Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 stycznia 202316:44

Nowe mieszkania w Raciborzu. Decyzje spodziewane z końcem stycznia

Nowe mieszkania w Raciborzu. Decyzje spodziewane z końcem stycznia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Reklama
Racibórz:

Do końca miesiąca będzie wiadomo, czy miasto otrzyma wsparcie BGK na budowę dwóch nowych bloków przy Łąkowej.

Temat budownictwa poruszyła w interpelacji do prezydenta radna Magdalena Kusy. - W ramach rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego, BSK, gminy mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego na budowę nowego zasobu, jak również remontów istniejącego zasobu komunalnego (pustostanów oraz lokali zamieszkanych). Wysokość dofinansowania może sięgnąć 80% kosztów. Na mocy specustawy przebudowa i remont pustostanów oraz budynków zamieszkałych nie wymagają spełnienia przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisów techniczno-budowlanych, inwestycje jednak muszą być rozpoczęte do 31 lipca 2024 roku. Proszę o przedstawienie informacji dotyczących tego, czy nasze miasto przystąpiło do programu BSK. Jeżeli tak, to proszę o szczegółowe informacje, które budynki mają zostać zgłoszone do programu? Czy planowany jest remont pustostanów czy tylko budynków zamieszkałych? Czy planowana jest budowa nowych budynków oraz ewentualne wskazanie trudności, z jakimi nasze miasto miało lub może mieć do czynienia w trakcie realizacji tego programu - czytamy w zapytaniu.

- Miejski Zarząd Budynków już wiosną 2022 roku rozważał złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie remontów pustostanów z funduszu dopłat i premię remontową - czytamy we wstępnie prezydenckiej odpowiedzi.

- Z rozmowy z przedstawicielem Bank Gospodarstwa Krajowego Miejski Zarząd Budynków otrzymał następujące informacje:
- złożenie wniosku o dofinansowanie remontu części wspólnej budynków jest możliwe, ale warunkiem jest zaciągnięcie kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego,
- środki z funduszu dopłat są wyczerpane - czytamy dalej.

- Mając na uwadze powyższe oraz fakt, że planowana jest zmiana przepisów w tym zakresie, złożenie wniosku o dofinansowanie w roku 2022 skutkowałoby odmową. W grudniu 2022 roku weszła w życie USTAWA o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Ustawa zmieniła m.in. zapisy ustaw o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, a także o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych - wyjaśnia dalej Dariusz Polowy.

Zmiany wprowadzają:
- dla Gmin w miejsce premii remontowej poprzedzonej kredytem grant MZG (Mieszkaniowy Zasób Gminy) w wysokości do 50% przedsięwzięcia na remonty budynków z możliwością zwiększenia o dodatkowe 30% po spełnieniu niektórych warunków dot. źródła ciepła i środowiskowych;
- możliwość ubiegania się o dofinansowanie remontu pustostanów i lokali w niektórych sytuacjach lokali zamieszkałych;
- możliwość składania jednego wniosku na wszystkie przedsięwzięcia.

- Warunkiem ubiegania się o środki jest m.in. przedstawienie aktualnych audytów energetycznych lub remontowych; w zależności od zakresu robót. - Niestety, z informacji BGK wynika, że wnioski aktualnie są przyjmowane, ale nie rozpatrywane ze względu na wyczekiwanie na wejście w życie Rozporządzenia ustalającego sposób sporządzania audytów - dowiedziała się radna.

Miejski Zarząd Budynków na dziś posiada audyty energetyczne i remontowe dla 6 budynków. Audyty te wymagają aktualizacji ze względu na zmiany cen oraz konieczność uzupełnienia ich o remonty pustostanów. Miejski Zarząd Budynków jest w kontakcie z audytorami, którzy je wykonali i są zainteresowani wykonaniem aktualizacji. Niestety, wstrzymują się z przyjęciem zlecenia, ponieważ wyczekują Rozporządzenia, na podstawie którego audyty mają aktualizować.

Oprócz dokumentacji wymienionej powyżej Miejski Zarząd Budynków posiada jeszcze dokumentację techniczną na remont z termomodernizacją dla 7 budynków oraz audyty energetyczne wymagające aktualizacji. Nie posiada audytów remontowych.

Miejski Zarząd Budynków jest w kontakcie z Wydziałem Rozwoju Urzędu Miasta realizującym składanie wniosków o dofinansowanie w imieniu miasta. Po wstępnych uzgodnieniach planuje się złożenie w 2023 roku wniosków o dofinansowanie 8 budynków łącznie ze znajdującymi się w nich pustostanami (lokalami niezasiedlonymi). Nie planowano remontu budynków będących pustostanem w całości.

- Zaznaczyć należy również, że w 2022 roku, na kilka miesięcy przed zmianą ww. przepisów Miasto wykazało kilkadziesiąt pustostanów do remontu w ramach dotacji Wojewody na remont lokali dla uchodźców z Ukrainy. Lokale te znajdują się również w budynkach, dla których posiadamy dokumentację - informuje prezydent.

Do Banku Gospodarstwa Krajowego zostały złożone dwa wnioski o udzielenie finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na realizację przedsięwzięcia polegającego na tworzeniu lokali mieszkalnych na wynajem z prawem do podnajmowania osobom fizycznym, przy ul. Łąkowej w Raciborzu. Planowa liczba powstającego zasobu to 2 budynki po 60 lokali mieszkalnych odpowiednio dla każdego z budynków. Kwalifikacja wniosków oraz zawarcie umowy o udzielenie finansowego wsparcia możliwe będą po ogłoszeniu przez BGK komunikatu o łącznej wysokości środków budżetu państwa z zaplanowanych na dany rok na zasilenie Funduszu Dopłat oraz wolnych środków Funduszu Dopłat. Komunikat o powyższym zostanie opublikowany do dnia 31 stycznia 2023 r. na stronie BGK.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

Gość (IP: 78.31.*.40) 21 stycznia 202314:11
Eee wszyscy co siedzicie w budynkach zbudowanych za czasów socjalizmu i teraz piszeta jak to będzie wspaniale jak Dobra Zmiana postawi wam dwa bloki jaki będzie wspaniały Racibórz - ale macie zryte berety :)
Gość (IP: 5.184.*.141) 21 stycznia 202315:42
Czasy się zmieniają i nie wszyscy mają takie socjalistyczne myślenie jak ty. Niektórzy biorą sprawy w swoje ręce
Gość (IP: 78.31.*.91) 23 stycznia 202311:05
Mieszkań zawsze brakuje i to nie jest nowy problem. Ważne jest planowanie i takie prowadzenie inwestycji aby udało się zaspokoić potrzeby wszystkich mieszkańców. Racibórz może się rozwijać i ma do tego ogromny potencjał. Tak wiem że za chwilę pojawią się komentarze że to bzdura. A jednak ja w to wierzę i wiem że przy przemyślanej strategii jest to możliwe. Po pierwsze przyciąganie nowych inwestorów to zwiększy finansowy potencjał miasta i da możliwości do rozwoju budownictwa. Po drugie ochrona terenów zielonych i ich zwiększanie w miarę możliwości - to potencjał na przyszłość miasta. Te punkty pozornie się wykluczają ale inteligentni wiedzą o co chodzi. Nie można poddawać się presji developerów bo im nie zależy na dobrostanie a jedynie na doraźnym zysku. Liczę że osoby, które realizują przestrzenne plany zabudowy będą miały to na uwadze i nie patrzą na tu i teraz a na to jak za 20 - 30 lat ma rozwijać się miasto. Chciałbym żeby m
Gość (IP: 78.31.*.91) 23 stycznia 202311:07
Chciałbym żeby moje dzieci tu zostały.

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 stycznia 202309:15

Ruszyła akcja BEZPIECZNY CYKLISTA

Ruszyła akcja BEZPIECZNY CYKLISTA - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Aktualności26 stycznia 202308:38

BEZPIECZNY PIESZY - podsumowanie akcji

BEZPIECZNY PIESZY - podsumowanie akcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Reklama
Aktualności25 stycznia 202311:42

Sobota w ZUS dla płatników. Przyjdź po login i hasło do logowania na PUE

Sobota w ZUS dla płatników. Przyjdź po login i hasło do logowania na PUE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności26 stycznia 202309:14

Raport 998. Plama oleju na jezdni w Rudach

Raport 998. Plama oleju na jezdni w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 stycznia 202316:19

ZUS rozpoczął wysyłkę PITów do klientów

ZUS rozpoczął wysyłkę PITów do klientów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja26 stycznia 202314:56

Filmowe ferie z raciborską biblioteką

Filmowe ferie z raciborską biblioteką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.