Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 kwietnia 202308:36

Gryfne frelki i szfarne karlusy w konkursie Godomy po naszymu

Gryfne frelki i szfarne karlusy w konkursie Godomy po naszymu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Nędza:

Młodzi mieszkańcy regionu pokazali, że gwara wciąż jest żywa i ma się dobrze. 17 kwietnia w Zespole Szkolno - Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Górkach Śląskich odbył się Międzyprzedszkolny i Międzyszkolny konkurs gwary śląskiej dla dzieci z powiatów: raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego pt.”Godomy po naszymu”. Konkurs odbył się pod patronatem Senator Ewy Gawędy i Wójt Gminy Nędza Anny Iskały.

W konkursie wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Celem zmagań było pielęgnowanie i kultywowanie gwary śląskiej wśród dzieci, uwrażliwianie młodego pokolenia na kulturę, historię i obyczajowość Śląska oroz promowanie młodych talentów.

"Jak to było zaroz wom powiymy.Tego dnia w poniedziałek ku połedniu wszystki gryfne frelki i szfarne karlusy z okolicy spotkały sie żeby se pogodać po naszymu. I godomy wom, że wyszło im to rychtyk fajnie. Były wice, bojki i fest moc różnych wspomniyń… wszyscy mieli piykne klajdy i uśmiychnyte gymby. Trocha sie sztresowali, ale rechtory, mutry, fatry i reszta gości fest ich wspiyrali i bili im brawo.Bo cuzamen zawsze wszystko sie udowo.Przijechała Senatorka Ewa Gawęda i Wójtowo Anna Iskała.W jury siednył zaś nyndzki farorz - ksiondz Mariusz Babula, emerytowano rechtorka - Eleonora Czekała i ślonsko pisarka - Monika Fibic" - tak to wydarzenie opisali organizatorzy.

W I kategorii wiekowej zwyciężyła Milena Sowa z przedszkola w Pszowie, miejsce 2. zajęła Pola Szymczyk z przedszkola w Radlinie, zaś miejsce 3. zdobył Jakub Mrozek z Kuźni Raciborskiej - odzdziału zamiejscowego w Turzu. W II kategorii wiekowej wygrała Milena Bombik ze Szkoły Podstawowej w Lubomii, 2. miejsce zdobyła Maja Urbas ze szkoły w Nędzy, a 3. miejsce zajęła Julia Tatarczyk ze szkoły w Kuźni Raciborskiej.

- Przede wszystkim gratuluję laureatom i uczestnikom konkursu. Dziękuję za zaangażowanie dzieciom oraz ich rodzicom. A przede wszystkim dziękuję za to, że w ich rodzinnych domach nasza śląska, piękna gwara nadal jest żywa. Bo to w tym konkursie było widać - podkreśla senator Ewa Gawęda.

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności1 maja 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator majówkowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator majówkowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Przed nami długi majowy weekend wypełniony ciekawymi wydarzeniami. Sprawdź, co będzie się działo w Raciborzu i okolicy i gdzie warto sie wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 maja 202522:56

Konna majówka wróciła do Kornic po sześciu latach. Były emocje i rywalizacja [FOTO i WIDEO]

Konna majówka wróciła do Kornic po sześciu latach. Były emocje i rywalizacja [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Po raz pierwszy od 2019 roku w Kornicach odbyła się konna majówka. Reaktywowane wydarzenie przyciągnęło zarówno uczestników, jak i widzów, a emocji – tych sportowych i tych nieco groźniejszych – nie brakowało.

Mirosław Kościelniak
Aktualności2 maja 202510:08

Tężnia, wieża i makowskie specjały. Weekendowa nowość w Pietrowicach Wielkich

Tężnia, wieża i makowskie specjały. Weekendowa nowość w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Turyści odwiedzający w weekendy wieżę i tężnię w Pietrowicach Wielkich, przy drodze do drewnianego kościółka, mogą skosztować makowskich specjałów.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 maja 202512:48

Kornice: parada już za nami – czas na emocje w siodle i zaprzęgach

Kornice: parada już za nami – czas na emocje w siodle i zaprzęgach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Barwny przejazd jeźdźców i zaprzęgów przez Kornice otworzył dzisiejsze święto miłośników koni. Przed uczestnikami jeszcze pokazy, zawody i zabawa taneczna z zespołem Orion.

(waw)
Reklama
Sport1 maja 202507:00

Majówkowy Niezbędnik Kibica

Majówkowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Przed nami majówka pełna piłkarskich pojedynków w regionie. Grać będą ekipy od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, z kim zmierzy się drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.