Ruszyła rozbiórka starych budynków przy ZK. To część inwestycji wartej 30 mln zł

Tym razem w miejsce starych, liczących sobie już ponad 150 lat dwóch dawnych obiektów mieszkalnych dla strażników więziennych, dziś już nienadających się do użytku, zamkniętych przez nadzór budowlany, powstaną dwa nowe obiekty, dopasowane stylem do raciborskiego więzienia wpisanego do rejestru zabytków. Firma Borbud ruszyła z rozbiórką.
Inwestycję uzgodniono ze śląskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wykorzystany zostanie dawny budulec, czyli cegła z połowy XIX w. W jednym obiekcie powstanie magazyn, do którego, od strony więziennego dziedzińca, zostanie dobudowana hala produkcyjna. Będzie niższa od murów, niewidoczna od strony ulicy. W drugim budynku, narożnym przy skrzyżowaniu Eichendorffa i Kościuszki, powstaną pomieszczenia administracyjne dla więziennego przedsiębiorstwa.
Zapowiedź prac pojawiła się w styczniu tego roku. Wiceminister Woś mówił wtedy o lepszym Raciborzu - staraniach, jakie podejmuje, w tym przypadku z ówczesnych dyrektorem ZK płk. Maciejem Koniorem (dziś szefem śląskich więzienników), by pozyskać maksymalnie dużo na modernizacje raciborskich zabytków związanych z wymiarem sprawiedliwości. To nie tylko więzienie, ale i zakończona renowacja zabytkowego sądu przy Wojska Polskiego.
Program modernizacyjny dla Służby Więziennej opiewa na około 2 mld. Znaczna część tej kwoty trafi do Raciborza. Niedawno, przypomnijmy, ogłoszono budowę nowego bloku dla skazanych, przez co ZK Racibórz będzie ich miał ponad 1000 (czytaj: Raciborski Zakład Karny będzie rozbudowany. Wejdzie do grona tysięczników). Powstaną nowe miejsca pracy, nie tylko dla funkcjonariuszy, ale i osadzonych. Będą też zatrudnieni przy trwających już pracach. Przetarg wygrał raciborski Borbud. W lutym ogłoszono budowę przy ZK czterech bloków mieszkalnych, a niedawno, na bazie dawnego Doro, nowoczesnej strzelnicy.
ZK Racibórz jest jednym z ostatnich więzień w Polsce z jedną bramą. Teraz powstanie druga, od strony Kościuszki, służąca głównie komunikacji dla działającego w ZK przedsiębiorstwa.















![Studniówka maturzystów CKZiU nr 1 w Raciborzu. Poloneza zatańczono w Acropolis [FOTO i WIDEO] Studniówka maturzystów CKZiU nr 1 w Raciborzu. Poloneza zatańczono w Acropolis [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769289636dsc-2544-.jpg)
![Razem młodzi przyjaciele! Studniówka II LO z Raciborza [FOTO i WIDEO] Razem młodzi przyjaciele! Studniówka II LO z Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769319685dsc-7954-383-.jpg)
![Studniówka II LO im. Adama Mickiewicza w Parku Leśnym w Rogowie [FOTO i WIDEO] Studniówka II LO im. Adama Mickiewicza w Parku Leśnym w Rogowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769291795bez-nazwy-167-.jpg)











![Morsy i ognisko w Grodzie – wspólne spotkanie mieszkańców i wsparcie dla WOŚP [FOTO i WIDEO] Morsy i ognisko w Grodzie – wspólne spotkanie mieszkańców i wsparcie dla WOŚP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769284913bez-nazwy-33-.jpg)
![Rock, ogień, Zumba i licytacje – tak przebiegł finał WOŚP na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] Rock, ogień, Zumba i licytacje – tak przebiegł finał WOŚP na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769378914dsc-9287-.jpg)










![Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769424937koncert-noworoczny-129-25-01-2026-r-.jpg)
























Komentarze (0)
Dodaj komentarz