Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 maja 202318:03

Eklektyczne wnętrza pałacu w Krowiarkach – wykład Marii Olejarnik w raciborskiej bibliotece

Eklektyczne wnętrza pałacu w Krowiarkach – wykład Marii Olejarnik w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jego wnętrza niezmiennie intrygują i fascynują. Pałac w Krowiarkach należy do jednych z bardziej podziwianych zabytków ziemi raciborskiej, położony w gminie Pietrowice Wielkie od lat przyciąga uwagę swoją historyzującą architekturą z przełomu XIX i XX wieku. 16 maja w raciborskiej bibliotece odbędzie się wykład Marii Olejarnik, miejskiej konserwator zabytków w Raciborzu, poświęcony historii i sztuce krowariarskiego pałacu.

plakat_krowiarki

Czas świetności pałacu minął wraz ze zmierzchem rodów Gaschinów i Henckel von Donnersmarcków. Zachowane wnętrza i architektura są opowieścią o tych wielkich śląskich rodach, które z dala od wielkich przemysłowych ośrodków prowadziły ekscentryczny styl życia o którym teraz krążą legendy. W 2023, w roku w którym wieś Krowiarki świętuje 800-lecie warto poznać tajemnice pałacu który znajduje się w obrębie wsi.

„Zachowane wnętrza pałacu są niesamowite - jest w nich neoklasycystyczna jadalnia wyłożona dębową boazerią, bogata w stiuki sala balowa w stylu neobarokowym i neorokokowym, barwna sala mauretańska, biedermaierowska łazienka ze stiukowym puttem o rybich ogonach oraz imponująca w rozmiarach klatka schodowa z secesyjnymi dekoracjami i witrażowym świetlikiem w dachu nad nią.”.

Maria Olejarnik – mgr historii sztuki, absolwentka Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ukończyła studia podyplomowe z Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Od 2017 r. miejska konserwator zabytków w Raciborzu. Publikowała w studenckim czasopiśmie „ARTykuły” w „Almanachu Prowincjonalnym” oraz w „Wiadomościach Konserwatorskich Województwa Śląskiego”. Interesuje się głownie sztuką i architektura XIX i XX w.

16 maja, godz. 18.00 Biblioteka, ul. Kasprowicza 12

Autor: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu , redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.