Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 czerwca 202315:55

Tuba - muzycznym bohaterem przedostatnich koncertów umuzykalniających

Tuba - muzycznym bohaterem przedostatnich koncertów umuzykalniających - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

We wtorek miał miejsce przedostatni w tym roku szkolnym koncert z cyklu umuzykalniających prowadzony przez Franciszka Borysowicza. Instrumentem z rodziny dętych, który poznawali nasi młodzi melomani z klas 1-3 raciborskich szkół, była TUBA. Grę na nim zaprezentował nam Jakub Faliński. Akompaniowała mu na fortepianie Alina Martianova.

Jakub Faliński jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego, na co dzień działa w rożnych składach i formacjach muzycznych, wkrótce zasili szeregi Orkiestry Wojskowej w Warszawie. Alina Martianova pochodzi z Charkowa, gdzie ukończyła tamtejsza Akademię Muzyczną i obecnie jest na studiach doktoranckich. Jednocześnie gra w Młodzieżowej Akademickiej Symfonicznej Orkiestrze MASO, działającej przy Mieście Ogrodów w Katowicach. Orkiestra składa się ze studentów i absolwentów charkowskiej uczelni, którzy obecnie mieszkają w Polsce.

Podczas koncertu usłyszeliśmy m.in. utwór „Deszczyk” ukraińskiego kompozytora Viktora Kossenko i jego miniaturę fortepianową z cyklu 24- utworów dla dzieci. Później był prezentowany również repertuar skierowany do najmłodszych w wydaniu francuskiego kompozytora Camille Saint-Saëns i jego „Taniec słonia” oraz „Taniec łabędzia”, na przykładzie których dzieci odgadywały różnice: tempa, dynamiki, rytmu i melodii. Następnie wybrzmiał utwór „Przygody misia” amerykańskiego kompozytora Davida Ubera, w którym dzieci mogły puścić wodze fantazji i opowiedzieć jaki obraz namalowała w ich głowach usłyszana muzyka. Jedną z ciekawszych interpretacji była historyjka o misiu, któremu chciało się tak jeść, że zjadł koledze sałatę, a potem próbował ja odkupić w sklepie, ale nie zabrał ze sobą pieniędzy… Jak widać dziecięca wyobraźnia nie zna granic, a muzyczna tym bardziej. Nie zabrakło również rytmicznej „Polki tritsch-tratsch” Johanna Straussa II, przy której dzieci tworzyły orkiestrę oklasków. Wybrzmiał również niezwykle trudny technicznie utwór „Fnugg” norweskiego kompozytora Øysteina Baadsvika, wymagający wszechstronnych umiejętności gry na tubie.

Na koniec wybrzmiał utwór „W grocie króla gór” również norweskiego kompozytora, tym razem, Edwarda Griega, przy którym to utworze pan Borysowicz opowiedział ciekawą historię, o królu mieszkającym w potężnym zamku w górach, któremu przepiękną córkę uprowadził Piotr Gynt, a król wysłał za nim w pościg straże i gnomy.

Ostatnie spotkanie z muzyką w tym roku szkolnym będzie miało miejsce 13 czerwca. Koncerty umuzykalniające dla raciborskich szkół podstawowych wspierane są z budżetu Miasta Racibórz.

Autor: RCK, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202513:17

Procesja konna do Mikołaszka – żywa tradycja Krzanowic [FOTO i WIDEO]

Procesja konna do Mikołaszka – żywa tradycja Krzanowic [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja (Mikołaszka jak mawiają miejscowi) ruszała wczesnym rankiem. Dziś wyrusza przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

red.
Aktualności5 grudnia 202516:03

Świąteczna oferta wypieków w Fit Cake Racibórz – jedyna taka oferta w mieście

Świąteczna oferta wypieków w Fit Cake Racibórz – jedyna taka oferta w mieście - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku kawiarnia przygotowała wyjątkową świąteczną ofertę dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się pełnią smaku w wersji bez glutenu, bez cukru, keto lub wegańskiej. To wypieki stworzone z naturalnych składników najwyższej jakości, idealne dla osób z wykluczeniami dietetycznymi i wszystkich, którzy dbają o świadome odżywianie. Lokal posiada certyfikat Menu Bez Glutenu, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla osób z celiakią.

mat. reklamowy
Reklama
Aktualności6 grudnia 202501:51

Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO]

Kiermasz świąteczny w SP 15. Rękodzieło, gastronomia i występy uczniów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Szkole Podstawowej nr 15 w Raciborzu odbył się 5 grudnia kiermasz świąteczny, który połączył prezentację rękodzieła, ofertę gastronomiczną oraz występy artystyczne uczniów.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 grudnia 202503:03

Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO]

Siatkarski dreszczowiec w Raciborzu. Pierwsza faza sezonu zakończona awansem do najlepszej ósemki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Siatkarski Racibórz zakończył pierwszą część sezonu 2025/2026 I ligi śląskiej mężczyzn zgodnie z założeniami. Zespół prowadzony przez Marcina Polowczyka przypieczętował awans do fazy gry o miejsca 1–8 po emocjonującym i nieprzewidywalnym meczu przeciwko Volley Concept Katowice. 

(greh)
Aktualności6 grudnia 202510:53

Wieczór francuski na Zamku Piastowskim. Przed nami muzyczna podróż do Hiszpanii [FOTO i WIDEO]

Wieczór francuski na Zamku Piastowskim. Przed nami muzyczna podróż do Hiszpanii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

5 grudnia na Zamku Piastowskim odbył się wyjątkowy wieczór w klimacie francuskiej muzyki i opowieści, przygotowany we współpracy z Powiatem Raciborskim. 12 grudnia muzyczna, świąteczna podróż do Hiszpanii.

Zamek Piastowski, fot. D. Kruty
Reklama
Sport5 grudnia 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport6 grudnia 202523:59

Mikołajkowe zmagania najmłodszych. Turniej pełen emocji i sportowej radości [FOTO]

Mikołajkowe zmagania najmłodszych. Turniej pełen emocji i sportowej radości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Hala Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Łąkowej w Raciborzu w sobotę, 6 grudnia, wypełniła się gwarą, dziecięcą energią i sportową rywalizacją. Wszystko za sprawą mikołajkowego turnieju piłkarskiego, który zorganizował MKS Unia Racibórz w ramach cyklu Winter Futsal Cup. W wydarzeniu uczestniczyli młodzi adepci piłki nożnej, którzy tym razem nie tylko rywalizowali na parkiecie, ale przede wszystkim celebrowali radość ze wspólnej gry.

(greh), fot. Oskar Tomeczek, (greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności7 grudnia 202509:34

XII Mikołajkowe Zawody Pływackie i jarmark z ZSOMS [FOTO i WIDEO]

XII Mikołajkowe Zawody Pływackie i jarmark z ZSOMS [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

6 grudnia 2025 r. na pływalni ZSOMS odbyły się XII Mikołajkowe Zawody Pływackie. Jedyna taka impreza w regionie zgromadziła blisko 400 młodych pływaków, a na trybunach – najwierniejszych kibiców.

M. Kościelniak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.