Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 maja 202321:49

Mów prawdę i nie manipuluj. Riposta na oświadczenie wiceprezydenta Dawida Wacławczyka

Mów prawdę i nie manipuluj. Riposta na oświadczenie wiceprezydenta Dawida Wacławczyka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Uchwala o Parku Kulturowym nie chroni miasta przed bilbordami z Polowym, przed instalacjami w zabytkowej części miasta z plastykowymi malinowymi zającami, donicami potworkami i ogromniastymi jajami, tymczasowym lodowiskiem przed zabytkowym kościołem i koszmarną windą na elewacji UM – pisze w liście do redakcji Marek Labus.

List do redakcji. Lament Dawida Wacławczyka [jego oświadczenie] nad niepodjętą uchwałą o Parku Kulturowym Serce Starego Raciborza zasługuje co najwyżej na wzruszenie ramionami. Gdyby jednak to oświadczenie potraktować jak elegię o kompletnym oderwaniu od rzeczywistości wiceprezydenta, rozdającego na prawo i lewo nietrafione, brudne ciosy, to parę uwag wypada poczynić.

Po pierwsze: „mów prawdę i nie manipuluj”. Brak dyskusji nad uchwałą na sesji nie wynikał z bierności radnych, tylko z wystosowanego apelu przez panią konserwator miejską, która prosiła o głosowanie z pominięciem dyskusji. Apel do radnych trafił, wiceprezydent Wacławczyk robiąc z tego przytyk radnym nie zachowuje się ani poważnie, ani fair. Prymitywnie manipuluje faktami.

Po drugie: „mów prawdę i nie manipuluj”. Naprawdę dramatyczne jest to, że projekt tej uchwały z roku 2023 jest niespójny, w wielu fragmentach niezgodny przepisami i merytorycznie autentycznie słaby. Nie załatwia rzetelnie niczego, za to ma dawać narzędzia represji do uznaniowego stosowania. Przypominam, że radni otrzymali poprawioną wersję uchwały. Ta z zeszłego roku, do której też Wacławczyk przekonywał, była bezdyskusyjnie nie do przyjęcia i radni litościwie dali czas na jej poprawę. Naprawdę wierzyć się nie chce, że nad poprawą tej pierwotnej wersji pracowali naczelnicy niemal wszystkich wydziałów urzędu miasta, ze skutkiem jak każdy mógł sobie niedawno przeczytać. Oczywistą nieprawdą jest to, że nowa wersja uchwały była poddana ocenie dr Łukasza Dworniczka oraz że była opiniowana przez Wydział Architektury Akademii Nauk Stosowanych z Raciborza. Dr Dworniczek opiniował i nanosił poprawki do projektu uchwały z roku 2022, to samo dotyczy Wydziału Architektury Akademii Nauk Stosowanych. Trzeba przyznać, że uwagi dr. Dworniczka były bardzo cenne, jednak tych najważniejszych nie uwzględniono, to samo można powiedzieć o uwagach, jakie wyraził Wydział Architektury ANS w stosunku do projektu z roku 2022. Jednak prezydent Polowy napisał do ANS, że uwagi zawarte w opinii dotykają zbyt wielu obszarów, że nie będą mogły być uwzględnione w nowym projekcie uchwały, tego z roku 2023. Co do przeprowadzania warsztatów w sprawie projektu uchwały przez specjalistki z Instytutu Korfantego, to warsztaty odbyły się, ale w 2021 roku, więc projekt uchwały z roku 2023 nie mógł być przedmiotem tych działań. Prawdą jest, że projekt z roku 2023 został pozytywnie oceniony przez WKZ, który naniósł tylko dwie zmiany, jednak treść uchwały, nawet z naniesionymi zmianami, jest miejscami niezgodna z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Po trzecie: „mów prawdę i nie strasz, nie strasz. ”. Wacławczyk zapomina, że ustawową i obligatoryjną ochronę zabytków nakazują przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Te przepisy obowiązują na terenie Raciborza niezależnie od decyzji rady miasta w sprawie parku kulturowego. Decyzja o stworzeniu parku kulturowego jest jedynie nieobowiązkową opcją. Przecież bez parku kulturowego będą na terenie naszego miasta działały instytucje wojewódzkiego oraz miejskiego konserwatora ochrony zabytków, które powinny dbać o to, by stosowne ustawy były przestrzegane. Wymienianie po nazwisku radnych, którzy nie głosowali za uchwałą, zarzucanie im, że ta decyzją pokazali, iż nie dbają o miejskie zabytki, stawianie retorycznych pytań czy zależy im na zszarganiu własnego wizerunku, nie jest zwyczajnym nadużyciem. To nosi cechy pomówienia i zastraszania przed następnym głosowaniem.

Po czwarte „najpierw pomyśl potem się odzywaj”. Od lamentu wiceprezydent Wacławczyk przechodzi do atakowania, z pogardą zarzuca oponentom prowincjonalne politykowanie oraz ochronę partykularnych interesów. Cóż widać ewolucję, bo zamiast buractwa, tym razem wytyka tylko prowincjonalizm. Co do ochrony partykularnych interesów, to najpierw chyba powinien spojrzeć na siebie i swoje otoczenie.

Po piąte „nie marnuj czasu, za który pobierasz wynagrodzenie z publicznej kasy”. Skoro tylu ludzi (urzędników, prawników, ekspertów) i tak wiele godzin pracowało nad projektem uchwały, a wyszło to, co wyszło, to może niech wiceprezydent Wacławczyk ujawni po męsku, bez lamentowania i kręcenia, ile nas podatników to kosztowało. To wielce ciekawa informacja.

Po szóste „jak chcesz tworzyć prawo, to miej świadomość, że po uchwaleniu będzie obowiązywało”. Tworząc prawo lokalne wypada przestrzegać zapisów ustawa z nim związanych. W tym wypadku chodzi o art. 16 i art. 17 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Z ich treści wynika, że park kulturowy, to opcja, a nie obowiązek, z ich treści wynika też, że rada gminy nie jest umocowana to stanowienia na terenie parku kulturowego jakichkolwiek nakazów, na co chyba twórcy dokumentu i radni głosujący za uchwałą nie zwrócili uwagi.

Wszystkich „wpadek”, jakie zaliczono w tym dokumencie nie mam już ochoty wymieniać. Ciekawi mnie jednak, czy po przyjęciu uchwały trzeba będzie zamalować wszystkie murale, z których Wacławczyk jest tak dumny, oczywiście tworzenie nowych murali będzie absolutnie zakazane. A co z powojennymi budynkami postawionymi za komuny, jeśli trzeba dążyć do tego by wszystko pasowało i było zgodne z tym sprzed 1945 roku? Do rozbiórki?

W imieniu tych, którym naprawdę zależy na ochronie zabytków, na ochronie krajobrazu i charakteru naszego miasta, bardzo dziękuje tym radnym, którzy mieli otwarte umysły i odwagę by się przeciwstawić tej naprawdę szkodliwej uchwale. Radnych, którzy nie głosowali przeciwko uchwale proszę by przeczytali uważnie jej treść i zastanowili się czy warto?

Uchwala o Parku Kulturowym nie chroni miasta przed bilbordami z Polowym, przed instalacjami w zabytkowej części miasta z plastykowymi malinowymi zającami, donicami potworkami i ogromniastymi jajami, tymczasowym lodowiskiem przed zabytkowym kościołem i koszmarną windą na elewacji UM.

Przed tym wszystkim może miasto ochronić zdrowy rozsądek i przestrzeganie przepisów już obowiązujących.

Marek Labus

Autor jest lekarzem, byłym radnym, zabierającym w tej kadencji głos na forum Rady Miasta. Prezentowane treści stanowią wyraz jego własnych poglądów i opinii.

Autor: List do redakcji, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 czerwca 202309:28

Kolejne odwołania w grupie Rafako

Kolejne odwołania w grupie Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. Tauron
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.