Dyrektor nieugięty. Popołudniem nie przyjedzie

Radni chcą się spotkać z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich, ale ten deklaruje chęć przyjazdu tylko w godzinach swojej pracy.
Czwartkowe popołudnie w raciborskim magistracie było zdominowane przez posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Jej radni zajęli się sprawami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców.
Pierwszym punktem obrad było przedstawienie planu pracy komisji na rok 2023. - Otrzymali państwo informacje, czym komisja miałaby się zajmować w bieżącym roku. Proszę o informację, co należy zmienić – stwierdził Piotr Klima, przewodniczący komisji.
Uwagę niektórych radnych wzbudził punkt dotyczący spotkania z dyrektorem ZDW. - Dyrektor pozostaje nieugięty i powiedział, że może być obecny, ale jeśli posiedzenie odbywać się będzie od 7 do 15 – powiedział radny Mirosław Lenk. - Jak to świadczy o traktowaniu innych ludzi? Mamy rzucić swoje zajęcia codzienne i się pojawić, bo jakiś urzędnik tak chce? - stwierdził z konsternacją przewodniczący Klima.
Zarząd Dróg Wojewódzkich to instytucja podległa śląskiemu marszałkowi.
Radny Marcin Fica zasugerował, by zaprosić inną osobę. - Może zamiast dyrektora zaprosimy marszałka? Powinien wiedzieć dokładnie to samo – stwierdził. Radny Fica zaproponował także, by temat dotyczący wizyty w Przedsiębiorstwie Komunalnym przenieść na wcześniejszy termin. - Dotarło do mnie sporo uwag dotyczących PSZOK-a, w związku z tym warto byłoby się temu przyjrzeć – apelował.
Rajcy zdecydowali także, by przesunąć punkt dotyczący wizyty w Arboretum. - Rozumiem, że chce pan tam spacerować po lesie. Listopad to nie jest najlepszy termin. Będzie chłodno, błoto. Dodatkowo pani dyrektor będzie na posiedzeniu komisji oświaty w maju, więc może po nim? - zasugerował radny Michał Kuliga.
Ostatecznie plan pracy komisji wraz z propozycjami zmian zaproponowanych przez radnych poddano pod głosowanie. Wszyscy obecni radni (9) byli za. Dwóch rajców było nieobecnych.
Kolejnym punktem posiedzenia była uchwała Budżetowa Miasta Racibórz na 2023 rok. Jej przedstawieniem zajęła się Alicja Sierant, Inspektor ds. planowania i wykonywania budżetu oraz księgowości i sprawozdawczości budżetowej.
- Ile zwolniliśmy wolnych, niezaangażowanych środków? - dociekał radny Mirosław Lenk. - Póki co nie mamy stosownych wyliczeń – odparła A. Sierant. - Zwiększając kwotę środków pochodzących ze sprzedaży żwirowni coś zmieniliśmy, jaka to będzie kwota? - dociekał rajca z Ocic. - Będzie to kwota około 5 mln złotych – odparła pracowniczka wydziału finansowego.
- Czy po 2 stycznia była jakaś próba podjęcia prac z uwzględnieniem poprawek naszego klubu – dociekał radny Henryk Mainusz. - Myślę, że to jest pytanie do pana prezydenta – odparła A. Sierant.
Uchwałę poddano pod głosowanie. Sześciu radnych głosowało przeciw, trzech było za, a dwóch nieobecnych. Uchwała uzyskała więc opinię negatywną.
Pod dyskusję trafiła także uchwała w sprawie ustalenia cennika usług za przyjęcia odpadów biodegradowalnych na Kompostownię Odpadów w Raciborzu na lata 2023 – 2025. Jej przedstawieniem zajęła się Mariola Wierzbicka, kierownik Referatu ds. Gospodarki Odpadami.
- Nadzór prawny wojewody zdecydował o unieważnieniu całej uchwały. Ma ona być traktowana jako akt prawa miejscowego, podlegający ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym. Dodatkowo na sesji będzie przedstawiona autopoprawka, unieważniająca obecny cennik. Uchwała będzie obowiązywała od 1 marca 2023 – referowała urzędniczka.
- Czy te uchwały były kontrolowane przez nasz wydział prawny? - dociekał radny Eugeniusz Wyglenda. - Tak, były, jak każda uchwała – odparła M. Wierzbicka.
Uchwała została poddana pod głosowanie. Ośmiu radnych było za, trzej byli nieobecni. Dokument zyskał więc pozytywną opinię komisji.
Dalsza część posiedzenia przebiegła w tempie błyskawicznym. Kolejne uchwały nie wzbudzały większej dyskusji, pytań nie było także w części spraw bieżących i wolnych wniosków.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz