Leśnicy z Rud przygotowali do sprzedaży sadzonki - potomków sędziwego dębu Cysters

Wiekowe drzewo już ponad pięćset lat rośnie przy starym rudzkim opactwie. Niejedno widziało i niejedno przeżyło. Wyhodowane z jego nasion sadzonki można kupić w szkółce w Nędzy.
Sadzonki potomków dębu Cysters rosną już od 2014 r. Akcja ich sadzenia została zainicjowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich, któremu przewodniczyła ówczesna burmistrz Kuźni Raciborskie Rita Serafin, a patronat honorowy nad akcją objął ojciec dr Piotr Chojnacki OCist., Opat Prezes Kongregacji Polskiej Zakonu Cysterskiego. Pomysłodawcami zebrania żołędzi z zacnego staruszka byli pracownicy Starego Opactwa w Rudach oraz leśnicy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, którzy podjęli się zadania wyhodowania sadzonek w Szkółce Kontenerowej w Nędzy.
Pierwsze 24 sadzonki zostały podarowane i wraz z certyfikatami przekazane Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Gmin Cysterskich. Dzięki temu w 24 miejscach na Szlaku Cysterskim w Polsce w tym samym dniu zostały posadzone młode dąbki. Od 2019 r. można je kupić. Kosztują niewiele, raptem 10,80 zł.
Dąb Cysters bez wątpienia jest najstarszym mieszkańcem Rud. Przeżył reformację kontrreformację, wojnę trzydziestoletnią i II wojnę światową, piękną epokę, rewolucję przemysłową i komunizm, widział króla Jana II Sobieskiego i cesarza II Rzeszy, żołnierzy napoleońskich, niemieckich i sowieckich, dbali o niego cystersi i leśnicy księcia raciborskiego.
W zeszłym roku nieznani sprawcy zaprószyli ogień w jego wnętrzu, ale na szczęście udało się go w porę ugasić. Drzewo wciąż jest żywe. W tym roku wiosna pokaże w jakiej jest kondycji.
Cysters cieszy się towarzystwem znacznie młodszych dębów z zacnymi patronami. W pierwszych latach XXI wieku nieopodal niego posadzono najpierw Dąb Benedykta XVI (2005 r.), później Dąb Jana Pawła II (2007 r.) oraz Dąb biskupa Jana Wieczorka (2011 r.) i wreszcie Dąb Franciszka (2013 r.). Z inicjatywy księdza Jana Rośka, dyrektora Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach, powstała Aleja Dębów Papieskich. Jedyna taka w Polsce.
W 2019 roku partia sadzonek została pobłogosławiona przez papieża Franciszka. Zostaną one posadzone podczas różnych wydarzeń lokalnych na pamiątkę. Od początku akcji sprzedano blisko 300 sztuk sadzonek.
Kolejna partia czeka w szkółce w Nędzy [CENNIK].











![Nieważne co masz, ważne czym się dzielisz. W Urban Lab wręczono medale zasłużonym krwiodawcom [FOTO i WIDEO] Nieważne co masz, ważne czym się dzielisz. W Urban Lab wręczono medale zasłużonym krwiodawcom [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763990146krew-.jpg)


![Nadchodzi Boże Narodzenie. Bogaty kalendarz przedświątecznych wydarzeń w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] Nadchodzi Boże Narodzenie. Bogaty kalendarz przedświątecznych wydarzeń w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1764103730zrzut-ekranu-2025-11-25-o-21-48-20-.png)


![Pożar na Słowackiego, alarm z czujki na Mickiewicza [RAPORT 998] Pożar na Słowackiego, alarm z czujki na Mickiewicza [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1749375209499219631-1011344671183860-2834836459692046695-n-.jpg)




































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany