Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 maja 202300:50

Ostre wystąpienie radnego Klimy. Żądam, by zaczęli się interesować!

Ostre wystąpienie radnego Klimy. Żądam, by zaczęli się interesować! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Tak nie może być, że nie ma żadnego z prezydentów. Żądam, by zaczęli się interesować! – grzmiał na czwartkowej Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego jej przewodniczący, radny Piotr Klima.

Pod obrady trafiła uchwała w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030. Jej przedstawieniem zajął się przedstawiciel firmy InnoCo. Dyskusję otworzył przewodniczący Piotr Klima. - Tak nie może być, że nie ma żadnego z prezydentów. Żądam, by zaczęli się interesować! Wiemy, że słońce świeci, ale komuś chyba za mocno przygrzało. Jak można się nie być obecnym przy tak ważnych sprawach! - grzmiał przewodniczący.

- Moim zdaniem powinno się zrobić jakieś bardziej obiektywne badania, jakie problemy mamy na obszarze zdegradowanym. Jeśli tak wyszło z ankiet, i te problemy są według nich ułożone, to ja z nimi dyskutować nie będę. Moim zdaniem należy traktować to bardzo poważnie. Widzę jednak, że w zadaniach wpisane są także te, które wychodzą poza zasięg obszaru zdegradowanego. Należałoby się bardzo poważnie zastanowić. Z pewnością będą pieniądze, jeśli będzie program rewitalizacji. Niemniej jednak, jak to policzyłem, to plany są ambitne, a okres siedmioletni. Zobowiązania gminy będą jednak bardzo duże. Myślę, że naszą rolą będzie też ustalenie pewnych priorytetów, które działania naprawcze będą aplikowane szybciej, a które później. Musimy mieć też na uwadze to, że mieliśmy problemy z przyjęciem budżetu na 2023. Im miasto mniejsze tym ma większe problemy, a jeśli dodatkowo jest miastem ambitnym, to też nie wróży dobrze. Mamy do dyskusji wiele spraw. Myślałem, że ta komisja jest najlepszym miejscem do tego. Nie ma jednak niestety panów prezydentów. Trzeba mieć świadomość, że to wszystko będzie fajne, ale trudne w utrzymaniu. Weźmy na przykład takie place zabaw. To doprowadzi do podniesienia czynszów, a takie działania nie są dobrze społecznie akceptowane. Wszystkim się to spodoba, ale kto to będzie utrzymywał? Mam wątpliwości. Dla mnie ten plan jest ambitny, ale kosztowny. Pytam, co jest ważniejsze, budowa nowych mieszkań czy lodowiska? – mówił były prezydent, Mirosław Lenk.

- Poruszył pan naprawdę wiele kwestii. Ja bym chętnie podyskutował. Z pewnymi stwierdzeniami nie mogę się jednak zgodzić, że niektóre zjawiska należy odnieść do całej gminy. Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre mają większy zasięg inne są punktowe. W przedstawionym programie diagnozowanie zostało przeprowadzone bardzo dobrze. Każdy ma swoje własne doświadczenia, a naszą rolą będzie to, czy to przyjmiemy czy odrzucimy – stwierdził radny Jarosław Łęski.

- Nie mam nic przeciwko przeprowadzaniu ankiet na obszarze zdegradowanym. Pytałem, czy prowadzono badania w odniesieniu do pozostałego obszaru. Generalnie patrząc na centra miast, nie tylko na Śląsku, to problemy generują się właśnie tam, w starej zabudowie, aniżeli na obrzeżach. Chciałem jedynie zwrócić uwagę, na nieco inne dobranie katalogu zadań. Niektóre zadania nie załatwiają problemów jedynie mieszkańców danego obszaru, a mają zdecydowanie większe oddziaływanie. Wykraczają poza obszar zdegradowany i może to i dobrze – odparł radny M. Lenk.

- Nie da się bardzo często określić granic jakiegoś zjawiska. Dynamika tego jest taka, że nie da się tego zamknąć w słoiku i ograniczyć do jednego obszaru - stwierdził radny Łęski.

- My się bardzo cieszymy, że tych zadań jest tyle. Dzięki temu do gry wchodzą kolejni aktorzy. To będzie też państwa rola, by podjąć decyzję odnośnie do finansowania. To ma być swego rodzaju narzędziownik, z którego państwo wybiorą co wykonać, a co nie – powiedział przedstawiciel firmy InnoCo.

- Zdajemy sobie sprawę, że dokument jest bardzo ambitny, ale taki miał być. Opieraliśmy się na realiach i zasadności pozyskania funduszy. Na część inwestycji zostały już złożone wnioski, dlatego ta lista wygląda jak wygląda. Jeśli chodzi o rewitalizację podwórek, myślimy nad stworzeniem programu dotacyjnego dla wspólnot, wzorem innych miast – dodała Anna Kobierska-Mróz, naczelnik Wydziału Rozwoju.

- Zawsze podziwiałem panią Anię za pomysłowość, ale obok siedzi pani zajmująca się finansami. Skrojenie kolejnych budżetów będzie naprawdę trudne. Zadania zawarte w programie są drogie, a wtedy potrzebny będzie większy wkład własny. Środków wolnych jednak nie będzie lub będzie bardzo mało. W wielu zadaniach nie ma strony przychodowej, więc nie będą one i tak na siebie zarabiać. Pięć lat szybko minie, będziemy mieli w Raciborzu wszystko, a potem będziemy to zamykać, tak jak niedawno w niektórych miejscowościach zamykano baseny – powiedział radny M. Lenk.

Uwagę na zadania zapisane w GPR zadania zwrócił radny Michał Kuliga. - Nie neguję zapisania zadań w tym dokumencie, ale niektóre z nich mogą być pułapką. Takie jak RCAIS, w sprawie których toczą się spory pomiędzy Radą Miasta a prezydentem. Jako że inwestycja ta jest zapisana, to potem usłyszymy, że trzeba to robić, bo przyjęliśmy ten dokument. W czasie środowej komisji padło zdanie, że ten dokument jest „najważniejszym zobowiązaniem Rady Miasta wobec mieszkańców” – powiedział rajca.

Ostatecznie uchwałę poddano pod głosowanie. Jeden radny był za, jeden przeciw. Siedmiu wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202309:06

Wymiana kopciuchów do odstawki? – pyta Polski Alarm Smogowy

Wymiana kopciuchów do odstawki? – pyta Polski Alarm Smogowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
materiał nadesłany/Polski Alarm Smogowy
Reklama
Aktualności27 września 202309:20

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności28 września 202317:20

Tygryski z Bema z wizytą na tenisowym korcie

Tygryski z Bema z wizytą na tenisowym korcie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. HS
Reklama
Sport29 września 202306:27

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport28 września 202313:11

Druga edycja Zbijak Cup coraz bliżej

Druga edycja Zbijak Cup coraz bliżej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh)
Aktualności28 września 202316:19

Jak dobrze znasz Rodzinę Monet?

Jak dobrze znasz Rodzinę Monet? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.