Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 marca 202309:04

Diecezja gliwicka ma nowego biskupa ordynariusza

Diecezja gliwicka ma nowego biskupa ordynariusza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Po przejściu na emeryturę ks. bp. Jana Kopca nowym gliwickim ordynariuszem został ks. Sławomir Oder. Wczoraj, 11.03., odbył się jego ingres. Dziś, 12.03., nowy biskup odprawił swoją pierwszą Mszę św. na ziemi raciborskiej - w pocysterskiej bazylice w Rudach. Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza w naszym powiecie.

W sobotę 11 marca br. w kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbyła się uroczystość święceń biskupich oraz ingresu do gliwickiej katedry nowego Biskupa Gliwickiego Sławomira Odera.

Uroczystość zgromadziła wielu biskupów z Polski i zagranicy, prezbiterów z diecezji gliwickiej, toruńskiej a także innych diecezji. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych a także licznie zgromadzeni wierni diecezji gliwickiej.

- Dziękuję Wszystkim za obecność i modlitwę! Pragnę zawierzyć każdego i każdą z Was opiece Matki Najświętszej i orędownictwu naszych Patronów - świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz świętej Anny. Niechaj wspomagają nas w budowaniu wspólnoty Kościoła i wypełnianiu woli naszego Pana Jezusa Chrystusa, tak jak uczyła i uczy nas Maryja w Kanie Galilejskiej: uczyńcie wszystko, cokolwiek wam mój Syn powie - Quod dixerit facite! – powiedział Biskup Gliwicki do zgromadzonych w katedrze wiernych, wyrażając swą wdzięczność na zakończenie uroczystości.

W bulli papieskiej, która została odczytana podczas uroczystości, Ojciec Święty Franciszek napisał do nowego Biskupa Gliwickiego m.in. „Twoje prawdziwie kapłańskie jak również ludzkie cnoty, którymi wyróżniłeś się w posłudze w Rzymie, będąc Postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II oraz w diecezji toruńskiej prawdziwie świadczą o twoim mocnym duchu pastoralnym i chrześcijańskim, oddanym dobru Kościoła oraz dusz ludzkich”.

Słowo Boże podczas uroczystości w gliwickiej katedrze wygłosił bp Andrzej Suski – biskup senior diecezji toruńskiej. W swoim słowie wskazał: „Źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. Kto prawdziwie miłuje Go i z miłości poświęca się dla Niego, ten również miłuje Kościół, Jego Mistyczne Ciało, w którym On żyje i działa”.

Na zakończenie homilii bp Suski złożył życzenia nowemu Biskupowi Gliwickiemu Sławomirowi Oderowi: „Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi”.

Biskup Sławomir Oder, zwracając się na koniec liturgii do zgromadzonych w katedrze wiernych, wyraził wdzięczność za ich obecność, życzliwość oraz modlitwę. Podkreślił, że od pierwszych chwil w diecezji gliwickiej doświadcza wielkiej życzliwości zarówno ze strony duchownych jak i świeckich.

Nawiązał także do spotkania z młodzieżą, które odbyło się w piątkowy wieczór, poprzedzający uroczystość święceń. Do kościoła pw. Chrystusa Króla w Gliwicach przybyło ponad tysiąc młodych ludzi, którzy odpowiedzieli na zaproszenia bpa Odera, by towarzyszyć mu modlitwą i obecnością w tym ważnym momencie dla całego Kościoła gliwickiego. Jak podkreślił bp Sławomir Oder: „To piękny potencjał miłości do Chrystusa, miłości do Jego Kościoła, żarliwej pracy. Wierzę, że będziemy mogli współpracować dla dobra tego Kościoła, dla dobra tej ziemi, dla dobra miast Śląska”.

Ks. bp Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 r. w Chełmży. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1978 r. studiował w latach 1978-1983 na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego. W 1983 r. rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, ukończył ją w Papieskim Wyższym Seminarium Duchownym w Rzymie, a święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 r. w Pelplinie. Po święceniach pozostał nadal w Rzymie, zdobywając doktorat obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, i wieńcząc studia kursem w Rocie Rzymskiej. Następnie powołany został do pracy w Wikariacie Diecezji Rzymskiej, w latach 1992-1995 jako wicedyrektor biura prawnego, od 1995 r. kanclerz i przewodniczący Trybunału Apelacyjnego, a od 2013 r. pełnił funkcję Wikariusza Sądowego diecezji rzymskiej. Zaangażowany był również jako postulator w procesie o męczeństwie ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, w procesach o heroiczności cnót Ks. Władysława Korniłowicza i Matki Elżbiety Czackiej, oraz w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. Uhonorowany został tytułem prałata papieskiego w 2001 r. Po powrocie do diecezji w 2019 r. został mianowany ojcem duchownym kapłanów, oraz sędzią Sądu Biskupiego Diecezji Toruńskiej. Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej, pełniąc posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Autor: źródło: ks. Adam Fabiańczyk, foto Andrzej Złoczowski - Studiu Rzemiosł Cyfrowych Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202316:09

PTTK Racibórz zaprasza na wycieczkę do stolicy

PTTK Racibórz zaprasza na wycieczkę do stolicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/Skitterphoto
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.