Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lutego 202310:59

Schronisko to duże wyzwanie. Nadzieja w wolontariuszach

Schronisko to duże wyzwanie. Nadzieja w wolontariuszach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pod obrady komisji gospodarki miejskiej trafiła uchwała w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Racibórz na 2023 rok. Jej przedstawieniem zajął się naczelnik Wydziału Komunalnego, Piotr Glapa.

- Projekt został przekazany do zaopiniowania jak co roku. Projekt zawiera informację o wydatkach jakie planuje miasto. W tym roku bardzo trudno było zawrzeć umowę na prowadzenie schroniska. Teraz udało się ją zawrzeć na okres trzech miesięcy, do kwietnia. W dalszej części roku będziemy ją przedłużać w ramach posiadanych środków. Obecnie jesteśmy na etapie doprecyzowanie współpracy ze stowarzyszeniami, które zajmują się bezdomnymi zwierzętami. Jako miasto na pewno czeka nas duże wyzwanie. Miejmy jednak nadzieję, że uda się mu sprostać – mówił.

Głos zabrał radny Michał Kuliga. - Czy pan prezes PK będzie na sesji? - pytał. - Jeśli go państwo zaprosicie, to z pewnością się pojawi. Ale on i tak będzie w stanie odpowiedzieć jedynie na część pytań dotyczącego tego programu – odparł naczelnik Glapa.

- Jak wygląda sprawa z wolontariuszami? - dociekał radny Kuliga. - Po wejściu w życie ustawy, część zadań, które wykonywali wolontariusze, przeszła na umowę. Dla przykładu weźmy wyprowadzanie. Wcześniej robili to wolontariusze, a teraz musi to robić PK. Więc jeśli taki wolontariusz przyjdzie wyprowadzić zwierzę, to za co ja płacę PK? Właśnie dlatego w poniedziałek spotykamy się z przedstawicielami organizacji opiekującymi się zwierzętami, by ustalić, jakie zadania Przedsiębiorstwo Komunalne może im powierzyć bez konieczności ponoszenia kosztów – odparł urzędnik.

- Czy rozważane jest przeniesienie schroniska w bardziej dogodne miejsce – dociekał rajca z Ostroga. - Temat pojawiał się wielokrotnie, ale żadna decyzja nie zapadła. Muszę się jednak zgodzić, że jego obecna lokalizacja jest coraz mniej odpowiednia – odparł P. Glapa.

Do dyskusji włączył się radny Henryk Mainusz. - Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. Ile będziemy musieli dołożyć? - pytał rajca. - Rozchodzi się o kwotę różnicy 400 tys złotych w porównaniu do poprzedniej – odparł naczelnik Wydziału Komunalnego. - I wtedy PK będzie prowadziło, nie będziemy szukali nikogo z zewnątrz? - dopytywał radny z Ocic. - Dokładnie tak – padła odpowiedź.

Radny Marian Czerner zauważył, że miasto Racibórz ma bardzo chlubne tradycje, jeśli chodzi o ilość wolontariuszy. - Oni to traktowali jak hobby, bo nie każdy miłośnik zwierząt nie może sobie pozwolić na posiadanie zwierzaka. Przyczyniali się do socjalizacji tych zwierząt – zauważył.

Głos zabrała także Małgorzata Malik-Kęsicka (na zdj.), była kierownik raciborskiego schroniska. - Liczba bezdomnych zwierząt się nie zmniejsza, ciągle rośnie, przez co schroniska będą jeszcze bardzo długo potrzebne – zaczęła.

M. Kęsicka stwierdziła także, że kwota podana w programie z przeznaczeniem na dożywianie bezdomnych kotów to ponad 80 tys. złotych. - To ponad tona miesięcznie. Czy tyle jest wydawane karmicielkom, które zajmują się kotami na terenie miasta? To te nasze koty są naprawdę bogate – mówiła.

- To koszty całościowe – odparł naczelnik Glapa. - Czy te koty naprawdę zeżrą ponad tonę? Czy schronisko się z tego rozlicza? Czy ma stosowne faktury? Posiada stosowne dokumenty na wydawanie karmy dla kotów? - dociekała. - Ostatnio wszystkie koszty związane ze zwierzętami tak podrożały, że wielu społeczników przeznacza na te zwierzęta ostatni grosz. Robimy to dobrowolnie, nie mamy stałych dochodów. 80 tys. to bardzo duża kwota, w związku z tym prosiłabym by były przeznaczane na to, na co powinny, a nie wliczane do kosztów schroniska, w końcu są to pieniądze kotów – dodała.

Małgorzata Malik-Kęsicka zwróciła także uwagę na warunki w jakich żyją wolno żyjące koty. - Zakup kilku ocieplanych bud wpłynąłby na ich jakość życia i ogólny wizerunek miasta. Teraz żyją pod jakimiś tekturami, na jakichś złomowiskach – stwierdziła. - Jak już powiedziałem, to kwota całościowa, jeśli jest źle podzielona, czy to przeze mnie, czy przez kogoś z pracowników, to zostanie to poprawione. Chciałbym także zauważyć, że to są pieniądze miasta, nie kotów – odparł Piotr Glapa.

W trakcie dyskusji Małgorzata Malik-Kęsicka skrytykowała wpis na oficjalnym profilu PK, z którego wynika, że schronisko nie przyjmuje zwierząt właścicielskich. - To otwiera drogę do tego, by ludzie zaczynali wyrzucać zwierzęta do lasu, albo co gorsza, młotkiem w łeb i do Odry – mówiła z żalem.

Radny Michał Kuliga zaproponował zakończenie dyskusji i przejście do głosowania. - Jak pan naczelnik powiedział w poniedziałek będzie miał spotkanie w tej sprawie, wtedy będziemy wiedzieli więcej – mówił.

Zgodnie z propozycją radnego dyskusja została zakończona, a uchwała poddana pod głosowanie. Wszyscy obecni na posiedzeniu radni (9) wstrzymali się od głosu.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport21 kwietnia 202418:54

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo niesprzyjającej aury lokalni sportowcy postarali się o sportowe emocje. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności21 kwietnia 202410:29

Rusza wielki proces grupy zajmującej się sprzedażą sterydów

Rusza wielki proces grupy zajmującej się sprzedażą sterydów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
informacja prasowa Prokuratury Okręgowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.