo wody (innych płynów). Konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Oddając krew pomagamy innym, ale też otrzymujemy dwa dni wolne od pracy (20 i 21.06.2023 r.), kompleksowe badanie laboratoryjne, posiłek regeneracyjny oraz możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa. Oddanie krwi będzie możliwe od 9:00 do 13:00.

W międzyczasie, ponieważ od 10:00 do 12:00 w ZUS przy ul. Reymonta 2, będzie można skorzystać z porad ekspertów. Przy stanowisku NFZ będzie można złożyć wniosek i otrzymać Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego, uzyskać informacje na temat Indywidualnego Konta Pacjenta, programu „Profilaktyka 40plus”, szczepień dzieci przeciwko HPV oraz poznać zasady wyjazdów do sanatoriów.

Pielęgniarki i położne z NZOZ „Pro feminae” pokażą, jak samodzielnie badać piersi, przeprowadzą badania u wszystkich chętnych pań. Badania będą prowadzone indywidualnie, w sali 301. Wczesne wykrycie zmian, guzków jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Nasze ekspertki poradzą też, jak postąpić, kiedy coś nas zaniepokoi w trakcie badania, do kogo się zwrócić, itp.

Przy stanowisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej będzie można uzyskać informacje na temat zagrożeń wynikających z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, zapoznać się z profilaktyką chorób odkleszczowych, poznać zasady zdrowego/higienicznego spędzania czasu nad wodą, w górach i w ośrodkach wypoczynkowych.

M.in. bezpieczeństwo naszych e-dokumentów (mLegitymacji emeryta, dowodu osobistego), kont bankowych i pieniędzy będzie tematem pogadanek z mundurowymi Miejskiej Komendy Policji z Rybnika. Policjanci doradzą, jak zabezpieczyć mieszkanie/dom w czasie naszej nieobecności, przypomną zasady bezpiecznego wypoczynku (w mieście, na kąpieliskach, w ośrodkach wypoczynkowych, itp.), opowiedzą też o kampanii „Seniorze! Nie oddawaj swoich pieniędzy”.

Warto, podczas wizyty w ZUS, skorzystać z obecności ekspertów. Do udziału w akcji Oddział ZUS w Rybniku zaprasza wszystkie zainteresowane osoby. Nie trzeba wcześniej się zapisywać.

Autor: ZUS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
41
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Reklama
Aktualności27 września 202309:20

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.