90. rocznica sakry biskupiej gen. dyw. Józefa Gawliny Biskupa Polowego Wojska Polskiego

Wczoraj (17.03) w Rudniku w kościele parafialnym pw. Św Katarzyny Aleksandryjskiej Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek wziął udział w nabożeństwie z okazji 90. rocznicy Sakry Biskupiej gen. dyw. abp. Józefa Gawliny – Biskupa Polowego Wojska Polskiego.
Mszy św. przewodniczył oraz okolicznościowe słowo wygłosił Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. dr Wiesław Lechowicz. Mszę koncelebrowali księża: ks. płk rez. Jerzy Niedzielski, który reprezentował biskupa opolskiego ks. dr. hab. Andrzeja Czaję, ks. mjr Marcin Janocha Sekretarz Biskupa Polowego, ks. por SG Artur Suska Kapelan Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz proboszcz miejscowej parafii ks. Piotr Malawski, dzięki któremu uroczystość mogła się odbyć. Ekumenicznie w nabożeństwie uczestniczył ks. płk Kornel Undas Dziekan Ewangelicki SG.
W trakcie uroczystości, zorganizowanej przez Śląski Oddział Straży Granicznej i Gminę Rudnik, Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. dr Wiesław Lechowicz odznaczył Komendanta ŚlOSG gen. bryg. SG Adama Jopka Medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który przyznawany jest w dowód uznania i wdzięczności za pomoc i zaangażowanie w realizację misji służb mundurowych.
Po mszy świętej, na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, na grobie rodziców biskupa polowego Wojska Polskiego gen. dyw. Józefa Gawliny zapalono znicze. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Strzybnika, wsi położonej w powiecie raciborskim, gdzie urodził się i wychowywał biskup Gawlina. Tam również zapalono znicze oraz złożono kwiaty na symbolicznym grobie „Biskupa - Tułacza”, którego płyta jest kopią oryginalnego grobu znajdującego się na cmentarzu wojennym pod Monte Casino.











![Audi dachowało na Warszawskiej w Raciborzu [FOTO] Audi dachowało na Warszawskiej w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770805928img-20260211-wa0016-.jpg)

![Kolizja na Kościuszki. Toyota prawie wjechała do sklepu [FOTO] Kolizja na Kościuszki. Toyota prawie wjechała do sklepu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770808091img-20260211-wa0033-.jpg)





![Złota Jesień w nowym blasku. Wielki finał termomodernizacji w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Złota Jesień w nowym blasku. Wielki finał termomodernizacji w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770738918dsc-0585-.jpg)











![Od San Remo do Zamku Piastowskiego. Recital włoskiej piosenki w domu książęcym [ZAPROSZENIE] Od San Remo do Zamku Piastowskiego. Recital włoskiej piosenki w domu książęcym [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770760438zrzut-ekranu-2026-02-10-o-22-33-52-.png)



![Sprawa oświaty w Raciborzu. Silny Racibórz prostuje urzędowe fake newsy [WIDEO] Sprawa oświaty w Raciborzu. Silny Racibórz prostuje urzędowe fake newsy [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770897209img-20260212-112748-.jpg)


























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany