Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 maja 202312:07

Racibórz na Śląskim Forum Samorządowym

Racibórz na Śląskim Forum Samorządowym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk oraz miejska konserwator zabytków Maria Olejarnik zostali zaproszeni do Instytutu Myśli Polskiej, gdzie mieli okazję przedstawić swoje prace dotyczące parku kulturowego w Raciborzu.

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad ośmiowiekowego miasta oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za jego publiczną przestrzeń.

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk oraz miejska konserwator zabytków Maria Olejarnik zostali zaproszeni do Instytutu Myśli Polskiej, gdzie mieli okazję przedstawić swoje prace dotyczące parku kulturowego w Raciborzu.

Podczas spotkania na Śląskim Forum Samorządowym reprezentanci Raciborza zaprezentowali proces, jaki samorząd miasta przeszedł w ciągu prac nad utworzeniem parku kulturowego. Podkreślili znaczenie ochrony krajobrazu kulturowego zabytkowego śródmieścia i przybliżyli uczestnikom dyskusji podejmowane działania w tym zakresie.

Dawid Wacławczyk podzielił się wizją rozwoju parku kulturowego w Raciborzu. Podkreślił znaczenie tworzenia harmonijnego połączenia między dziedzictwem zabytkowym a nowoczesnymi potrzebami miasta. Wspomniał również o podejściu partycypacyjnym, które umożliwiło mieszkańcom Raciborza aktywny udział w kształtowaniu przyszłości parku kulturowego.

Maria Olejarnik, miejska konserwator zabytków, przedstawiła procedury i normy, które zostały przyjęte w celu zachowania autentyczności i integralności zabytków znajdujących się w obszarze parku kulturowego.

Prezentacja Raciborza wzbudziła duże zainteresowanie uczestników Śląskiego Forum Samorządowym, którzy docenili zaangażowanie miasta w ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 września 202516:22

Borucin świętuje plony. Dożynki z morawską tradycją i nowoczesnym akcentem [FOTO i WIDEO]

Borucin świętuje plony. Dożynki z morawską tradycją i nowoczesnym akcentem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Borucin, wieś w gminie Krzanowice znana z pielęgnowania morawskich tradycji i silnie zakorzenionej kultury rolnej, obchodził dziś dożynki. To święto plonów, które od pokoleń jednoczy mieszkańców, w tym roku ponownie przyciągnęło wielu uczestników i gości.

waw
Reklama
Aktualności15 września 202508:29

Smutne wieści z ZSOMS. Odszedł Krzysztof Pacelt

Smutne wieści z ZSOMS. Odszedł Krzysztof Pacelt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło ZSOMS
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 września 202516:29

Pogrzebień gospodarzem dożynek gminnych. Jeden z największych korowodów w powiecie [FOTO i WIDEO]

Pogrzebień gospodarzem dożynek gminnych. Jeden z największych korowodów w powiecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Największa wieś w gminie Kornowac – Pogrzebień – była dziś gospodarzem dożynek gminnych. Choć poranek przyniósł opady i wprowadził nieco nerwowości w przygotowaniach, o godzinie 14.30, kiedy ruszał korowód, zza chmur wyszło słońce, a święto plonów rozpoczęło się w pełnej oprawie.

waw
Aktualności14 września 202516:05

Samborowice na bursztynowym szlaku. Dożynki 2025 pełne humoru i tradycji [FOTO i WIDEO]

Samborowice na bursztynowym szlaku. Dożynki 2025 pełne humoru i tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Tegoroczny dożynkowy korowód w Samborowicach do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania. Kapryśna aura mogła pokrzyżować plany, jednak sołtys Adrian Niewiera nie poddał się przeciwnościom. Zwołał mieszkańców, a ci licznie przybyli pod szkołę, by wspólnie świętować plony i obejrzeć barwne widowisko.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności14 września 202516:07

Bieńkowice świętują plony. Dożynkowy korowód z tradycją i młodzieżą [FOTO i WIDEO]

Bieńkowice świętują plony. Dożynkowy korowód z tradycją i młodzieżą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Bieńkowice, znane z rolniczego charakteru, także w tym roku udowodniły, że dożynki są tu wyjątkowym świętem wspólnoty i tradycji. Ulicami wsi przeszedł długi, barwny korowód pełen maszyn rolniczych, przyozdobionych wstążkami, kwiatami i symbolami plonów.

waw
Reklama
Sport15 września 202512:21

Turniej firm i służb mundurowych w Raciborzu pełen emocji [FOTO]

Turniej firm i służb mundurowych w Raciborzu pełen emocji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. Maja Białobrzeska, Kaja Katolik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.