Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 stycznia 202309:47

Nie zwiodą już nas obietnice i słowa otuchy. Związki z Rafako piszą do premiera i prezesa PiS

Nie zwiodą już nas obietnice i słowa otuchy. Związki z Rafako piszą do premiera i prezesa PiS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Panie Premierze, Panie Prezesie Partii Prawo i Sprawiedliwość, Panie Ministrze Aktywów Państwowych, Panie i Panowie Parlamentarzyści.

pod tym listem podpisało się kilkuset Pracowników RAFAKO. Podpisały go też licznie rodziny naszych Pracowników. Wszyscy jesteśmy zbulwersowani bezczynnością organów Państwa wobec działań, jakie podejmuje Spółka Skarbu Państwa - Tauron Polska Energia - wobec naszego zakładu pracy. Nasza firma jest jednym z największych pracodawców w Raciborzu. Jeszcze niedawno politycy obozu władzy obiecywali nam pomoc.

W czasie posiedzenia sejmowej komisji w marcu 2021 roku, wiceszef MAP Zbigniew Gryglas deklarował: "Skarb Państwa użyje dostępnych prawem narzędzi, by wspierać działania Rafako". Zaprawdę swoiste to wsparcie, bo w kilka dni po tym, jak nasza firma dostała z ARP pomoc publiczną w wysokości 100 milionów złotych, Tauron wysyła nam notę na kwotę trzynastokrotnie wyższą, bo opiewająca na 1 321 440 218 zł. Jak widać Państwo daje i odbiera.

Żądanie zapłaty przez RAFAKO ponad 1,3 miliarda złotych Spółce Skarbu Państwa jest przede wszystkim całkowicie nieuzasadnione. RAFAKO wykonało dobrze swoją pracę w Jaworznie i oddało Tauronowi w pełni sprawny blok, co potwierdzono odbiorami. Problem w tym, że teraz, niekompetencja władz tej spółki i zamawianie węgla wątpliwej jakości i pochodzenia, ten nowoczesny blok doprowadza każdego dnia do ruiny, a Tauron, do spółki z inną, faktycznie uratowaną niegdyś przez Państwo firmą, jaką jest Polimex, próbuje na nas zrzucić odpowiedzialność za awarie, których przyczyną jest złej jakości węgiel i nieumiejętne obsługiwanie bloku.

Blok 910 MW w Jaworznie, zamiast służyć Polsce i. mieszkańcom regionu - jak to wielokrotnie obiecywano - służy dziś nie do produkcji, energii, tylko do niszczenia Wykonawcy, a także - jak pisze prasa - jako przykrywka politycznych rozgrywek w Tauronie.

To tylko z pozoru nie nasza sprawa, kto zarządza Spółkami Skarbu Państwa. Tak długo· bowiem, jak Państwo powierza kierowanie tych spółek ludziom, dla których celem jest niszczenie polskich firm z ogromną tradycją, tak długo my będziemy głośno przeciwko temu protestować. Obecny Prezes Tauron tylko w mediach deklaruje bowiem wolę porozumienia. Z informacji, jakie Załoga RAFAKO ma od Zarządu Spółki, Tauron nie pojawia się na mediacjach, którymi się wciąż zasłania.

Tauron nie może poprawić sobie wyników finansowych windowaniem Polakom cen energii ani sprzedażą swoich kopalń, dlatego próbuje straty, których powodem są z pewnością ubytki w rynku mocy powstałe na skutek awarii bloku 910MW zasilanego złym paliwem, zrekompensować sobie naszym kosztem. Rafakowcy nie pozwolą, żeby nasza firma zniknęła, bo ktoś sobie tak wymyślił w swoim gabinecie żeby nasze miejsca pracy zlikwidowano a rodzinom odebrano podstawy egzystencji.

Kładąc na szali los tych tysięcy śląskich rodzin, Pracowników i dostawców Rafako, których politycy (z nielicznymi chlubnymi wyjątkami, za co jesteśmy wdzięczni) zabiegają na ogół tuż przed wyborami, Tauron kładzie na tej szali także wynik wyborów. Ciężko pracujący ludzie i ich rodziny nie zapomną, kto ratował ich zakład pracy, a kto próbował go zniszczyć.

Nasi ludzie przeszli niemało w ostatnich latach. Zgodziliśmy się na zwolnienia grupowe. Zarabiamy mniej, bo inflacja pożera nasze zarobki. Mieliśmy szansę na lepszy los i nowego inwestora, który dałby spółce możliwość rozwoju, ale widać nie w smak komuś polska firma na rynku energetycznym.

Doskonale wiemy, że w Ostrołęce pogrzebano 2 miliardy złotych. W Jaworznie - bez RAFAKO, bo poza nami nikt tego bloku nie będzie umiał serwisować - pogrzebane zostanie dwa razy tyle. Rachunek jest prosty. Równie prosty będzie ten, który Wam Ślązacy z Ziemi Raciborskiej wystawią przy urnach.

Nie zwiodą już nas obietnice i słowa otuchy. Oczekujemy realnych działań i decyzji organów nadzoru w obliczu tego, co robi Zarząd Tauron Polska Energia. 

Apelujemy do Państwa o podjęcie działań zmierzających do przerwania tego niszczycielskiego dla naszej firmy procesu, a przez to uratowanie naszego zakładu i poprawę sytuacji ludzi z nim związanych.

rafako16012023

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.