Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 maja 202308:47

Złote algi na Opolszczyźnie. Zakaz korzystania ze starorzecza Odry

Złote algi na Opolszczyźnie. Zakaz korzystania ze starorzecza Odry - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Wojewoda Opolski wydał rozporządzenie porządkowe w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Starorzecza Odry w miejscowości Januszkowice w powiecie krapkowickim. Powodem są m.in. złote algi.

- Rozporządzenie zostało wprowadzone w związku z wykryciem w próbach ryb pobranych wówczas do badań bakterii, między innymi Aeromonas hydrophilia, które w przypadku konsumpcji ryb mogą wywołać zaburzenia stanu zdrowia ludzi, oraz stwierdzeniem wzrostu ilości fitoplanktonu, w tym Prymnesium parvum – „złotej algi”, co może skutkować gwałtownym wzrostem wydzielania się ichtiotoksyn, stanowiących zagrożenie dla organizmów wodnych - informują Wody Polskie Gliwice, zarządzające również Odrą na wysokości powiatu raciborskiego.

Wprowadzony zakaz ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego oraz ułatwienie pracy odpowiednim służbom inspekcji i straży. Przedmioty, które miały kontakt z wodami objętymi rozporządzeniem, przed ich ponownym użyciem należy bezwzględnie zdezynfekować. Rozporządzenie obowiązuje do 31 maja br.

W związku z wprowadzonym rozporządzeniem na miejscu zdarzeń odbyła się wizja terenowa z udziałem przedstawicieli wszystkich służb zaangażowanych w monitoring sytuacji w starorzeczu Odry, pobór prób wody do analiz, odłów i badanie ryb, oraz innych uczestniczących w zdarzeniu. Inicjatorem wizji terenowej był Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski. W jej czasie jednocześnie trwał montaż przegrody zapobiegającej ewentualnemu przemieszczaniu się ryb z głównego koryta rzeki Odry do starorzecza. Siatkę ochronną zamontowano w poprzek koryta Starorzecza.

W czasie terenowej inspekcji służb Wojewoda Opolski zapewnił, że Odra jest bezpieczna, a w jej korycie nie występują śnięte ryby. Zarazem podziękował Dyrektorowi Wód Polskich w Gliwicach, Mirosławowi Kurzowi za pełną zaangażowania postawę zespołu specjalistów Wód Polskich w Gliwicach w przedmiotowe zdarzenia: - Wody Polskie w Gliwicach to profesjonalny partner, to zaangażowani fachowcy, dyspozycyjni o każdej porze. Na ich pomoc można liczyć w wielu sytuacjach kryzysowych – podkreślił Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski i podziękował także innym służbom obecnym na miejscu.

Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach zdał natomiast relację z działań podejmowanych przez RZGW w Gliwicach, Zarząd Zlewni w Opolu, nadzory wodne oraz pracowników obiektów hydrotechnicznych w przedmiotowym zdarzeniu oraz codziennej obserwacji sytuacji na Odrze i w zlewni tej rzeki: - Prowadzimy obserwacje stanu wody i zachowania zwierząt od strony lądu oraz z łodzi w czasie inspekcji patrolowych. Czynności te w woj. opolskim w trybie ciągłym (24h) wykonuje zespół blisko 130 pracowników. O wszelkich nieprawidłowościach informujemy właściwe służby, z którymi współdziałamy.

Jednocześnie Wojewoda Opolski zrelacjonował wydarzenia z sobotniego sondowania odcinka starorzecza oraz wskazał na trwający właśnie okres tarła ryb, odwołując się zwłaszcza do leszczy. To właśnie śnięte ryby tego gatunku głównie podejmowano z wody. Wojewoda przypomniał także o obowiązującej informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. zakazu korzystania z wód Odry do pojenia zwierząt, że zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 852/2004 w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta należy używać do ich pojenia wyłącznie wody pitnej i/lub wody czystej.

Autor: Wody Polskie - RZGW Gliwice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.