Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 maja 202321:12

Dariusz z plakatu. Ratusz ujawnił, ile płacą za to raciborscy podatnicy

Dariusz z plakatu. Ratusz ujawnił, ile płacą za to raciborscy podatnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat finansowanych przez miasto kampanii z wykorzystaniem wizerunku Dariusza Polowego podejmowali radni i lider Polski 2050 Alan Wolny. Obaj byli niezadowoleni z udzielonych im informacji. Jak się okazuje, nie ma żadnego problemu z dotarciem do danych. Trzeba tylko odpowiednio zadać pytania. W 2022 oraz do marca tego roku wydano 40 tys. zł.

Temat promocji wizerunku Dariusza Polowego za publiczne pieniądze gości niemal na każdej sesji Rady Miasta. Pytał już o nie radny Piotr Klima. - Kampania billboardowa to koszt ok 3000 zł netto. Na tą kwotę składa się wydruk oraz montaż. Projekt billboardów na ogół przygotowywany jest przez pracowników Urzędu Miasta, w ramach ich obowiązków. Nie ma innych kosztów związanych z realizacją usługi - informowała go w lutym kierowniczka biura prezydenta, Joanna Stanisz-Cebula. 3 tysiące nie robi wrażenia. Klima tematu nie drążył.

Próbował natomiast Alan Wolny z Polski 2050 (czytaj: Wolny o kampaniach billboardowych Polowego: Zero tolerancji dla takich wątpliwych praktyk), wymieniany wśród kandydatów na prezydenta w kolejnych wyborach, w których najprawdopodobniej Dariusz Polowy powalczy o drugą kadencję. Trudno zakładać inny scenariusz, skoro tak często uśmiechnięty włodarz pojawia się na plakatach. Podobnych działań nie prowadził dotąd żaden z poprzednich prezydentów. Wzorem ascezy mógłby być śp. Jan Osuchowski, który w 2002 r. wygrał wybory z M. Lenkiem. Plakatów miał co kot napłakał, ale za to hasło było nośne "Obudźcie się, bo okradną was ze złudzeń". Na hasło postawił też w 2018 r. D. Polowy. Wszyscy pamiętają jego zapewnienia, że "Racibórz znów może być wielki".

Jeśli wziąć pod uwagę, że ratusz dysponuje 12 tablicami billboardowymi, to koszty kampanii rzeczywiście są mniejsze niż mogłyby być. Nie trzeba płacić za wynajem nośników. Można oczywiście dyskutować, czy zamiast uśmiechniętego Polowego nie warto prowadzić kampanii społecznych np. na rzecz wsparcia raciborskiego hospicjum, profilaktyki chorób nowotworowych wśród seniorów czy dzieci, rodzin zastępczych, niepełnosprawnych czy bezpieczeństwa. To kwestia oceny. 

Jak to ocenia sam Polowy? - Informowanie mieszkańców o inwestycjach, uzyskanych dofinansowaniach i wydarzeniach w mieście jest działaniem zwiększającym świadomość społeczną i obywatelską, pobudzającą identyfikację mieszkańców ze wspólnotą lokalną. Prezydent Miasta jest osobą publiczną i organem samorządowym, pochodzącym z wyboru w wyborach bezpośrednich. Stąd, za realizowane zadania odpowiada bezpośrednio przed wyborcami -mieszkańcami, a skuteczne ich informowanie o podejmowanych działaniach uważam za swój obowiązek - napisał prezydent w odpowiedzi dla naszej redakcji.

Informowanie poprzez media czy kanały komunikacyjnej ratusza nie wystarczają, choć prezydent wyraża wdzięczność naszej redakcji, że go wspieramy w dziele dotarcia do mieszkańców. - W tych działaniach miasto jest niejednokrotnie wspierane przez lokalne i ogólnopolskie media w czym także Pan redaktor ma swój udział publikując informacje oraz wizerunek Prezydenta Miasta za co jestem wdzięczny - napisał nam włodarz.

Z danych Urzędu Miasta wynika jednak, że jakkolwiek za nośniki nie trzeba płacić (wyjątkiem jest ten przy dworcu tymczasowym, gdzie D. Polowy informuje, że miasto udostępniło teren, miesięczny koszt wynajmu to 799,50 zł, w tym roku I-V to blisko 4000 zł), to już druk plakatów wielkoformatowych – tych z wizerunkiem prezydenta - w 2022 i do końca marca tego roku kosztował sporo, bo aż 23 025,60 zł.

Urzędowi nie można odmówić rozmachu. Od stycznia 2022 do marca zlecono druk pięciu rodzajów plakatów z wizerunkiem Polowego, łącznie 340 sztuk, którymi oblepiono słupy oraz pomieszczenia w jednostkach miejskich. Podatnicy zapłacili za to 3728,16 zł.

W tym samym okresie zlecono wydruk trzech rodzajów ulotek, również z uśmiechniętym prezydentem, łącznie 50 tys. sztuk. Zapłacono za to 5839,71 zł. Ulotki dot. spotkania z ministrem Pawłem Jabłońskim ws. bezpieczeństwa Polski po ataku Rosji na Ukrainę, dostarczane były do mieszkańców za pomocą Poczty Polskiej. Koszt dystrybucji 3670,50 zł. Ulotki z życzeniami Noworocznymi i te dot. strefy zewnętrznej H2Ostróg kolportowane były do mieszkańców wraz z rachunkiem za wodę przez Wodociągi Raciborskie sp. z o.o.

Radni obcinają wydatki promocyjne miasta, chcąc ograniczyć działania z wykorzystaniem wizerunku D. Polowego. Były prezydent M. Lenk nie kryje na sesjach, że to walka z wiatrakami, bo obecny włodarz i tak znajdzie środki w miejskiej kasie. Zapytaliśmy więc, skąd brane są pieniądze. Jest odpowiedź: - Wydatki na kampanie z wykorzystaniem wizerunku Dariusza Polowego realizowane są z działu 750 Administracja Publiczna, rozdział 75095 Pozostała działalność, paragraf 430 Zakup usług pozostałych.

Z wymienionych kwot uzbierało się niemało, bo 40 tys. zł za 2022 i styczeń-marzec 2023. Wychodzi około 80 gr. na jednego mieszkańca. Jeśli jednak wziąć pod uwagę kwoty, jakie miasto dokłada do inicjatyw lokalnych, to z tych 40 tys. zł można by spokojnie sfinansować kilka kolejnych. Na plac zabaw Leśne Ludki dla przedszkolaków przy Mysłowickiej przekazano z budżetu 14,2 tys. zł, Dzień Dziecka na Długiej 12 tys. zł, rewitalizację zielonego parkingu przy Oborze 14,5 tys. zł czy profilaktykę nowotworową wśród strażaków 6,5 tys. zł.

Wydatki na kampanie z wizerunkiem prezydenta będą większe. Dziś pojawiła się kolejna wersja. Tym razem D. Polowy zaprasza na otwarcie tężni przy Warszawskiej.

O podsumowanie wszystkich wydatków na kampanie z wizerunkiem Dariusza Polowego w ciągu sześciu lat tej kadencji zapytamy kolejny raz pod jej koniec, wiosną 2024 r.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:26

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Aktualności22 lipca 202415:32

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Strony Partnerskie22 lipca 202411:12

Jak pielęgnować zniszczone włosy?

Jak pielęgnować zniszczone włosy? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności22 lipca 202411:29

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna!

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Raciborz
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.