Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 maja 202312:09

Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. - raport za 2022 r.

Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. - raport za 2022 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Od odbioru śmieci, przez publiczny transport do schroniska dla bezdomnych zwierząt - Spółka miejska Przedsiębiorstwo Komunalne przedstawiła sprawozdanie z działalności za 2022 rok - informuje Urząd Miasta.

Przedsiębiorstwo Komunalne, pod zarządem prezesa Bogdana Gawliczka, odbudowało potencjał oraz stworzyło możliwości do świadczenia usług odbioru odpadów od mieszkańców Raciborza. Do roku 2022 śmieci z Raciborza odbierała firma Empol.

W rezultacie Przedsiębiorstwo Komunalne z sukcesem odbiera odpady już od stycznia 2022 roku. Mieszkańcy Raciborza mają najniższą opłatę za odpady w regionie: 21 zł/osobę na miesiąc podczas gdy w innych samorządach to zazwyczaj kwoty powyżej 30 zł/osobę. Raciborskie PK nie tylko utrzymuje standardową działalność, ale także rozszerza ofertę o nowe usługi. Sukcesywnie doposaża się w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt, co każdy mieszkaniec może zobaczyć codziennie na terenie miasta. Nasze PK cieszy się dobrą oceną i zaufaniem mieszkańców. W roku ubiegłym spółka wypracowała ponad pół miliona zł zysku.

Najważniejsze wydarzenie w funkcjonowaniu spółki w roku ubiegłym to fakt, że od 1 stycznia 2022 roku Przedsiębiorstwo Komunalne poszerzyło swoją działalność o odbiór odpadów komunalnych na terenie Miasta Racibórz. Jest to szczególnie istotne dla mieszkańców Raciborza, ponieważ dzięki profesjonalnie przygotowanej usłudze, odpowiedniej organizacji i usprzętowieniu można było złożyć i wykonać atrakcyjną ofertę.

Mieszkańcy Raciborza mogą cieszyć się najniższą w regionie opłatą za gospodarowanie odpadami, która wynosi 21 zł/osobę na miesiąc, z prognozą niezmiennej ceny na okres trzech lat. Dla porównania w Wodzisławiu Śl. opłata ta sięga 28,60 zł, a w Rybniku to już 33 zł. Jakość odbioru odpadów wyraźnie wzrosła. Firma doposażyła się sprzętowo i aktualnie posiada 13 szt. nowoczesnych śmieciarek i pojazdów pomocniczych do obsługi tej usługi. Całość pozyskanego sprzętu jest finansowana ze środków spółki bez angażowania środków budżetu miasta.

W ramach świadczonych usług, spółka obsługiwała Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – PSZOK przy ulicy Adamczyka. We wrześniu 2022 roku uruchomiono nowy PSZOK, gdzie zbierane są odpady segregowane dostarczane bezpośrednio przez mieszkańców Raciborza. Nowy PSZOK przyjmuje odpady nieodpłatnie, a dzięki nowemu placowi i 21 kontenerom segregacja odpadów jest na najwyższym poziomie. Warto odnotować, że PK w 2022 roku odebrało od mieszkańców na PSZOK-u 1.610 ton odpadów, a śmieciarki zwiozły z terenu Raciborza 19.305 ton.

Ważną częścią działalności firmy jest obsługa komunikacji miejskiej. Jak podaje prezes Bogdan Gawliczek, autobusy PK wykonują przewozy, które można opisać następującymi liczbami. W ciągu jednego dnia roboczego autobusy pokonują aż 2.502 km. W sumie wszystkie pojazdy przejechały w ciągu roku 694.195 km. Na przystankach przy ul. Batorego pojawiły się w 2022 roku interaktywne wyświetlacze z rozkładem jazdy oparte o technologię e-papieru. Ponadto cały ruch autobusowy można śledzić na popularnej na smartfony aplikacji „KiedyPrzyjedzie”. W ubiegłym roku spółka zainstalowała liczarki pasażerów w swoich pojazdach.

Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży komunalnej. Spółka realizuje szeroki zakres usług. Do tych najważniejszych należą:
▪ Obsługa PSZOK - PK prowadzi punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w których mieszkańcy mogą oddać niepotrzebne im rzeczy, takie jak meble, sprzęt AGD, odpady budowlane, czy zużyte opony.
▪ Schronisko dla bezdomnych zwierząt - PK zarządza schroniskiem dla bezdomnych zwierząt, zapewniając im opiekę i odpowiednie warunki mieszkaniowe. Współpracuje z wolontariuszami, dzięki czemu ilość zwierząt bezdomnych jest bardzo mała, a czas oczekiwania na adopcję bardzo krótki.
▪ Usługi związane z oczyszczaniem miasta - firma zajmuje się letnim oczyszczaniem ulic, sprzątaniem parków i terenów zielonych oraz zimowym utrzymaniem dróg.
▪ Usługi w zakresie zieleni miejskiej - firma zajmuje się pielęgnacją roślinności w parkach, ogrodach i na ulicach.
▪ Usługi przewozowe - PK jest odpowiedzialne za organizację miejskiej komunikacji zbiorowej na terenie miasta Racibórz.
▪ Strefa Płatnego Parkowania - firma prowadzi strefę płatnego parkowania, która ma na celu regulowanie ruchu samochodowego z maksymalnym wykorzystaniem miejsc parkingowych w centrum miasta.

Dzięki starannemu zarządzaniu i profesjonalnej obsłudze klientów, spółka wypracowała w 2022 roku zysk na poziomie ponad pół miliona zł. Zadaniem spółki miejskiej Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu jest realizacja usług na rzecz mieszkańców jak najlepszej jakości i za jak najkorzystniejszą dla mieszkańców cenę. Warto zwrócić uwagę na ciągłe dążenie przez spółkę do doskonalenia swoich usług i działań.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 lipca 202413:26

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Aktualności17 lipca 202413:03

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.