Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 maja 202317:38

Pradziejowy szkielet bez stóp i dłoni. Sensacyjne odkrycie archeologów w Raciborzu [FOTO]

Pradziejowy szkielet bez stóp i dłoni. Sensacyjne odkrycie archeologów w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Takie znaleziska to rzadkość. Na terenie budowy marketu przy skrzyżowaniu Opawskiej-Bogumińskiej-Jana Pawła II natrafiono na znaleziska wielokulturowe, w tym trzy pochówki.

Archeolodzy z raciborskiego Muzeum, wspierani przez studentów Koła Naukowego Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego a także firmę Borbud, prowadzą od miesiąca badania na terenie przyszłego marketu, budowanego tu na zlecenie raciborskiej firmy. W przypadku znalezisk archeologicznych inwestycja musi zostać wstrzymana do czasu zakończenia wykopalisk. Te, jak słyszymy, potrwają około miesiąca.

Dotychczas odkryto trzy groby szkieletowe z czasów kultury malickiej (ok. 6000 lat temu), w tym dwa w idealnym stanie, nienaruszone, zgodne z ówczesnym obrządkiem pogrzebowym, orientowane wschód-zachód. W jednym zmarły miał związane z tyłu ręce, w drugim pozbawiony był stóp oraz przedramienia i dłoni.

- To sensacja - nie kryje dyrektor Muzeum i archeolog Romuald Turakiewicz. Kości zostaną przekazane do badań antropologicznych. Te określą płeć i wskażą, kiedy doszło do okaleczeń osobnika z drugiego grobu. W trzecim ujawniono zarys czaszek i kości.

Archeolodzy odnaleźli ponadto cztery piękne naczynia, spore ilości ceramiki z różnych kultur oraz trzy studnie, w tym w jednej resztki desek. Rejon dzisiejszego myta był zamieszkały już wiele tysięcy lat temu i najwyraźniej ludzie wracali tu w różnych okresach rozwoju naszej cywilizacji.

Autor: red., fot. Muzeum w Raciborzu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 marca 202620:18

Byli o krok od sensacji. Markowice straciły wygraną w 85. minucie [FOTO]

Byli o krok od sensacji. Markowice straciły wygraną w 85. minucie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sobotnie spotkanie w Markowicach mogło zakończyć się dużą niespodzianką. Gospodarze przez długi czas prowadzili z wyżej notowanym zespołem Naprzodu Borucin, jednak w końcówce meczu goście zdołali doprowadzić do wyrównania.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Nasz Racibórz 20.02.2026
20 lutego 202610:40

Nasz Racibórz 20.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.