Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 maja 202308:47

Złote algi na Opolszczyźnie. Zakaz korzystania ze starorzecza Odry

Złote algi na Opolszczyźnie. Zakaz korzystania ze starorzecza Odry - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Wojewoda Opolski wydał rozporządzenie porządkowe w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Starorzecza Odry w miejscowości Januszkowice w powiecie krapkowickim. Powodem są m.in. złote algi.

- Rozporządzenie zostało wprowadzone w związku z wykryciem w próbach ryb pobranych wówczas do badań bakterii, między innymi Aeromonas hydrophilia, które w przypadku konsumpcji ryb mogą wywołać zaburzenia stanu zdrowia ludzi, oraz stwierdzeniem wzrostu ilości fitoplanktonu, w tym Prymnesium parvum – „złotej algi”, co może skutkować gwałtownym wzrostem wydzielania się ichtiotoksyn, stanowiących zagrożenie dla organizmów wodnych - informują Wody Polskie Gliwice, zarządzające również Odrą na wysokości powiatu raciborskiego.

Wprowadzony zakaz ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego oraz ułatwienie pracy odpowiednim służbom inspekcji i straży. Przedmioty, które miały kontakt z wodami objętymi rozporządzeniem, przed ich ponownym użyciem należy bezwzględnie zdezynfekować. Rozporządzenie obowiązuje do 31 maja br.

W związku z wprowadzonym rozporządzeniem na miejscu zdarzeń odbyła się wizja terenowa z udziałem przedstawicieli wszystkich służb zaangażowanych w monitoring sytuacji w starorzeczu Odry, pobór prób wody do analiz, odłów i badanie ryb, oraz innych uczestniczących w zdarzeniu. Inicjatorem wizji terenowej był Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski. W jej czasie jednocześnie trwał montaż przegrody zapobiegającej ewentualnemu przemieszczaniu się ryb z głównego koryta rzeki Odry do starorzecza. Siatkę ochronną zamontowano w poprzek koryta Starorzecza.

W czasie terenowej inspekcji służb Wojewoda Opolski zapewnił, że Odra jest bezpieczna, a w jej korycie nie występują śnięte ryby. Zarazem podziękował Dyrektorowi Wód Polskich w Gliwicach, Mirosławowi Kurzowi za pełną zaangażowania postawę zespołu specjalistów Wód Polskich w Gliwicach w przedmiotowe zdarzenia: - Wody Polskie w Gliwicach to profesjonalny partner, to zaangażowani fachowcy, dyspozycyjni o każdej porze. Na ich pomoc można liczyć w wielu sytuacjach kryzysowych – podkreślił Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski i podziękował także innym służbom obecnym na miejscu.

Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach zdał natomiast relację z działań podejmowanych przez RZGW w Gliwicach, Zarząd Zlewni w Opolu, nadzory wodne oraz pracowników obiektów hydrotechnicznych w przedmiotowym zdarzeniu oraz codziennej obserwacji sytuacji na Odrze i w zlewni tej rzeki: - Prowadzimy obserwacje stanu wody i zachowania zwierząt od strony lądu oraz z łodzi w czasie inspekcji patrolowych. Czynności te w woj. opolskim w trybie ciągłym (24h) wykonuje zespół blisko 130 pracowników. O wszelkich nieprawidłowościach informujemy właściwe służby, z którymi współdziałamy.

Jednocześnie Wojewoda Opolski zrelacjonował wydarzenia z sobotniego sondowania odcinka starorzecza oraz wskazał na trwający właśnie okres tarła ryb, odwołując się zwłaszcza do leszczy. To właśnie śnięte ryby tego gatunku głównie podejmowano z wody. Wojewoda przypomniał także o obowiązującej informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. zakazu korzystania z wód Odry do pojenia zwierząt, że zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 852/2004 w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta należy używać do ich pojenia wyłącznie wody pitnej i/lub wody czystej.

Autor: Wody Polskie - RZGW Gliwice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:16

Wyniki naborów do szkół ponadpodstawowych. Reforma ograniczyła narybek

Wyniki naborów do szkół ponadpodstawowych. Reforma ograniczyła narybek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
red., fot. poglądowe, arch. portalu/Qbik
Reklama
Aktualności11 lipca 202408:34

Wakacyjny rejs po Odrze. Dlaczego nie!

Wakacyjny rejs po Odrze. Dlaczego nie! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
red., fot. Marina
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.