Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 kwietnia 202310:22

Uchwała o parku kulturowym w Raciborzu nie przeszła

Uchwała o parku kulturowym w Raciborzu nie przeszła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wielomiesięczna dyskusja na forum Rady Miasta w sprawie parku kulturowego Serce Starego Raciborza zakończyła się środowym głosowaniem. Inicjatywie zabrakło głosów.

Dziesięć głosów ZA, dziesięć PRZECIW i jeden wstrzymujący od przewodniczącego Rady Miasta Mariana Czernera - taki wynik głosowania sprawia, że prezydencki projekt uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą "Park Kulturowy Serce Starego Raciborza" nie zyskał akceptacji. Po wielu miesiącach dyskusji i przekonywania rajców, pomysł ląduje na półce.

ZA byli: Fiołka Leon, Henek-Wypior Justyna, Klimaszewska Krystyna, Kobylak Zygmunt, Kuliga Michał, Kusy Magdalena, Łęski Jarosław, Łomnicki Dawid, Ronin Anna i Wacławczyk Anna. PRZECIW: Białuska Irena, Fica Marcin, Klima Piotr, Mainusz Henryk, Nowacka Ludmiła, Poznakowska Justyna, Rycka Paweł, Szukalska Anna, Szukalski Michał i Wyglenda Eugeniusz. Nie głosowali Mirosław Lenk i Zuzanna Tomaszewska.

W projekcie uchwały zapisano, że w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniającego się krajobrazowo terenu z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej starego miasta Racibórz tworzy się park kulturowy pod nazwą „Park Kulturowy Serce Starego Raciborza”, zwany dalej Parkiem Kulturowym. Materialne i krajobrazowe dziedzictwo kulturowe na obszarze Parku Kulturowego chroni się poprzez sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wprowadzanie zakazów, nakazów, ograniczeń oraz sporządzenie planu ochrony Parku Kulturowego, przy czym dąży się do:
1) zachowywania historycznego układu urbanistycznego i obiektów zabytkowych;
2) odtwarzania i przywracania historycznego układu urbanistycznego, pierzei ulicznych w wersji pierwotnej, a także ich uzupełniania i wzbogacenia poprzez tworzenie nowych struktur, które będą zharmonizowane i spójne estetycznie z historycznym otoczeniem;
3) zapewnienia ekspozycji zabytków nieruchomych, przyrodniczych i historycznie ukształtowanych dominant;
4) ograniczenia niekorzystnego wpływu nośników reklamowych w postaci tablic, napisów, ogłoszeń i innych znaków na przestrzeń publiczną na terenie Parku Kulturowego.

Autor: red., fot. Robert Ambroziewicz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 marca 202611:16

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Sport28 marca 202623:59

Niewykorzystane okazje i spóźniona pogoń. Podział punktów w derbach [FOTO]

Niewykorzystane okazje i spóźniona pogoń. Podział punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Derbowe starcie w Krzyżanowicach zapowiadało się jako jedno z najciekawszych spotkań kolejki i rzeczywiście – przynajmniej na papierze – miało ku temu solidne podstawy. Gospodarze przystępowali do meczu jako wicelider z dorobkiem 37 punktów, natomiast zespół z Raciborza tracił do nich zaledwie dwa „oczka”, zajmując trzecią lokatę. Różnice były więc minimalne, a stawka wysoka.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport29 marca 202614:44

Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO]

Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 28 marca rozegrano mecz XVIII kolejki raciborskiej klasy A pomiędzy LKS 07 Markowice a LKS BraxTon Raszczyce. Spotkanie derbowe, zakończone 1:2, wywołało wiele emocji zarówno wśród kibiców, jak i piłkarzy.

Oskar Tomeczek
Sport29 marca 202613:53

Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO]

Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W sobotnim (28.03.) meczu ligi okręgowej pomiędzy LKS 1908 Nędza a KS Przyszłość Rogów zgromadzeni kibice oglądali na żywo prawdziwy rollercoaster emocji - podczas całego spotkania padło aż 9 goli.

Oskar Tomeczek
Reklama
Strony Partnerskie27 marca 202613:22

Koenzym Q10 - co to jest i na co pomaga?

Koenzym Q10 - co to jest i na co pomaga? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.