Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 czerwca 202317:09

Ekologiczne kosiarki w Raciborskim Centrum Recyklingu

Ekologiczne kosiarki w Raciborskim Centrum Recyklingu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ekologiczne strzyżenie trawników przy użyciu owiec i baranów zdobywa coraz większą popularność jako innowacyjna metoda pielęgnacji terenów zielonych. Raciborskie Centrum Recyklingu (R3) dołącza do tej zielonej rewolucji, wykorzystując urocze zwierzęta do utrzymania swoich terenów.

Brak emisji spalin, ciche działanie, korzyści dla środowiska i zrównoważone wykorzystanie ziemi czynią tę metodę nie tylko ekologiczną, ale również efektywną i ekonomiczną. Owce i barany nie tylko pełnią praktyczną rolę, ale również przyciągają uwagę turystów, stanowiąc nietypową atrakcję w Centrum.

Wykorzystanie owiec i baranów jako naturalnych kosiarek przynosi liczne korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla właścicieli terenów korzystających z tej metody. Oto kilka powodów, dlaczego ekologiczne strzyżenie trawy za pomocą owiec i baranów jest tak korzystne:

1. Brak emisji spalin: Tradycyjne kosiarki spalinowe zanieczyszczają powietrze. Wykorzystanie owiec i baranów jako naturalnych kosiarek całkowicie eliminuje te emisje, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

2. Brak hałasu: Klasyczne kosiarki spalinowe są głośne i tworzą uciążliwy hałas dla otoczenia. Owce i barany są ciche, co powoduje większą harmonię i spokój.

3. Bez użycia chemikaliów: Tradycyjne metody pielęgnacji trawników często wymagają stosowania nawozów i pestycyd, które mogą być szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia ludzi. Owce i barany naturalnie nawożą trawę poprzez swoje odchody, dostarczając organicznych składników odżywczych.

4. Korzyści dla bioróżnorodności: Owce i barany lubią zjadać chwasty i inny rodzaj roślinności, inaczej niż tradycyjne kosiarki, które tną wszystko na jednolitą wysokość. To sprzyja zwiększeniu różnorodności roślinnej, co wpływa na korzystne siedliska dla owadów, ptaków i innych zwierząt.

5. Zrównoważone wykorzystanie ziemi: Owce i barany idealnie nadają się do strzyżenia trawy na trudnych i niedostępnych dla ludzi terenach, takich jak skarpy czy strome zbocza.

Dodatkowo, owce i barany pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również stają się atrakcją turystyczną. Wizyty dzieci z raciborskich szkół w Raciborskim Centrum Recyklingu potwierdzają, że owieczki są niezwykle urocze i wzbudzają zachwyt. Ich obecność może być wykorzystana do edukacji na temat rolnictwa ekologicznego, produkcji naturalnych nawozów oraz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Wprowadzenie owiec i baranów do procesu strzyżenia jest nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Zamiast inwestować zasoby w produkcję, zakup i konserwację maszyn, można wykorzystać naturalne procesy żywieniowe owiec i baranów do utrzymania trawnika w dobrej kondycji. Spółka miejska dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzi kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Owieczki i barany pozostaną do jesieni, a następnie udadzą się w góry. Jednak na wiosnę, gdy znów pojawi się bujna trawa, powrócą, kontynuując swoją ekologiczną pracę na terenach Raciborskiego Centrum Recyklingu R3.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
59
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202414:53

Strażacy wezwani do palącego się znicza

Strażacy wezwani do palącego się znicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. OSP Nędza
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.