Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 kwietnia 202311:59

Z notatnika raciborskiego pogranicznika

Z notatnika raciborskiego pogranicznika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

13 cudzoziemców próbowało nielegalnie wlecieć do Polski. Poszukiwany Bułgar zatrzymany w Katowicach-Pyrzowicach.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z Raciborza z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali 13 Syryjczyków, którzy usiłowali wjechać do Polski posługując się cudzymi lub fałszywymi dokumentami.

W środę (19 kwietnia) funkcjonariusze Straży Granicznej z katowickiego lotniska przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec 13 pasażerów przylatujących do Katowic-Pyrzowic z Aten (Grecja). Cudzoziemcy posłużyli się w trakcie kontroli europejskimi paszportami oraz dowodami osobistymi. W przypadku 4 osób ich wizerunek odbiegał od wizerunku osób widniejących w przedstawionych dokumentach. Okazało się, że okazane dokumenty są oryginalne, lecz należą do innych osób. Kolejne 9 osób przedstawiło do kontroli europejskie paszporty i dowody osobiste, które odbiegały od wzoru. Jak się okazało, wszystkie dokumenty są przerobione lub podrobione na wzór oryginałów.

W toku czynności służbowych ustalono, że mężczyźni to obywatele Syrii. Dokumenty, którymi się posłużyli w trakcie legitymowania nabyli na terytorium Grecji. Ponieważ przebywali na terytorium Polski bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim, wszyscy zostali zatrzymani.

4 Syryjczyków usłyszało zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się dokumentem stwierdzającym tożsamość innych osób. Kolejnych 9 mężczyzn usłyszało zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się jako autentycznym podrobionym lub przerobionym na wzór oryginału dokumentem.

Mężczyźni zostali przesłuchani, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze od 6 do 7 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowania administracyjne, dotyczące wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach od początku roku zatrzymali 49 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę (drogą lotniczą), posługując się fałszywymi dokumentami lub na tzw. podobieństwo.

Poszukiwany Bułgar zatrzymany w Katowicach-Pyrzowicach

Funkcjonariusze PSG w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali obywatela Bułgarii, poszukiwanego w celu zatrzymania i niezwłocznego doprowadzenia do aresztu śledczego.

20 kwietnia do odprawy granicznej wraz z innymi pasażerami lotu na kierunku wyjazdowym do Manchesteru (Wielka Brytania) stawił się 41-letni mężczyzna. W trakcie kontroli ustalono, że jest on poszukiwany celem zatrzymania i niezwłocznego doprowadzenia do najbliższego aresztu śledczego lub zakładu karnego celem odbycia kary 15 dni pozbawienia wolności. Okazało się, że był on poszukiwany w związku z popełnieniem przestępstwa z art. 178a § 1a kk: „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Podróżnego zatrzymano i osadzono w Zakładzie Karnym w Wojkowicach.

Autor: ŚOSG Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Aktualności7 czerwca 202309:28

Kolejne odwołania w grupie Rafako

Kolejne odwołania w grupie Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. Tauron
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Reklama
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Reklama
Aktualności7 czerwca 202312:01

Basen pod Oborą rusza już 8 czerwca

Basen pod Oborą rusza już 8 czerwca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.