Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 maja 202317:38

Pradziejowy szkielet bez stóp i dłoni. Sensacyjne odkrycie archeologów w Raciborzu [FOTO]

Pradziejowy szkielet bez stóp i dłoni. Sensacyjne odkrycie archeologów w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Takie znaleziska to rzadkość. Na terenie budowy marketu przy skrzyżowaniu Opawskiej-Bogumińskiej-Jana Pawła II natrafiono na znaleziska wielokulturowe, w tym trzy pochówki.

Archeolodzy z raciborskiego Muzeum, wspierani przez studentów Koła Naukowego Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego a także firmę Borbud, prowadzą od miesiąca badania na terenie przyszłego marketu, budowanego tu na zlecenie raciborskiej firmy. W przypadku znalezisk archeologicznych inwestycja musi zostać wstrzymana do czasu zakończenia wykopalisk. Te, jak słyszymy, potrwają około miesiąca.

Dotychczas odkryto trzy groby szkieletowe z czasów kultury malickiej (ok. 6000 lat temu), w tym dwa w idealnym stanie, nienaruszone, zgodne z ówczesnym obrządkiem pogrzebowym, orientowane wschód-zachód. W jednym zmarły miał związane z tyłu ręce, w drugim pozbawiony był stóp oraz przedramienia i dłoni.

- To sensacja - nie kryje dyrektor Muzeum i archeolog Romuald Turakiewicz. Kości zostaną przekazane do badań antropologicznych. Te określą płeć i wskażą, kiedy doszło do okaleczeń osobnika z drugiego grobu. W trzecim ujawniono zarys czaszek i kości.

Archeolodzy odnaleźli ponadto cztery piękne naczynia, spore ilości ceramiki z różnych kultur oraz trzy studnie, w tym w jednej resztki desek. Rejon dzisiejszego myta był zamieszkały już wiele tysięcy lat temu i najwyraźniej ludzie wracali tu w różnych okresach rozwoju naszej cywilizacji.

Autor: red., fot. Muzeum w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.