Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 kwietnia 202308:43

Plan ratunkowy dla Odry - podpisano porozumienie

Plan ratunkowy dla Odry - podpisano porozumienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W Cigacicach (województwo lubuskie) przedstawiciele pięciu województw nadodrzańskich podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie ochrony i odbudowy ekosystemu Odry.

Województwo śląskie reprezentowała wicemarszałek Anna Jedynak. Memorandum podpisali również Elżbieta Anna Polak (marszałek Województwa Lubuskiego), Olgierd Geblewicz (marszałek Województwa Zachodniopomorskiego), Cezary Przybylski (marszałek Województwa Dolnośląskiego) i Antoni Konopka (członek Zarządu Województwa Opolskiego).

„Cieszę się, że możemy się zjednoczyć i mówić jednym głosem w obronie Odry. Oddajemy działania w ręce naukowców, osób, które mają doświadczenie i wiedzę w tym zakresie i mogą wskazać nam kierunki i wnioski, które pozwolą nam uniknąć błędów w przyszłości. Dziękuję całemu zespołowi za to, że już pracuje i wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się ten cel osiągnąć. Potrzebujemy diagnozy, planu naprawczego i konsekwencji w działaniu, by zapobiegać kolejnym katastrofom i zadbać o stan Odry” – mówiła wicemarszałek Województwa Śląskiego Anna Jedynak.

Stosowne porozumienie zawarto z uczelniami wyższymi z pięciu nadodrzańskich województw.

„Wszystkie ręce na pokład. W sierpniu ubiegłego roku podpisaliśmy porozumienie na rzecz rzetelnej diagnozy i na rzecz rewitalizacji ekosystemu Odry. Zaprosiliśmy ekspertów, naukowców, ekologów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Powstały trzy zespoły, które już pracują, każdy z regionów w ramach własnych budżetów przeznaczył środki na badania, które realizują nasze uczelnie” – przekonywała Elżbieta Anna Polak, marszałek Województwa Lubuskiego.

Uczestnicy wydarzenia podziękowali naukowcom, którzy prowadzą działania związane z diagnozą rzeki Odry, monitorują jej stan i opracowują działania naprawcze. Zwrócili też uwagę na zaniedbania strony rządowej w tym zakresie, wskazując, że po zeszłorocznej katastrofie ekologicznej nie ma kompleksowego systemu zarządzania tym, co trafia do rzeki, ani zintegrowanego myślenia o tym, by zapobiec powtórce w przyszłości.

Warto podkreślić, że Województwo śląskie dołączyło do grona sygnatariuszy porozumienia z 22 sierpnia 2022 roku. Regiony zadeklarowały wówczas współpracę i działania ukierunkowane na ochronę i odbudowę ekosystemu rzeki.

Dzięki porozumieniu powstał zespół ekspercki ds. opracowania programu odbudowy ekosystemu Odry. Tworzą go samorządowcy, naukowcy zajmujący się badaniem wód i reprezentanci organizacji ekologicznych z Polski i Niemiec. W ramach zespołu działają trzy grupy robocze: ds. obecnego stanu ekologicznego i rozbudowy systemu monitoringu, ds. opracowania planu działań naprawczych i systemu przeciwdziałania katastrofom i grupa administracyjno-finansowa, która zajmie się poszukiwaniem finansowania programu naprawczego. Stworzono również system monitoringu Odry, który składa się z 20 stacji pomiarowych.

Autor: slaskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.