Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 marca 202311:35

Leśnicy z Rud przygotowali do sprzedaży sadzonki - potomków sędziwego dębu Cysters

Leśnicy z Rud przygotowali do sprzedaży sadzonki - potomków sędziwego dębu Cysters - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Wiekowe drzewo już ponad pięćset lat rośnie przy starym rudzkim opactwie. Niejedno widziało i niejedno przeżyło. Wyhodowane z jego nasion sadzonki można kupić w szkółce w Nędzy.

Sadzonki potomków dębu Cysters rosną już od 2014 r. Akcja ich sadzenia została zainicjowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich, któremu przewodniczyła ówczesna burmistrz Kuźni Raciborskie Rita Serafin, a patronat honorowy nad akcją objął ojciec dr Piotr Chojnacki OCist., Opat Prezes Kongregacji Polskiej Zakonu Cysterskiego. Pomysłodawcami zebrania żołędzi z zacnego staruszka byli pracownicy Starego Opactwa w Rudach oraz leśnicy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, którzy podjęli się zadania wyhodowania sadzonek w Szkółce Kontenerowej w Nędzy.

Pierwsze 24 sadzonki zostały podarowane i wraz z certyfikatami przekazane Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Gmin Cysterskich. Dzięki temu w 24 miejscach na Szlaku Cysterskim w Polsce w tym samym dniu zostały posadzone młode dąbki. Od 2019 r. można je kupić. Kosztują niewiele, raptem 10,80 zł.

Dąb Cysters bez wątpienia jest najstarszym mieszkańcem Rud. Przeżył reformację kontrreformację, wojnę trzydziestoletnią i II wojnę światową, piękną epokę, rewolucję przemysłową i komunizm, widział króla Jana II Sobieskiego i cesarza II Rzeszy, żołnierzy napoleońskich, niemieckich i sowieckich, dbali o niego cystersi i leśnicy księcia raciborskiego.

W zeszłym roku nieznani sprawcy zaprószyli ogień w jego wnętrzu, ale na szczęście udało się go w porę ugasić. Drzewo wciąż jest żywe. W tym roku wiosna pokaże w jakiej jest kondycji.

Cysters cieszy się towarzystwem znacznie młodszych dębów z zacnymi patronami. W pierwszych latach XXI wieku nieopodal niego posadzono najpierw Dąb Benedykta XVI (2005 r.), później Dąb Jana Pawła II (2007 r.) oraz Dąb biskupa Jana Wieczorka (2011 r.) i wreszcie Dąb Franciszka (2013 r.). Z inicjatywy księdza Jana Rośka, dyrektora Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach, powstała Aleja Dębów Papieskich. Jedyna taka w Polsce.

W 2019 roku partia sadzonek została pobłogosławiona przez papieża Franciszka. Zostaną one posadzone podczas różnych wydarzeń lokalnych na pamiątkę. Od początku akcji sprzedano blisko 300 sztuk sadzonek.

Kolejna partia czeka w szkółce w Nędzy [CENNIK].

Autor: red., fot. R. Suska, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 maja 202314:34

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE]

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
45
Racibórz:

Zgłosiło się 60 architektów, do konkursu dopuszczono 55, przysłano 20 prac, do ścisłego finału dostały się cztery. Zwycięska została wybrana jednogłośnie. Można ją zobaczyć w galerii.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 maja 202308:40

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Miasto chwali się niskimi stawkami za wodę i ścieki, ale Wodociągi Raciborskie sygnalizują, że utrzymanie modernizacji i inwestycji w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną "w ograniczonym niezbędnym zakresie może okazać się trudne do realizacji", a "aktualna taryfa odbiega od realnego poziomu generowanych kosztów". Na zdj. prezes Wodociągów Michał Ziółkowski.

red.
Reklama
Aktualności29 maja 202309:11

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Nędza, OSP Zawada Książęca
Aktualności31 maja 202309:39

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO]

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Pięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz oraz okolicznych jednostek OSP w trakcie wtorkowej służby. Działania prowadzono w Rudniku oraz w Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności29 maja 202309:00

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

3,5 mln zł - tyle miał za 2022 r. wynieść zysk miejskiej spółki Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, kiedy Dariusz Polowy w błysku fleszy zapowiadał przekazanie go na budowę basenów. Zysk okazał się znacznie niższy.

red.
Reklama
Aktualności29 maja 202309:34

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Aktualności30 maja 202318:01

Kolejny sukces raciborzanina w boksie

Kolejny sukces raciborzanina w boksie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.