Prezydent pierwszym przewodnikiem po tężni

Jej koszt to blisko 2 mln zł. Prace przy Warszawskiej-Żeromskiego-Matejki są już na ukończeniu. Prezydent wcielił się w rolę przewodnika i oprowadził po tężni seniorów.
- Dziś prezydent Dariusz Polowy zaprezentował powstający obiekt przedstawicielom Rady Seniorów oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku - donosi Urząd Miasta. - Omówiliśmy zasady działania tężni, jej walory prozdrowotne i sposób użytkowania - podkreślił prezydent.
- Zgromadzeni seniorzy wyrazili zadowolenie z faktu powstania tężni. Zgodnie podkreślili, że z niecierpliwością czekają na otwarcie. A to nastąpi tuż po odbiorach. Jeszcze tej wiosny wszyscy będziemy korzystać z prozdrowotnych walorów tężni solankowej - zapewniły służby prasowe ratusza.
Tężnia składa się z dwóch zasadniczych typów: monolitycznej niecki zbiornika na solankę (fundament tężni) oraz szkieletowej konstrukcji gradierni z drewna modrzewiowego w postaci ram, wypełnionych wiązankami z tarniny. Ramy w osiach 1 i 7, obłożone zostaną deskami z drewna modrzewiowego (modrzew syberyjski), mocowanymi na zakład lub pióro i wpust. Wypełnienie konstrukcji szkieletowej gradierni zaprojektowano z wiązanek tarniny (Śliwa tarniny - Prumus spinosa), ułożonych w taki sposób, aby spływająca grawitacyjnie solanka ulegała rozbijaniu o poszczególne gałązki, tworząc tzw. mgłę wodną. Następnie spływająca grawitacyjnie woda solankowa trafia do niecki zbiornika solankowego, gdzie jest ponownie tłoczona (za pomocą agregatu pompowego oraz instalacji technologicznej), do znajdujących się na górnym poziomie techniczno-serwisowym drewnianych koryt (obieg zamknięty).
Komentarze (0)
Dodaj komentarz