Opieka koordynowana w śląskich POZ. 128 placówek podpisało umowy [LISTA DLA POWIATU RACIBORSKIEGO]
![Opieka koordynowana w śląskich POZ. 128 placówek podpisało umowy [LISTA DLA POWIATU RACIBORSKIEGO] Opieka koordynowana w śląskich POZ. 128 placówek podpisało umowy [LISTA DLA POWIATU RACIBORSKIEGO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Szerszy pakiet badań w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje on-line lekarza rodzinnego ze specjalistą oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą przewlekłą - to udogodnienia w ramach opieki koordynowanej, które w województwie śląskim realizuje już 128 placówek POZ. Ich liczba stale rośnie.
Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.
- Opieka koordynowana w POZ to system ukierunkowany na pacjenta – podkreśla Piotr Nowak, Dyrektor Śląskiego OW NFZ w Katowicach – świadczenia zdrowotne udzielane są na najwyższym poziomie jakości, a wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wspomoże organizację leczenia, szczególnie pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Opieka koordynowana w powiecie raciborskim (stan na dzień 28.02.2023)
Nędza
- Burek Janina, Kuźnik Marcin, Burek Adam Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDICUS Sp.c. Janina Bur
Racibórz
- Burek Janina, Kuźnik Marcin, Burek Adam Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDICUS Sp.c. Janina Bur ul. Piastowska
- Centrum Medyczne "Eskulap" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ul. Kolejowa
Czego dotyczy opieka koordynowana?
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii, na które najczęściej chorują Polacy. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.
Leczenie pacjenta w opiece koordynowanej oparte jest na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, który będzie uwzględniał wykonywanie badań, konsultacji między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem – o korzyściach dla pacjentów mówi Marzena Dzwonek, Dyrektor CenterMed w Katowicach, pierwszej placówki w Polsce, która podpisała umowę na opiekę koordynowaną.
Więcej badań i dodatkowe porady
Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o:
· pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG,
· EKG wysiłkowe,
· Holter EKG (24, 48, 72 godz.),
· USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
· ECHO serca.
Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista. Poszerzenie katalogu badań w POZ skróci czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.
Opieka koordynowana nie tylko w dużych miastach
W województwie śląskim opieka koordynowana realizowana jest obecnie przez 128 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dostępna jest ona nie tylko w dużych miastach jak Katowice, Tychy czy Zabrze, ale realizowana jest również przez placówki działające w mniejszych miejscowościach – m.in. w Koszęcinie, Konopiskach, Porąbce, Nędzy czy Ożarowicach. Pacjenci w każdej chwili mogą zapytać swojego lekarza rodzinnego, czy uczestniczy już w opiece koordynowanej. Liczba placówek rozszerzających swoje świadczenia o opiekę koordynowaną stale rośnie, a Śląski OW NFZ jest gotowy na rozszerzenie kolejnych umów z lekarzami rodzinnymi.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz