Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 stycznia 202313:30

Młodzi lwowianie odwiedzili Racibórz i swojego kolegę

Młodzi lwowianie odwiedzili Racibórz i swojego kolegę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- W tym tygodniu w Raciborzu przebywa grupa siedmiu uczniów ze Lwowa wraz z wychowawcą Myroslav Nykolayevem. Przyjechali, by odwiedzić kolegę, który od początku wojny w Ukrainie przeniósł się z rodziną do Polski - informuje ratusz.

- Oleh Taben obecnie uczy się w VIII klasie Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu. Swoich przyjaciół z Liceum nr 80 Rady Miejskiej Lwowa nie widział już od 10 miesięcy. Podczas pobytu w Raciborzu ukraińscy uczniowie odwiedzili m.in. Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA, Straż Pożarną, raciborskie Muzeum, aquapark H2Ostróg, a także Urząd Miasta, gdzie spotkali się z prezydentem Dariuszem Polowym i jego pierwszym zastępcą.

Podczas spotkania rozmawiano o obecnej sytuacji szkolnictwa we Lwowie. Wiceprezydent Wacławczyk, który zna Lwów z racji tego, gdyż odwiedzał go kilkukrotnie jako pilot wycieczek, pytał o codzienne funkcjonowania miasta. Z otrzymanej relacji wynika, iż miasto funkcjonuje w zakresie komunikacji, kultury, edukacji i życia gospodarczego, ale wielką uciążliwością są częste alarmy rakietowe. W czasie, gdy uczniowie przebywają w Raciborzu, ich rówieśnicy przez kilka godzin dziennie muszą przebywać w schronach piwnicznych. Alarm rakietowy ogłaszany jest we Lwowie i całej północno-zachodniej Ukrainie za każdym razem, gdy na terytorium Białorusi podrywają się samoloty wojskowe, które są zdolne do wystrzeliwania rakiet będących w stanie dolecieć do miasta. Goście podziękowali władzom Raciborza za zaangażowanie w pomoc jaka kierowana jest do partnerskiej Tyśmienicy oraz za opiekę nad uchodźcami z Ukrainy udzielaną na miejscu, a także za to, że ich grupa może na kilka dni odpocząć od wojennej codzienności.

Podczas kilkudniowego pobytu w Polsce grupa odwiedzi także Wrocław, a w drodze powrotnej Kraków. W Raciborzu gościom ze Lwowa towarzyszyli polscy uczniowie, a podczas całej wycieczki również ich ukraińscy rówieśnicy mieszkający obecnie w Raciborzu: Yaroslav z Chmielnicka, Robert z Iwano-Frankiwska, Maksym z Łucka i Marta z Kijowa.

W organizację pobytu grupy na terenie Polski zaangażował się Mateusz Wiecha z Raciborskiego Funduszu Lokalnego, która to organizacja sfinansowała uczniom wycieczkę do Wrocławia.

W planach władz Raciborza jest organizacja 2-tygodniowego pobytu młodzieży z Tyśmienicy, która mogłaby mieć miejsce w czerwcu. Realizacja tego zamierzenia będzie możliwa na ośrodku OSiR na Oborze.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.