Najstarsza raciborska pocztówka wystawiona na aukcji we Wrocławiu

Jak dotąd sądzono, że najstarsza raciborska pocztówka została wysłana w 1893 r. Dziś już wiadomo, że wysłano ją, a właściwie je znacznie wcześniej, bo w styczniu 1892 r. To egzemplarze z widokiem placu Adolfa Polko i Nowego Targu.
Pocztówka z datą stempla 25 stycznia 1892 r., zapisana na awersie dzień wcześniej, ma cenę wywoławczą 256 euro. Licytację organizuje Wrocławski Dom Aukcyjny w IV Ogólnopolskiej Aukcja Pocztówek.


Co ciekawe, tego samego dnia - 24.01.1892 r. - wysłano także pocztówkę z widokiem na Nowy Targ, dziś część pl. Długosza. Dukt pisma wskazuje na tego samego nadawcę. Inni są odbiorcy. Ten egzemplarz znajduje się już w raciborskich zbiorach.

Mamy więc przynajmniej dwie najstarsze pocztówki, a niewykluczone, że jest ich więcej, bo z tej serii wydawniczej znany jest także widok na raciborski Rynek. Egzemplarz wysłany w maju 1895 r. znajduje się w Muzeum w Raciborzu. Pochodzi z kolekcji śp. Alfreda Otlika. Kolejny, datowany na 1893 r., jest w zbiorach prywatnych.




![Kiermasz Bożonarodzeniowy w Pietrowicach Wielkich - rozbłysła choinka a św. Mikołaj rozdawał słodkości [FOTO i WIDEO] Kiermasz Bożonarodzeniowy w Pietrowicach Wielkich - rozbłysła choinka a św. Mikołaj rozdawał słodkości [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1764514224img-0849-.jpg)





![Pogrom i dwa wyrównane starcia. Wystartował kolejny sezon HLPN [FOTO] Pogrom i dwa wyrównane starcia. Wystartował kolejny sezon HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1764460725gre02362-.jpg)

































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany