Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

Głos Ojca to prawdziwy kolos! Przypomnijmy, największy na świecie kołysany dzwon Vox Patris to dzieło polskich rzemieślników i naukowców stworzone dla brazylijskiego Sanktuarium w Trindade. Sławne miejsce kultu i uzdrawiających pielgrzymek jest w rozbudowie, a jednym z elementów prowadzonej inwestycji jest nowa, 100-metrowa dzwonnica. Zawiśnie w niej tradycyjny, kołysany dzwon, o niespotykanych dotąd rozmiarach: wadze 55 t, średnicy 4,5 m oraz ponad 4 m wysokości. Jego wykonawcą jest konsorcjum polskich firm – Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz Rduch Bells & Clocks w Rydułtowach. Polsko-brazylijski projekt jest realizowany od roku 2014. Zanim „Vox Patris” rozbrzmi dla pielgrzymów przybywających do brazylijskiego Trindade ze wszystkich stron świata, konieczne było przeprowadzenie testów w Polsce.

- Była to jak dotąd jedyna okazja, aby usłyszeć wyjątkowe, głębokie brzmienie polskiego olbrzyma. Postanowiłem uwiecznić ten moment i podzielić się nim z innymi. Osobiście oddałem temu projektowi całe moje serce. Ze względu na skalę, jest to przedsięwzięcie bez precedensu. Stąd na każdym etapie jego realizacji towarzyszyły nam duże emocje… Gdy po raz pierwszy usłyszałem dźwięk bijącego dzwonu Vox Patris, poczułem wielką ulgę. To była pełna odpowiedzialność całego zespołu, który przez wiele lat pracował nad dziełem pod nazwą Vox Patris – przyznaje Grzegorz Klyszcz, właściciel Rduch Bells&Clocks, współautor projektu.

Królewski dźwięk Głosu Ojca

Ton uderzeniowy i rozdźwięk dzwonu zależą od wielu czynników. Decydującymi są: wielkość, kształt i zastosowany materiał. Korzystając z dotychczasowych doświadczeń, ludwisarze Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego z Przemyśla i specjaliści od automatyki dzwonów z firmy Rduch Bells & Clocks ze Śląska wspólnie wypracowali nowy, niespotykany szablon poprawiający akustykę dzwonów. To przepis na Royal Bells – królewski dźwięk.

- Skalując wielkość dzwonu, wyliczając jego masę, określając wpływ kształtu i ornamentyki dzwonu, byliśmy w stanie określić ton jego brzmienia na FIS/ 00, czyli bardzo głęboki, niski ton. I trafiliśmy z tym w dziesiątkę! Dolna oktawa przekracza 40 Hz. Zanim więc usłyszymy brzmienie dzwonu, poczujemy je całym ciałem. A pierwszym odczuwalnym wrażeniem dźwięku są ciarki przechodzące po plecach – tak wrażenia z pierwszego bicia dzwonu opisuje Grzegorz Klyszcz i dodaje, że biorąc pod uwagę wysokość, na jakiej dzwon ma zawisnąć, a także równinne ukształtowanie terenu oraz typ zabudowy w Trindade, dźwięk Vox Patris będzie słyszalny w promieniu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów od Sanktuarium!

Dzieło ludwisarzy z ponad 200-letnią tradycjąWspółtwórcami dzwonu Vox Patris są ludwisarze Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, która szczyci się ponad 200-letnią tradycją. - Jesteśmy jedyną ludwisarnią, która poddaje się badaniom kampanologicznym pozwalającym ocenić dźwięk odlanych dzwonów. Tworzymy też zespoły dzwonów wygrywających melodie, czyli karyliony. Jeden z takich karylionów przekazaliśmy Filharmonii we Wrocławiu – mówi Piotr Olszewski z przemyskiej ludwisarni.

Dzwon Vox Patris wyróżniają też przepiękne zdobienia, które przedstawiają historię Sanktuarium w Trindade – a więc moment znalezienia przez rolników medalionu z wizerunkiem Trójcy Świętej koronującej Pannę Maryję, poprzez utworzenie tam pierwszego kościoła, po sceny obrazujące obecne Sanktuarium i przyszłą Bazylikę w Trindade. Poza tym znajdują się na nim motywy roślinne oraz zwierzęta i ptaki charakterystyczne dla Brazylii.

Moc dużego zakładu przemysłowegoAby rozkołysać dzwon Vox Patris, potrzebna jest moc dużego zakładu przemysłowego! Dlatego do jego poruszania wykorzystanych zostało sześć, specjalnie zaprojektowanych – największych na świecie! – silników liniowych.

Jak brzmi „Głos Ojca” – największy dzwon kołysany na świecie? Ile czasu potrzeba na rozkołysanie tego kolosa na tyle mocno, aby jego serce zabiło? Tego dowiedzą się Państwo
z reportażu autorstwa Grzegorza Klyszcza – właściciela Rduch Bells & Clokcs. Jego premiera już w Wielką Niedzielę, 9 kwietnia 2023 roku, na kanale YouTube „Z dzwonami przez świat”. A już teraz mogą Państwo zobaczyć zwiastun reportażu.CIEKAWOSTKI: Vox Patris – największy na świecie dzwon kołysany• Vox Patris odlany został ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc), waży 55 t, ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Waży tyle, co 10 słoni afrykańskich i jest tak wysoki, jak żyrafa.

• Aby odlać dzwon Vox Patris przygotowano dół o głębokości sięgającej poniżej fundamentów hali fabrycznej w krakowskiej Hucie Sędzimira. Rdzeń dzwonu wykonano z gliny wymieszanej z końskim łajnem oraz cegieł, które wystarczyłyby na wybudowanie trzech jednorodzinnych domów. Ciekły stop miedzi i cyny popłynął do formy z prędkością 1500 razy szybszą niż woda z kranu. W kulminacyjnym momencie płynny brąz miał temperaturę 1070 °C.

● Ornamenty, które zdobią dzwon, wykonano metodą traconego wosku. Jednorazowo zużyto go tyle, ile w ciągu dwóch lat w normalnej produkcji prowadzonej w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

● Dźwięk dzwonu może być porównany do smaku wina. Ton uderzeniowy dzwonu odzwierciedla pełnię bukietu wina: tony poboczne są nutami smaku i zapachu, których doświadcza degustujący już przy pierwszym łyku; muszą łączyć się w harmonii smaku i przywoływać pobudzające zmysły przyjemne doświadczenia. Rozdźwięk dzwonu, który trwa bardzo długo, w przypadku dobrych dzwonów jest jak posmak wyśmienitego wina. Te najlepsze stają się jeszcze lepsze z biegiem lat (...) Tak samo brzmienie dzwonu zmienia się z upływem czasu. Cząsteczki brązu, wprawiane w ruch miliony razy, z upływem lat niemal idealnie krystalizują i wyważają strukturę dzwonu.

*ze strony www.janfelczynski.com na podst. Singing Bronze Luca Rombouts

KALENDARIUM: Projekt Vox Patris• 18.02.2014 – Wstępna koncepcja dzwonów i przyjazd delegacji z Brazylii
• 09.11.2015 – Rozpoczęcie w Krakowie prac nad dzwonem
• 29.11.2016 – Nieudany pierwszy odlew
• 12.12.2016 – Rozpoczęcie przygotowań do ponownego odlewu
• 1.08.2017 godz. 1.15 – Drugi odlew dzwonu, zakończony sukcesem
• 20.09.2018 – Prezentacja medialna dzwonu
• 13.02.2022 – Przejazd na testy
• 07.07.2020 – Testy automatyki dzwonów
• 09.04.2023 – Światowa premiera dzwonienia dzwonu Vox Patris (Głos Ojca)

Rduch & Felczyński – wielopokoleniowa pasja do dzwonów

Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz firma Rduch Bells & Clocks w Rydułtowach od wielu pokoleń tworzą wyjątkowe i unikatowe dzwony dla obiektów sakralnych i nie tylko – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Najważniejsze wspólne realizacje:
● Dzwon św. Jan Paweł II dla Królewskiej Katedry na Wawelu – 2014 r.
● Dzwon Mieszko i Dobrawa dla Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – 2015 r.
● Dzwon Misericordia odlany na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – 2016 r.
● Dzwon Vox Patris dla Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno) w Trindade, w Brazylii.
● Dzwoń Św. Józeg dla Bazyliki Mariackiej w Krakowie – 2019 r.
● Inicjatywa Bell of Hope – powstała w czasach pandemii, a jej celem jest tworzenie i dostarczanie w każdy zakątek świata polskich dzwonów, które są święcone w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia św. Jerzego w Krakowie Łagiewnikach. Dźwięk dzwonów Bell Of Hope ma łączyć ludzi i nieść nadzieję na lepsze jutro, nie tylko w czasach pandemii.

Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego

Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu od 1808 r. specjalizuje się w odlewaniu dzwonów. Rodzinna firma z ponad 200-letnią tradycją ludwisarską, stosuje nowoczesne rozwiązania w zakresie projektowania, zawieszania i obsługi dzwonów.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202310:06

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dziewięć zdarzeń. Działania prowadzono w Babicach, Pawłowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Aktualności27 maja 202318:18

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO]

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Konno, w bryczce i pieszo - parafianie z Raciborza-Brzezia wzięli dziś, 27.05., udział w dorocznej procesji na św. Urbana.

red.
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202309:17

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Biblioteka Racibórz, fot. MiPBP, M. Kościelniak
Aktualności27 maja 202313:38

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO]

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Do jutra popołudnia na zamku w Raciborzu potrwa czwarta edycja Festiwalu Gamingowego. Przygotowano szereg atrakcji, a w krótkim spacerze wideo omawia je współorganizator Maciek Musioł.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202311:14

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO]

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Tworków, Bolesław, Owsiszcze i czeska Hać – wierni tych czterech wspólnot pielgrzymowali dziś, w Zielone Świątki, na Urbanek.

red.
Sport27 maja 202321:49

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO]

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotnie popołudnie na boisku w Chałupkach miejscowy Kolejarz podejmował LKS Pawłów. Sytuacja obu ekip w tabeli A klasy zdawała się sugerować, że faworytem były Chałupki. Przebieg spotkania, w którym nie brakowało ciekawych akcji, strzałów, bramkarskich parad oraz kilku kontrowersji pokazał, że niżej notowany nie zawsze musi być na przegranej pozycji.

(greh)
Reklama
Aktualności27 maja 202318:09

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO]

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Tradycyjnie jak co roku dziś, 27 maja, w Kobyli w gminie Kornowac odbyła się procesja ku czci świętego Urbana z błogosławieństwem pól. Święty Urban jest patronem rolników, jak mawiają patronem od gradobicia i ognia.

red.
Aktualności27 maja 202313:56

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO]

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie zapoczątkowane przez śp. Jurka Wiśniewskiego okazuje się nadzwyczaj żywotne.

red., fot. w, Jan Ptak
Sport27 maja 202313:47

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO]

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzecią edycję pływackiej imprezy, organizowanej przez ratusz, SP 15 oraz MKS SMS Victoria Racibórz, można było śledzić dziś, 27.05., w H2Ostróg.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202313:30

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO]

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Blisko stu cyklistów wzięło dziś, 27.05., udział w polsko-czeskim rajdzie po gminie Kornowac. Jednym z przystanków była wieża widokowa w Pogrzebieniu, gdzie powstanie miejsce do zażywania kąpieli słonecznych.

red.
Reklama
Sport26 maja 202306:27

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.