Konferencja i wystawa. O śląskich zwyczajach w Muzeum

Śląskie zwyczaje wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to tytuł konferencji naukowej, która dziś, 14 kwietnia, odbyła się w raciborskim Muzeum. Towarzyszyło jej otwarcie wystawy plenerowej na ul. Długiej, poświęconej wielkanocnym procesjom konnym na ziemi raciborskiej.
Wykłady wygłosili:
Agata Mucha (Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Katowice) Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego- od idei po działanie. Obecny kształt oraz perspektywa rozbudowy inwentarza w województwie śląskim.
Julita Ćwikła (Muzeum w Raciborzu) Wielkanocne procesje konne na Górnym Śląsku – wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego oraz potrzeba wpisu zwyczajów dorocznych kultywowanych na terenie powiatu raciborskiego.
dr Beata Piecha- van Schagen (Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie) Przyjemności i trudności wynikające z wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego (na przykładzie Barbórki górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku). 12:00 – 12:30 Przerwa kawowa
dr Robert Garstka (Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach) Badacz w terenie, Mapa obrzędowa Górnego Śląska.
Mariusz Czuba pełnomocnik ds. UNESCO (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) Rola Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego na przykładzie wniosku o orkiestrach górniczych.
Bogdan Jasiński (Muzeum Wsi Opolskiej) Opolskie wpisy na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Joanna Cyganek (Muzeum Miejskie w Żorach) W cieple domowego ogniska – o Święcie Ogniowym w Żorach.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany