Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 lutego 202310:47

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Program TERMO, którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), to pakiet rozwiązań finansowych, które przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej i stanu technicznego istniejących budynków mieszkalnych. Ze wsparcia mogą skorzystać m.in. gminy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

„W skład programu TERMO wchodzą dobrze już znane premie – termomodernizacyjna, remontowa oraz kompensacyjna, jak również nowe produkty: premia dla Mieszkaniowego Zasobu Gminnego (MZG) oraz granty MZG, OZE i termomodernizacyjny. Każda inwestycja realizowana przy udziale środków z programu ma wpływ na obniżenie kosztów użytkowania budynku, a także zmniejszenie smogu i poprawę estetyki otoczenia” – powiedziała Magdalena Czerska, dyrektor Biura w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Program TERMO jest finansowany z dwóch źródeł. Jednym z nich jest Fundusz Termomodernizacji i Remontów zasilany z budżetu państwa, którego dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii, a drugim - środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Do czasu uruchomienia środków z KPO program jest prefinansowany ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Nowelizacja ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków wprowadziła m.in. zmiany, które podnoszą wysokość premii termomodernizacyjnej i remontowej.

„Premia termomodernizacyjna to wsparcie finansowe dla inwestorów, którzy planują przeprowadzenie termomodernizacji w budynku mieszkalnym, budynku zbiorowego zamieszkania oraz budynku należącym do JST i wykorzystywanym do zadań publicznych, a także w przypadku lokalnej sieci ciepłowniczej lub lokalnego źródła ciepła. To wsparcie polega na spłacie części kredytu inwestycyjnego, zaciągniętego w banku kredytującym. Wysokość premii termomodernizacyjnej to teraz 26 proc. kosztów inwestycji” – wyjaśniła Magdalena Czerska.

Inwestor powinien pamiętać, że jeżeli termomodernizacja będzie połączona z inwestycją w odnawialne źródła energii (OZE), premia może wynieść nawet 31 proc. kosztów przedsięwzięcia. Aby uzyskać pieniądze, inwestor musi wykonać audyt energetyczny.

„Następnie takie opracowanie – razem z wnioskami o kredyt i premię - składa w banku kredytującym. Lista banków, które współpracują z BGK, jest dostępna na naszej stronie internetowej, w zakładce Program TERMO” – przekazała dyrektor Czerska.

O premię termomodernizacyjną mogą się starać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne – w tym właściciele domów jednorodzinnych. Premia spłaca część kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji w banku kredytującym. Nie mogą z niej korzystać inwestorzy, którzy realizują przedsięwzięcie termomodernizacyjne wyłącznie ze środków własnych.

Można również ubiegać się o premię remontową, czyli pomoc finansową dla podmiotów inwestujących w przeprowadzenie remontu w budynku wielorodzinnym. W praktyce oznacza spłatę części kredytu inwestycyjnego, udzielonego przez bank kredytujący.

„Wysokość premii remontowej to teraz 25 proc. kosztów inwestycji” – powiedziała Magdalena Czerska z BGK. BGK ma w swej ofercie również premię na poprawę stanu technicznego Mieszkaniowego Zasobu Gminnego.

„Remonty i termomodernizacje powinny zostać przeprowadzone w budynkach mieszkalnych, w których wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład Mieszkaniowego Zasobu Gminy. Powinny znajdować się na obszarze, na którym obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa” – sprecyzowała Magdalena Czerska.

Wysokość premii MZG to sfinansowanie 50 proc. kosztów inwestycji. Ale wsparcie wzrośnie do 60 proc., jeśli budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się na obszarze wpisanym do tego rejestru lub kiedy inwestycja jest ujęta w gminnym programie rewitalizacji. Inaczej niż w przypadku premii remontowej i termomodernizacyjnej wnioski o udzielenie premii MZG należy składać bezpośrednio do BGK. Premię MZG można otrzymać niezależnie od tego, czy inwestycja jest finansowana z kredytu czy ze środków własnych.

BGK oferuje również granty: OZE (dofinansowanie na zakup, montaż, budowę lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii); MZG (środki na poprawę stanu technicznego mieszkaniowego zasobu gminy, przyznawany jako opcja wraz z premią MZG).

„Oferujemy również grant termomodernizacyjny, czyli grant na poprawę efektywności energetycznej budynku, zwiększający wsparcie na głębokie i kompleksowe termomodernizacje. Przyznawany jest jako opcja wraz z premią termomodernizacyjną” – przekazała Magdalena Czerska, dyrektor Biura w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych BGK.


Autor: Źródło informacji: PAP MediaRoom, fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 marca 202308:09

ALDI w miejsce Biedronki. Znana jest data otwarcia

ALDI w miejsce Biedronki. Znana jest data otwarcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło: investmap.pl, Aldi
Reklama
Aktualności24 marca 202308:48

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Najbliższe miesiące spędzi w areszcie 64-letni mężczyzna, podejrzewany o znęcanie się nad swoją żoną. Sprawca został zatrzymany przez kuźniańskich policjantów po interwencji domowej. Za przestępstwo te grozi mu teraz do 8 lat więzienia.

KPP
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie23 marca 202316:59

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

To wyjątkowa chwila w życiu społeczności akademickiej. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu, 23 marca 2023 r., w obecności przedstawicieli Rady Uczelni oraz zaproszonych gości – członków społeczności akademickiej, przyjęto dokumenty, które dopełniają zmianę nazwy z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Uczelnia ma za sobą 20 lat funkcjonowania jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Nowa nazwa powoli przebija się do świadomości.

ANS, red.
Reklama
Aktualności23 marca 202316:17

Duże zainteresowanie raciborskim konkursem na projekt nowego Rynku

Duże zainteresowanie raciborskim konkursem na projekt nowego Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
(um), fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara
Reklama
Reklama
Aktualności24 marca 202307:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Kaśka Sochacka - Latający Kowal
Reklama
Aktualności23 marca 202322:50

Nie lękajcie się! Marsz papieski w Raciborzu

Nie lękajcie się! Marsz papieski w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. w galerii Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności24 marca 202315:26

E-ZLA na profil każdego płatnika po 24.03

E-ZLA na profil każdego płatnika po 24.03 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności23 marca 202321:02

Spektakl w RCK odwołany

Spektakl w RCK odwołany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Wawoczny
Reklama
Kultura i edukacja23 marca 202315:36

Dzień Wody w raciborskiej bibliotece

Dzień Wody w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.