Stypendia niedoskonałe, czyli albo konsultacje, albo wypłata

Około 40 sportowców otrzyma wkrótce stypendia, bo radni poprawili zakwestionowaną przez wojewodę uchwałę, choć niektórzy chcieli dodatkowych konsultacji grożących wstrzymaniem wypłat.
Wojewoda śląski - przypomnijmy - dopatrzył się istotnego naruszenia prawa w części uchwały Rady Miasta w Raciborzu w sprawie stypendiów sportowych. - Wynik sportowy ma być jedyną przesłanką przesądzającą o przyznaniu stypendium sportowego - napisał.
Projekt uchwały w wersji przedstawionej przez prezydenta Dariusza Polowego radni przyjęli na sesji w październiku. Jak się okazuje, zawiera on uchybienia stanowiące istotne naruszenie prawa. - Chodzi tu o wady kwalifikowane, z powodu których cały akt lub jego część nie powinien wejść w ogóle do obrotu prawnego - dodał wojewoda śląski, odpowiedzialny za nadzór nad tworzeniem przepisów prawa miejscowego.
- Podstawę prawną do podjęcia uchwały w sprawie stypendiów sportowych dla osób fizycznych stanowi przepis art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o sporcie. Zgodnie z jego brzmieniem jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać i finansować okresowe stypendia sportowe oraz nagrody i wyróżnienia dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe (ust. 1). Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa, w drodze uchwały, szczegółowe zasady, tryb przyznawania i pozbawiania oraz rodzaje i wysokość stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień, o których mowa w ust. 1 i 2, biorąc pod uwagę znaczenie danego sportu dla tej jednostki samorządu terytorialnego oraz osiągnięty wynik sportowy (ust. 3). Z treści powyższej normy kompetencyjnej wynika, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, określając powyższe zasady i tryb przyznawania i pozbawiania stypendiów sportowych odnosi je do ustawowo i ściśle określonej grupy podmiotów, a także z ściśle i ustawowo określonego powodu. Zgodnie z wolą ustawodawcy grupę tę mają stanowić osoby fizyczne osiągające określony wynik sportowy. Powyższe oznacza, że przepisy uchwały dotyczącej stypendiów sportowych muszą obejmować zakresem swych regulacji wszystkie osoby fizyczne zamieszkujące na terenie danej jednostki terytorialnej, tu: Gminy Racibórz, które osiągnęły we wskazanym przez Radę okresie, określony wynik sportowy, w jednej z uznanych przez Gminę dyscyplin sportowych. Tym samym Rada Miasta, określając zasady przyznawania stypendiów sportowych w żaden sposób nie może korygować ustawowo określonego katalogu podmiotowego. Nie może ona odmiennie postanawiać, niż sam ustawodawca, i przewidywać takie rozwiązania uchwały, które powodowałyby, że do kręgu tych podmiotów, zamiast osób fizycznych – mieszkańców gminy, będzie należała ściśle reglamentowana grupa zawodników – objętych programem szkolenia sportowego – co dodatkowo ma być potwierdzone przez klub sportowy zrzeszający zawodnika lub właściwy polski związek sportowy - czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym z 7 grudnia.
Na styczniowej sesji prezydent przedstawił poprawiony projekt. Radna Ludmiła Nowacka, była wiceprezydent i dyrektor ZSOMS, mówiła, że nie przeprowadzono należytych konsultacji, to znaczy nie wszyscy mieli okazję się wypowiedzieć. A temat jest ważki, bo stypendium przyznawane jest dopiero za rok na podstawie wyniku sportowego, choć jego istota polega na tym, że ma wspierać jego osiągnięcie. Tego właśnie, i szerszej dyskusji np. w formule rady sportu, która niegdyś funkcjonowała, chcą środowiska sportowe.
Argumentacja dotarła do radnych za czym poszła propozycja, by głosowanie przesunąć, a do tego czasu temat poddać dyskusji i poprawić, co trzeba. Prezydent ostrzegł jednak, że skutkiem będzie wstrzymanie wypłaty stypendiów za styczeń i luty. Na pieniądze czeka około 40 sportowców. Dzwonią i dopytują w ratuszu jak się sprawy mają. Konsultacje były przeprowadzone, a ponadto są ogłaszane w biuletynie informacji publicznej, do którego każdy ma dostęp.
Radni ostatecznie przyjęli projekt uchwały, dając tym samym zielone światło do wypłaty stypendiów.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz