Solidarność w Henklu chce podwyżek. Grozi sporem zbiorowym

23 stycznia „Solidarność” działająca w Henkel Polska wystąpiła do pracodawcy o niezwłoczne podjęcie negocjacji płacowych. Związkowcy zaznaczyli, że jeżeli rozmowy na temat podwyżek wynagrodzeń nie zostaną zakończone do 20 lutego, w spółkach należących do koncernu ruszą przygotowania do rozpoczęcia sporu zbiorowego.
– Inflacja zabiera każdemu pracownikowi dwie pensje w ciągu roku. Ludzie ubożeją, a firma cały czas wypracowuje ogromne zyski. Już od września zeszłego roku próbowaliśmy rozmawiać z pracodawcą o podwyżkach, ale nic z tych rozmów nie wyszło. Przedstawiciele zarządu obiecywali, że rozważą wprowadzenie rozwiązań, które ochronią pracowników przed skutkami inflacji, ale te zapowiedzi wciąż nie zostały zrealizowane – mówi Marcin Zabochnicki, przewodniczący „Solidarności” w Henkel Polska.
W skład koncernu Henkel działającego w Polsce wchodzą dwie firmy. Są to Henkel Polska, zatrudniająca m.in. pracowników sprzedaży oraz Henkel Polska Operations, zarządzająca należącymi do koncernu fabrykami. W sumie w obu spółkach zatrudnionych jest przeszło 1000 osób. Jak informuje Marcin Zabochnicki, postulat dotyczący niezwłocznego rozpoczęcia rozmów płacowych jest aktualny w obydwu firmach.
Ponadto przedstawiciele strony związkowej domagają się wprowadzenia zmian do systemu premiowania obowiązującego w Henkel Polska. – Obecny system został wprowadzony przez pracodawcę jednostronnie, bez konsultacji ze stroną związkową, co było złamaniem przepisów prawa pracy. Nowy system, uzgodniony ze związkami, miał wejść w życie 1 stycznia, ale tak się nie stało. Rozmowy na ten temat zostały zerwane jednostronnie przez pracodawcę – wyjaśnia przewodniczący „Solidarności”. Jak ostrzegli związkowcy w piśmie skierowanym w tej sprawie do pracodawcy 23 stycznia, jeżeli rozmowy na temat nowego systemu premiowania nie zostaną zakończone do 20 lutego, również w tej sprawie w firmie ruszą formalne przygotowania do wszczęcia sporu zbiorowego.
23 stycznia na biurko pracodawcy trafiło także pismo, w którym związkowcy domagają się wprowadzenia zmian do sposobu naliczania wynagrodzeń za czas urlopu. Problem ten dotyczy zarówno Henkel Polska, jak i Henkel Polska Operations. Nieprawidłowości w tej kwestii potwierdziła kontrola przeprowadzona przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy pod koniec zeszłego roku. – W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas urlopu pracodawca nie uwzględniał premii wypłacanej pracownikom w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu – mówi Marcin Zabochnicki. Związkowcy domagają się ponownego przeliczenia wynagrodzeń za czas urlopu i prawidłowego ich wypłacenia wraz z należnymi pracownikom odsetkami.
Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Henkel Polska jest zarejestrowana w Regionie Śląsko-Dąbrowskim i zrzesza zarówno pracowników Henkel Polska, jak i Henkel Polska Operations.
![Zderzenie Audi i VW Passata na drodze Racibórz–Lubomia [FOTO] Zderzenie Audi i VW Passata na drodze Racibórz–Lubomia [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786713019img-6511-.jpg)





![Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786798787dsc-6420-.jpg)

![KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786794540dsc-6378-.jpg)



![Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786774834plakat2slajder-1-.jpg)

![Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786776305jakub-.jpg)


![Msza polowa i polskie piosenki w Arboretum Bramy Morawskiej [FOTO i WIDEO] Msza polowa i polskie piosenki w Arboretum Bramy Morawskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786809388dsc-6531-.jpg)
















![Dwie minuty, które ustawiły mecz. Gamów z udanym początkiem sezonu [FOTO] Dwie minuty, które ustawiły mecz. Gamów z udanym początkiem sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786824028gre07637-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany