Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 kwietnia 202307:55

Ginące zawody - nowa wystawa ze zbiorów raciborskiego Muzeum

Ginące zawody - nowa wystawa ze zbiorów raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Chcesz się dowiedzieć czym zajmował się kichlarz, rymarz czy druciarz lub do czego służyły drejfusy? Koniecznie przyjdź na otwarcie wystawy „Ginące zawody” - 5 maja (piątek) o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Od 5 maja 2023 roku Muzeum w Raciborzu udostępni zwiedzającym nową wystawę czasową pt. „Ginące zawody” ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Zaprezentuje ona zabytki kilkunastu gałęzi rzemiosła (piernikarstwo, drukarstwo tkanin, kowalstwo i druciarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo, rymarstwo, garncarstwo, stolarstwo, wikliniarstwo, szewstwo).

Zawody te w większości nie funkcjonują w czasach współczesnych, niektóre pozostały tylko w niewielkiej liczbie. Wiele przedmiotów związanych z tymi zawodami stało się eksponatami muzealnymi. Do takich należą zabytkowe formy piernikarskie z XVIII-XIX w., misternie wykonane przez snycerzy z drewna owocowego, a użytkowane przez piernikarzy zwanych również kichlarzami. Z tego samego okresu, równie piękne i kunsztowne są klocki do druku tkanin, którymi posługiwano się powszechnie podczas farbowania tkanin.

Na wystawie prezentowane będą narzędzia pracy rzemieślników: narzędzia kowalskie – strugi do kopyt końskich, punktaki i inne, kobylica - narzędzie bednarza, stolarza i kołodzieja, stolik szewski, szydła, kopyta szewskie dreifusy, różnego rodzaju strugi, świdry i tarniki itp. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną również wytwory rzemieślnicze m.in. wozy i koła szprychowe wykonane przez kołodziejów; beczki, naczynia klepkowe, cebry, masielnice wytworzone przez bednarzy; przedmioty kute z żelaza przez kowali (okucia do drzwi i wozów, zamki i klucze do drzwi, wywieszki kowalskie, podkowy, także dla kulejącego konia); różnego rodzaju kosze wyplatane przez plecionkarzy: kosze do sadzania kur (koszki), do suszenia serów, wiersze do połowu ryb, słomianki do chleba; piękne naczynia gliniane o wielorakich kształtach i zdobione różnymi technikami.

Przy okazji wystawy przypomniani będą lokalni rzemieślnicy, którzy świadczyli usługi dla miejscowej ludności m.in. kowal Alojzy Socha z Bieńkowic, kołodziej J. Kałuża z Owsiszcz, szewc Stanisław Szymków, a także garncarze Wilhelm Słowik i Kazimierz Tabacharniuk.

Ginące zawody ze zbiorów Muzeum w Raciborzu zaprezentuje wiele ciekawych przedmiotów i informacji. Ekspozycja będzie dostępna do 5 lipca 2023 roku.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202422:32

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. policja śląska, grupa 112
Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202423:23

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku mija 50 lat od otwarcia Przedszkola nr 11 przy ul. Jana, znanego jako ZEW-owskie. W roku jubileuszowym w Raciborskim Centrum Kultury dzieci wystawiły Królewnę Śnieżkę.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.