Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 marca 202309:04

Diecezja gliwicka ma nowego biskupa ordynariusza

Diecezja gliwicka ma nowego biskupa ordynariusza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Po przejściu na emeryturę ks. bp. Jana Kopca nowym gliwickim ordynariuszem został ks. Sławomir Oder. Wczoraj, 11.03., odbył się jego ingres. Dziś, 12.03., nowy biskup odprawił swoją pierwszą Mszę św. na ziemi raciborskiej - w pocysterskiej bazylice w Rudach. Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza w naszym powiecie.

W sobotę 11 marca br. w kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbyła się uroczystość święceń biskupich oraz ingresu do gliwickiej katedry nowego Biskupa Gliwickiego Sławomira Odera.

Uroczystość zgromadziła wielu biskupów z Polski i zagranicy, prezbiterów z diecezji gliwickiej, toruńskiej a także innych diecezji. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych a także licznie zgromadzeni wierni diecezji gliwickiej.

- Dziękuję Wszystkim za obecność i modlitwę! Pragnę zawierzyć każdego i każdą z Was opiece Matki Najświętszej i orędownictwu naszych Patronów - świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz świętej Anny. Niechaj wspomagają nas w budowaniu wspólnoty Kościoła i wypełnianiu woli naszego Pana Jezusa Chrystusa, tak jak uczyła i uczy nas Maryja w Kanie Galilejskiej: uczyńcie wszystko, cokolwiek wam mój Syn powie - Quod dixerit facite! – powiedział Biskup Gliwicki do zgromadzonych w katedrze wiernych, wyrażając swą wdzięczność na zakończenie uroczystości.

W bulli papieskiej, która została odczytana podczas uroczystości, Ojciec Święty Franciszek napisał do nowego Biskupa Gliwickiego m.in. „Twoje prawdziwie kapłańskie jak również ludzkie cnoty, którymi wyróżniłeś się w posłudze w Rzymie, będąc Postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II oraz w diecezji toruńskiej prawdziwie świadczą o twoim mocnym duchu pastoralnym i chrześcijańskim, oddanym dobru Kościoła oraz dusz ludzkich”.

Słowo Boże podczas uroczystości w gliwickiej katedrze wygłosił bp Andrzej Suski – biskup senior diecezji toruńskiej. W swoim słowie wskazał: „Źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. Kto prawdziwie miłuje Go i z miłości poświęca się dla Niego, ten również miłuje Kościół, Jego Mistyczne Ciało, w którym On żyje i działa”.

Na zakończenie homilii bp Suski złożył życzenia nowemu Biskupowi Gliwickiemu Sławomirowi Oderowi: „Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi”.

Biskup Sławomir Oder, zwracając się na koniec liturgii do zgromadzonych w katedrze wiernych, wyraził wdzięczność za ich obecność, życzliwość oraz modlitwę. Podkreślił, że od pierwszych chwil w diecezji gliwickiej doświadcza wielkiej życzliwości zarówno ze strony duchownych jak i świeckich.

Nawiązał także do spotkania z młodzieżą, które odbyło się w piątkowy wieczór, poprzedzający uroczystość święceń. Do kościoła pw. Chrystusa Króla w Gliwicach przybyło ponad tysiąc młodych ludzi, którzy odpowiedzieli na zaproszenia bpa Odera, by towarzyszyć mu modlitwą i obecnością w tym ważnym momencie dla całego Kościoła gliwickiego. Jak podkreślił bp Sławomir Oder: „To piękny potencjał miłości do Chrystusa, miłości do Jego Kościoła, żarliwej pracy. Wierzę, że będziemy mogli współpracować dla dobra tego Kościoła, dla dobra tej ziemi, dla dobra miast Śląska”.

Ks. bp Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 r. w Chełmży. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1978 r. studiował w latach 1978-1983 na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego. W 1983 r. rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, ukończył ją w Papieskim Wyższym Seminarium Duchownym w Rzymie, a święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 r. w Pelplinie. Po święceniach pozostał nadal w Rzymie, zdobywając doktorat obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, i wieńcząc studia kursem w Rocie Rzymskiej. Następnie powołany został do pracy w Wikariacie Diecezji Rzymskiej, w latach 1992-1995 jako wicedyrektor biura prawnego, od 1995 r. kanclerz i przewodniczący Trybunału Apelacyjnego, a od 2013 r. pełnił funkcję Wikariusza Sądowego diecezji rzymskiej. Zaangażowany był również jako postulator w procesie o męczeństwie ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, w procesach o heroiczności cnót Ks. Władysława Korniłowicza i Matki Elżbiety Czackiej, oraz w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. Uhonorowany został tytułem prałata papieskiego w 2001 r. Po powrocie do diecezji w 2019 r. został mianowany ojcem duchownym kapłanów, oraz sędzią Sądu Biskupiego Diecezji Toruńskiej. Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej, pełniąc posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Autor: źródło: ks. Adam Fabiańczyk, foto Andrzej Złoczowski - Studiu Rzemiosł Cyfrowych Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202422:32

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. policja śląska, grupa 112
Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202423:23

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku mija 50 lat od otwarcia Przedszkola nr 11 przy ul. Jana, znanego jako ZEW-owskie. W roku jubileuszowym w Raciborskim Centrum Kultury dzieci wystawiły Królewnę Śnieżkę.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.