Ślady tuszu na mieczu - tradycyjne malarstwo japońskie na zamku

Powiat Raciborski, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu i Zamek Piastowski w Raciborzu zaprosili we wtorkowe popołudnie 24 stycznia 2023 r. do Domu Książęcego Zamku Piastowskiego w Raciborzu na wernisaż wystawy tradycyjnego japońskiego malarstwa tuszem, autorstwa Mariusza Szmerdta.
Wernisaż rozpoczął się od powitania autora oraz uczestników przez Krystynę Niklewicz - dyrektora raciborskiego zamku, która w imieniu swoim oraz Starosty Raciborskiego - Grzegorza Swobody podziękowała za organizację nowej ekspozycji w zamkowych murach. Następnie Mariusz Szmerdt opowiedział zebranym w jaki sposób powstają jego niezwykłe prace. Nie zabrakło także licznych pytań ze strony publiczności, na które bardzo chętnie odpowiadał, zdradzając tajniki powstawania prac. W wydarzeniu wziął udział m. in. Robert Myśliwy - kierownik Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu. Dzięki dobrej współpracy między jednostkami powiatowymi (Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu i Zamek Piastowski w Raciborzu) ta przepiękna wystawa trafiła na Zamek Piastowski w Raciborzu. Licznie zebrani uczestnicy zobaczyli obrazy, które „zabrały” oglądających w opowieść o Japonii, tej feudalnej, w której występuje mistycyzm i filozofia, są wojownicy i gejsze splatający się ze sobą tworząc opowieść o kraju, który dla Europejczyka nadal jest tajemniczy i fascynujący.
Wystawa wpisuje się w Jubileuszowe KanGeiko dojo w Raciborzu
Mariusz Szmerdt - częstochowianin, rocznik 1973, to członek International Chinese Calligraphy and Painting Society z siedzibą w Tokio - Japonia. Oprócz malarstwa japońskiego, prowadzi praktyczne warsztaty i wykłady z filozofii i historii związanej z tym zagadnieniem. Kolejną ścieżką artystyczną jest akwarela. Ilustruje również książki i gry, szczególnie te które są związane ze sztukami walki. Jego obrazy były prezentowane na wielu wystawach tak w Polsce jak i za granicą. Współpracuje z mistrzami i organizacjami sztuk walki - ilustracje, projekty graficzne. Prywatnie - trenuje karate Kyokushin, praktykuje buddyzm, zajmuje się strzelectwem (łuk tradycyjny), odtwarza wczesne średniowiecze - wikingowie, kolekcjonuje broń białą.



































![Zmiany personalne w diecezji opolskiej, w tym powiecie raciborskim [KOMUNIKAT KURII] Zmiany personalne w diecezji opolskiej, w tym powiecie raciborskim [KOMUNIKAT KURII] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_15850937901582467012img_0652--.jpg)











![Strażacy interweniowali cztery razy. Zdarzenia w powiecie raciborskim [RAPORT 998] Strażacy interweniowali cztery razy. Zdarzenia w powiecie raciborskim [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787640989786123585-1107003561665518-1561905124415361303-n-2-.jpg)









![Puchar Polski: Bezproblemowy awans Unii do kolejnej rundy [FOTO] Puchar Polski: Bezproblemowy awans Unii do kolejnej rundy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787776655photo-51-z-116-.jpg)





















![SM Nowoczesna - przetarg na mieszkanie [OGŁOSZENIE] SM Nowoczesna - przetarg na mieszkanie [OGŁOSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1649922975whatsapp-image-2022-04-14-at-09-52-37-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany